Putin: Rusko izolovať nedokážete, budeme spolupracovať s partnermi, ktorí spolupracovať chcú
- Rusko bude podľa Putina „spolupracovať s tými partnermi, ktorí chcú spolupracovať“
- Rusko však nie je možné izolovať, tvrdí
- Rusko bude podľa Putina „spolupracovať s tými partnermi, ktorí chcú spolupracovať“
- Rusko však nie je možné izolovať, tvrdí
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jeho krajinu nemožno izolovať. Počas návštevy kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe Putin v utorok povedal, že Rusko nemá v úmysle byť izolované a dodal, že zahraničným mocnostiam sa to nepodarí.
„Je určite nemožné izolovať niekoho v dnešnom svete, najmä takú obrovskú krajinu, akou je Rusko,“ povedal Putin a dodal, že Rusko bude „spolupracovať s tými partnermi, ktorí chcú spolupracovať“.
Putin navštívil kozmodróm spolu s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Bola to prvá známa Putinova cesta mimo Moskvy, odkedy Rusko 24. februára rozpútalo vojnu na Ukrajine.
Zradcom brať občianstvo
Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v pondelok navrhol, aby bolo „zradcom„, ktorí sa vyslovia proti ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, odobraté ruské občianstvo. Ako príklad pritom uviedol ruskú novinárku Marinu Ovsiannikovovú, ktorá narušila vysielanie hlavných správ ruskej štátnej televízie, aby ukázala protestný plagát proti vojne na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
„Veľká väčšina našich občanov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Rozumejú, že je potrebná pre zaistenie bezpečnosti našej krajiny a ľudí. Sú však takí, ktorí sa správajú podlo a zradcovsky,“ uviedol Volodin na sociálnej sieti Telegram.
„Bohužiaľ v prípade takýchto občanov neexistujú postupy, ako ich zbaviť občianstva a neumožniť im vstup do našej krajiny. Možno by to však bolo dobré. Čo myslíte?“ spýtal sa Volodin svojich sledovateľov na sociálnej sieti.
Aby demonštroval svoj zámer, spomenul Volodin ako príklad prípad ruskej novinárky Ovsiannikovovej.
Tá po proteste odišla z ruskej štátnej televízie Pervyj kanal a stala sa korešpondentkou pre Ukrajinu a Rusko v nemeckom denníku Die Welt. „Teraz bude pracovať pre jednu z krajín NATO, obhajovať dodávanie zbraní ukrajinským neonacistom a posielanie zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú proti našim vojakom, a brániť sankcie uvaľované na Ruskú federáciu,“ uviedol Volodin.
Taký radikálny krok, akým je podľa AFP odobratie občianstva, zrejme neprejde bez súhlasu ruského prezidenta Vladimira Putina. Volodinov príspevok však podľa AFP ilustruje čoraz nepriateľskejšie nálady smerované v Rusku proti hlasom, ktoré nesúhlasia s ruskou inváziou na Ukrajine.
Zodpovednosť na Putina
Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že Londýn „bude brať Putina a jeho režim na zodpovednosť“, ak sa dokáže, že ruské sily použili pri útoku na juhoukrajinské mesto Mariupol chemické zbrane. Referuje o tom spravodajský web BBC.
Trussovej komentáre na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter prišli po tom, čo batalión Azov patriaci pod ukrajinské ozbrojené sily, ktorý bráni Mariupol, uviedol, že vojaci mali závraty a problémy s dýchaním po tom, čo na nich z ruského bezpilotného lietadla spadla „jedovatá látka neznámeho pôvodu“.
Zdroje: TASR, SITA