Putin Rusko vrátil do Sovietskeho zväzu. Ľudia sa bijú o cukor, chýbajú lieky

  • Západné produkty ostali už iba spomienka
  • Ten, kto s vojnou nesúhlasí alebo o nej informuje, skončí vo väzení
  • Rusko opäť izolovalo svojich ľudí a okolo krajiny si samo spravilo železnú oponu
Moskva 1990
Flickr/Hasmonek
  • Západné produkty ostali už iba spomienka
  • Ten, kto s vojnou nesúhlasí alebo o nej informuje, skončí vo väzení
  • Rusko opäť izolovalo svojich ľudí a okolo krajiny si samo spravilo železnú oponu

Vladimir Putin sa už v minulosti vyjadril, že rozpad Sovietskeho zväzu bol koniec „historického Ruska“ a „tragédia“ pre „väčšinu občanov“, uvádza The Guardian. Tiež sa posťažoval, že po rozpade ZSSR musel robiť taxikára. „Úprimne povedané, nie je mi veľmi príjemné o tom hovoriť,“ vysvetlil Putin.

Americký prezident Joe Biden už v prvý deň vojny na Ukrajine povedal, že Putinova ambícia na začiatok vojny je znovuvybudovať Sovietsky zväz. K takému názoru sa prikláňa aj slovenský historik Dušan Kováč. „Nikdy sa nezmieril s rozpadom Sovietskeho zväzu. Chce túto ríšu nejakým spôsobom rekonštruovať,“ povedal vo februári pre Startitup.

Zdá sa, že Putinovi sa predsa jeho sen splnil. Naozaj dostal Rusko ešte do čias železnej opony, a to aj bez toho, aby vyhral vojnu. Ruskú federáciu sa mu totiž podarilo dokonale izolovať, v obchodoch chýbajú potraviny, médiá sú plné propagandy, cenzúra úraduje naplno a ľudské práva sú iba na papieri.

Ľudia s bijú o cukor

Na sociálnych sieťach sa začali objavovať videá, ako sa Rusi bijú o balíky cukru. Práve ten mnoho miestnych totiž využíva na zaváranie ovocia, na ktoré sa chystajú za pár mesiacov. V mnohých obchodoch už museli pristúpiť k tomu, že nákup cukru obmedzili na niekoľko kíl. V obchodoch sú regály s touto potravinou prázdne, alebo ich zaplnil iný tovar. Cena cukru tiež za posledné dni raketovo stúpla hore.

Ľudia cestujú do desiatky kilometrov vzdialených miest, aby si mohli nakúpiť pár kilogramov, informovala agentúra Reuters.

Z Kremľa chodia hlasy, ktoré ľudí prosia, aby sa upokojili a nepodliehali panike. Zásoby cukru a aj iných základných potravín vraj sú dostatočné.

„Ľudia zdieľajú tipy, kde získať cukor. To je šialené,“ povedal Rus Viktor Nazarov pre The Guardian, dodal, že ho jeho stará mama minulý víkend poverila návštevou špeciálneho trhu, aby si urobil zásoby. „Zdá  sa mi, že pred mesiacom to bolo v poriadku, a teraz opäť hovoríme o 90. rokoch minulého storočia, kupujeme zásoby, pretože sa bojíme, že zmiznú.“

Okrem cukru však Rusov trápi ešte väčší problém. A to nedostatok liekov. Rádio Slobodná Európa informovalo, že ruskí lekári hlásia nedostatok viac ako 80 liekov, vrátane inzulínu a detského Nurofenu, ktorý slúži na tlmenie bolesti, potlačenie zápalov a horúčky. Vyplýva to z prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako tritisíc ruských lekárov.

Okrem spomínaných liekov sa lekári sťažujú aj na výpadok liekov na štítnu žľazu, liekov na epilepsiu, antidepresív či hormonálnej antikoncepcie.

Ruské ministerstvo zdravotníctva taktiež uviedlo, že ľudia sa nemusia báť výpadku dodávky liekov, pretože farmaceutické spoločnosti uviedli, že lieky budú distribuovať aj naďalej, keďže tejto komodity sa sankcie netýkajú.

Už žiadny McDonald’s ani iPhone

Vyzerá to tak, že z Ruska sa postupne sťahujú všetky západné firmy, a ľudia sa podobne ako za železnej opony musia uspokojiť s lokálnymi výrobkami. Z krajiny odišiel aj jeden z najväčších symbolov západného kapitalizmu – McDonald’s. Ten na začiatku marca po viac ako 30 rokoch oznámil zatvorenie všetkých ruských prevádzok.

Spolu s ním zaujali rovnaké stanovisko aj známe firmy ako Starbucks či Coca-Cola. Medzi prvými, kto oznámil zatvorenie prevádzok, bol škandinávsky výrobca nábytku IKEA.

