Putin pripúšťa chyby pri mobilizácii. Musia sa napraviť, tvrdí
- Chyby pri mobilizácii musia byť napravené, tvrdí Putin
- Podľa neho mali byť najskôr do armády povolávaní muži s vojenskými skúsenosťami a výcvikom
- Chyby pri mobilizácii musia byť napravené, tvrdí Putin
- Podľa neho mali byť najskôr do armády povolávaní muži s vojenskými skúsenosťami a výcvikom
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že všetky chyby pri čiastočnej mobilizácii v Rusku musia byť napravené. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá citovala ruskú agentúru RIA Novosti.
Putin povedal, že do armády by najprv mali byť povolávaní muži s vojenskými skúsenosťami a výcvikom v požadovaných špecializáciách.
„V priebehu tejto mobilizácie sa vynára veľa otázok a všetky chyby treba napraviť a zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti opakovali… Napríklad mám na mysli otcov mnohých detí alebo ľudí trpiacich chronickými chorobami alebo tých, ktorí už prekročili branný vek,“ povedal ruský prezident. Prvýkrát tak verejne pripustil, že „čiastočná mobilizácia“, ktorú vyhlásil minulý týždeň, neprebieha hladko.
Strach a úzkosť
Rusi verejne vyjadrili nespokojnosť s tým, ako bola mobilizácia vyhlásená, píše Reuters. Sťažovali sa tiež, že povolávacie rozkazy úrady posielali nespôsobilým mužom. Tisíce mužov v brannom veku sa po vyhlásení mobilizácie navyše rozhodli opustiť Rusko.
Podľa agentúry AFP povolali úrady vo Volgogradskej oblasti na juhozápade Ruska aj 63-ročného bývalého zamestnanca armády s cukrovkou. Povolávací rozkaz dostalo aj niekoľko ruských študentov. Stalo sa to napriek tomu, že ruský prezident podpísal v sobotu výnos, podľa ktorého nebudú povolávaní do armády študenti vyšších vzdelávacích inštitúcií.
Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie pociťovala takmer polovica Rusov pociťovala strach alebo úzkosť. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky nezávislého Analytického centra Jurija Levadu, známeho aj ako Centrum Levada. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.
Až 47 % respondentov uviedlo, že po televíznom prejave ruského prezidenta Vladimira Putina pociťovali úzkosť, strach alebo hrôzu. Ďalších 13 % opýtaných cítilo hnev. Hrdosť na Rusko pociťovalo 23 % respondentov. Prieskum sa robil v 50 ruských regiónoch na vzorke 1 631 Rusov starších ako 18 rokov od 22. do 28. septembra.
Sťažené podmienky
Rusko sa rozhodlo situáciu pre svojich občanov ešte viac sťažiť. Ruské úrady nebudú vydávať cestovné pasy tým ruským občanom, ktorí boli mobilizovaní do armády. Uvádza sa to v oznámení zverejnenom v stredu na vládnom informačnom portáli. K jeho zverejneniu došlo v čase, keď v Rusku narastajú obavy, že možnosti cestovania budú pre mobilizáciu alebo uzavretie hraníc obmedzené.
Rusko od vyhlásenia tzv. čiastočnej mobilizácie zažíva útek desiatok tisíc ľudí, ktorí sa chcú takto vyhnúť povolaniu do armády a nasadeniu do bojov na Ukrajine.
„Ak je občan povolaný na vojenskú službu alebo dostal povolávací rozkaz (na mobilizáciu), pas mu nebude vydaný,“ spresnil vládny portál na svojej webovej stránke.
V iných prípadoch neplatia žiadne obmedzenia na vydávanie pasov potrebných na vycestovanie do zahraničia. Vládny portál tiež uviedol, že muži, na ktorých sa vzťahuje branná povinnosť, môžu vycestovať do zahraničia aj v čase, keď je v Rusku vyhlásená tzv. čiastočná mobilizácia.
Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) v stredu citovala vyjadrenie predsedu Štátnej dumy Viačeslava Volodina, podľa ktorého ruské úrady robia evidenciu mien občanov opúšťajúcich krajinu po vyhlásenej mobilizácii.
Volodin nešpecifikoval, z akého dôvodu sa takéto zoznamy vypracúvajú. Podľa denníka Rossijskaja pravda však Volodin pripomenul, že vyvstáva otázka, „ako sa správať k takýmto občanom, ak sa (do vlasti) vrátia“.
Kvôli obrovským kolónam áut vznikajúcim pred hraničnými priechodmi veľa ruských občanov, ktorí sa snažia odísť, necháva svoje autá odstavené na ruskom území. Volodin navrhol prevod týchto áut do vlastníctva rodín vojakov. Zatiaľ však tento svoj návrh nepredložil ako legislatívnu iniciatívu.
Zdroj: TASR