Putin sa „neštíti“ použiť jadrové zbrane, môže tak urobiť už budúcu jar, varuje generál
- Britský generál tvrdí, že Západ sa bude musieť rozhodnúť, či podporí Ukrajinu do takej miery, aby vyhrala
- Ak tak urobí, Putin môže použiť jadrové zbrane
- Britský generál tvrdí, že Západ sa bude musieť rozhodnúť, či podporí Ukrajinu do takej miery, aby vyhrala
- Ak tak urobí, Putin môže použiť jadrové zbrane
Analytici po celom svete si myslia, že i napriek tomu, že doteraz sa situácia na Donbase vyvíjala nepriaznivo pre Ukrajinu, karta sa môže obrátiť. Rusko dlhodobo nebude mať kapacitu, aby napredovalo za cenu vysokej spotreby delostreleckej munície a obrovských strát na ľudských životoch.
Ako viackrát uviedol Pentagón, Rusi platia enormnú cenu za každý centimeter obsadeného územia. Pritom sa očakáva, že Ukrajina čoskoro spustí protiofenzívu na Chersonskú oblasť, ktorú Rusi obsadili už v prvých dňoch vojny. V protiútoku majú Ukrajincom pomôcť aj zbrane, munícia a výcvik vojakov, ktoré poskytuje Západ.
Britský generál sir Richard Barrons, ktorý v minulosti velil Veliteľstvu spoločných síl, si myslí, že ak budú Ukrajinci až „príliš“ úspešní, môže to viesť do nebezpečnej situácie. Ruský prezident Vladimir Putin preto môže použiť jadrové zbrane, ak sa bude cítiť „ohrozený“.
Západ stojí pred dôležitou voľbou
„Vytvorenie miliónovej armády znamená viac než len mobilizáciu ukrajinskej občianskej spoločnosti,“ uvádza Barrons v komentári pre The Sunday Times.
Generál tvrdí, že je nutné naštartovať výrobu zbraní, munície a doplnkov potrebných pre vedenie masívneho protiútoku. Vyrábať by sa mohli na Ukrajine, ale i mimo nej.
Potrebná je aj dobrá logistika, údržba a zdravotnícka starostlivosť. Západ tak musí urobiť kľúčové rozhodnutie. Buď do Ukrajiny investujeme a dodáme jej zbrane a výcvik, ktorý potrebuje, alebo bude Ukrajina dotlačená do toho, aby spravila ústupky.
V takom prípade by odhodlanie Ruska len stúplo a v budúcnosti by zaútočilo na Ukrajinu znova. Neskôr aj na iné štáty, vrátane krajín NATO.
„Zásadným bodom je, že Západ stojí pred dôležitou voľbou: buď poskytne peniaze a materiál, ktorý by zodpovedal ukrajinskej pracovnej sile na vytvorenie útočnej vojenskej sily, ktorá vrhne Rusko späť, alebo zaváha, a tak ukončí vojnu ruskou anexiou a vyhliadkou na ďalšie kolá agresie proti Ukrajine a inde,“ predpovedá generál na dôchodku.
Barrons uvádza, že účet, ktorý zaplatí Západ za prezbrojovanie Ukrajiny, bude veľký a navyše sa nachádzame v nepriaznivom ekonomickom stave. Svet trápi veľká inflácia, vysoké ceny energií a potravín, ktoré sa môžu s prichádzajúcou zimou ešte zväčšiť.
„V hroznom hospodárskom prostredí to nie je pozícia, v ktorej by niekto chcel byť, ale je to miesto, kde sa nachádzame. Umožniť Ukrajine bojovať proti Rusku je stále oveľa lepšia, menšia a rozumnejšia požiadavka ako mobilizácia NATO vo všeobecnej vojne s Ruskom,“ vysvetľuje generál.
Nie je to nemysliteľné, len nechutné, tvrdí generál
Skúsený vojak uvádza, že ak sa Západ rozhodne podporiť Ukrajinu, urobí všetko potrebné preto, aby Ukrajina mohla spustiť protiútok. Barrons uvádza, že budúci mesiac Rusko pravdepodobne usporiada referendá na okupovaných územiach Ukrajiny. Fakticky tak Rusko pripojí východ Ukrajiny k Ruskej federácii.
Ak naň potom budú Ukrajinci útočiť a bude sa im dariť, Rusko už bude môcť argumentovať svojou vlastnou doktrínou. Bude môcť tvrdiť, že išlo o ochranu svojho územia, a preto je použitie jadrových zbraní na mieste.
„Do konca tohto roka Rusko vyhlási oblasti okupovanej Ukrajiny za súčasť ruského štátu. Ak by sa teda ukrajinská ofenzíva prevalila cez túto novú samovyhlásenú hranicu, na stole bude použitie jadrových zbraní na prerušenie útoku. To nie je nemysliteľné, je to len nechutné,“ konštatuje sir.
Použitie taktických zbraní by vyvolalo globálne napätie
Generál uvádza, že ale nepôjde o jadrové bomby, aké boli zhodené na Hirošimu alebo Nagasaki. Išlo by o malé taktické jadrové zbrane, ktoré by boli pravdepodobne odpálené systémom balistických rakiet krátkeho doletu Iskander.
Taktická jadrová hlavica by nespôsobila také škody, aby mohla zničiť veľké mestá. Dokázala by ale spôsobiť radiáciu, zvaliť okolité budovy v zasiahnutej oblasti či spôsobiť popáleniny tretieho stupňa.
„Odpálená nad ukrajinskou brigádou postupujúcou na kľúčové mesto by určite prerušila útok a vytvorila by veľký pocit nebezpečenstva tam aj na celom svete. Fyzicky by sa to ale nedotklo oblastí za hranicami Ukrajiny. Bolo by to prvé použitie jadrových zbraní po 77 rokoch, čím by sa prelomilo obrovské tabu, ale pre Rusov to nie je nepredstaviteľné, ak to v ich očiach ospravedlňuje ciele,“ uviedol sir.
Generál dodáva, že ak by raz došlo k použitiu jadrových zbraní, prinieslo by to veľké napätie a neistotu v globálnom meradle. Naznačuje, že taktické jadrové zbrane by sa potom mohli použiť i pri iných ozbrojených konfliktoch, napríklad pri Pakistane a Indii.
Na tento problém preto treba hľadať odpoveď, aby sa „eliminoval potenciál katastrofického nesprávneho výpočtu – možno už na budúcu jar“.
Barrons nie je jediný, kto tvrdí, že by Putin mohol použiť jadrové zbrane, ak by sa cítil ohrozený. S rovnakým záverom prišiel aj Pentagón či analytici z RAND Corporation, ktorí simulovali jadrovú vojnu.
Podobné úvahy má aj známy telegramový účet, ktorý si hovorí Generál SVR a ktorý často prichádza so správami o Putinovi. Práve človek, ktorý má byť bývalým dôstojníkom tajnej služby, prišiel s informáciami o Putinovej údajnej rakovine. V novom príspevku hovorí, že Putin si necháva všetky dvere otvorené a jednou z možností je aj jadrový útok. Putin mal dokonca vydať príkaz pripraviť jadrové zbrane pre prípad, že by došlo k ich použitiu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Sunday Times