Rusi si tiež nemôžu už kúpiť ani iPhone, a tí, ktorí ho majú, nemôžu používať ich platobnú bránu, keďže ApplePay je v krajine vypnuté. Svoje fungovanie pozastavili aj spoločnosti Visa a Masterdcard.

V dôsledku toho si dnes Rusi nemôžu kupovať napríklad rôzne aplikácie, hry alebo aj produkty zo zahraničia, ktoré akceptujú platby iba cez tieto platobné brány. Rovnako si nemôžu zaplatiť predplatné na rôznych streamovacích platformách, aj keď už mnohé, ako napríklad Netflix a Spotify, prestali v krajine fungovať.

O pár týždňov neskôr sa začali šíriť fámy, že Rusi tieto značky plánujú nahradiť svojimi vlastnými verziami. Spoločnosť Strýko Váňa mala napríklad nahradiť McDonald’s, avšak následné vyjadrenia firmy, túto možnosť naštrbili.

Svoju náhradu má mať podľa hackerskej skupiny Anonymus už aj IKEA, ktorá má v Rusku začať vyrábať nábytok pod veľmi podobným názvom – IDEA.

Putin Rusko Ukrajina vojna
zdroj: TASR/AP

Influenceri ostali bez zárobku, médiá bez možnosti informovať

Samostatnú kategóriu však tvoria sociálne siete, ktoré mnoho mladých Rusov podobne využívalo aj na zárobkovú činnosť. Na sociálne siete spoločnosti Meta sa tak v Rusku dnes dá dostať iba cez VPN.

Na internete sa napríklad stalo virálne video mladej influencerky, ktorá plakala po tom, ako sa jej krajina rozhodla vypnúť Instagram. Výrazne obmedzený je aj prístup na Twitter. Rusom tak ostávajú iba platformy ako obľúbené Vkotante alebo Telegram.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ruský internet sa stáva čoraz viac kontrolovaným miestom, avšak ľudia si stále vedia nájsť cestičky, ako tieto nariadenia obchádzať.

Čo však až také jednoduché nie je, je informovanie o tom, čo sa deje na Ukrajine. Rusko naďalej používa výraz „špeciálna vojenská operácia“ a odmieta, že by išlo o vojnu.

Pred dvoma týždňami Ruská duma schválila zákon, podľa ktorého za zverejnenie „falošných informácií“ o pôsobení Ruska v zahraničí hrozia väzenské tresty vo výške do 15 rokov, informovala TASR.

Zákon stanovuje podmienky väzenia a pokuty pre ľudí, ktorí „vedome zverejňujú nepravdivé informácie“ o akciách ruských vládnych agentúr v zahraničí. V dôsledku toho buď zaniklo niekoľko médií, alebo sa presunuli za hranice.

Známe slobodné médium Novaja Gazeta kvôli tomuto zákonu stiahlo všetok obsah, ktorý by informoval o vojne. Cenzorský úrad sa však aj naďalej snaží médium umlčať. Po najnovšom denník dostal varovanie, že v jednom z publikovaných textov neoznačil mimovládnu organizáciu ako „zahraničného agenta“, čo vyžaduje príslušná legislatíva, píše TASR.

Nadežda Prusenková, hovorkyňa Novej Gazety, pre AFP uviedla, že redakcia ešte stále nemá varovanie Roskomnadzoru v písomnej forme a nevie ani, o ktorý článok denníka ide. Pripustila, že zo strany Roskomnadzoru ide s najväčšou pravdepodobnosťou o psychický nátlak na redakciu. Avizovala, že denník sa proti krokom úradu odvolá.

Roskomnadzor je úrad Ruskej federácie, ktorý od roku 2008 sídli v Moskve. Spadá pod ministerstvo komunikácií a jeho hlavnou náplňou je monitorovanie médií a cenzúra.  

Nesúhlasili s vojnou, skončili za mrežami

Od začiatku invázie sa vo viacerých ruských mestách usporiadalo niekoľko protestov, kde ľudia vyjadrili svoj nesúhlas s vojnou. Keďže protesty boli nepovolené, mnohí z účastníkov skončili za mrežami.

Webová stránka OVD-Info, ktorá sa zameriava na ľudské práva, informuje, že v súčasnosti by malo byť vo väzení viac ako 15-tisíc ľudí, ktorí sa ocitli na protivojnových akciách.

24. marca, mesiac od invázie, sa konali protesty v 37 mestách. Minimálne 936 ľudí bolo zadržaných. V Rusku teda dnes už nie je obmedzená iba sloboda tlače, ale aj slova.

Ľudia tak môžu svoj názor na vojnu vyjadriť iba u seba doma v kuchyni. Podobne, ako to bolo pri témach, ktoré boli proti režimu, v časoch ZSSR.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: TASR, Startitup, Reuters, RadioFreeEurope, The Guardian, OVD-Info

Najnovšie videá

Trendové videá