Putin sa nevzdáva: Uniknuté tajné správy odhaľujú jeho plán na ovládnutie Ukrajiny aj napriek mierovým rokovaniam
- Utajené správy USA odhaľujú Putinovu stratégiu
- Aj keby súhlasil s prímerím, použije ho na prezbrojenie a upevnenie svojej kontroly nad Ukrajinou

- Utajené správy USA odhaľujú Putinovu stratégiu
- Aj keby súhlasil s prímerím, použije ho na prezbrojenie a upevnenie svojej kontroly nad Ukrajinou
Najnovšie utajené správy amerických tajných služieb, ku ktorým sa dostal denník Washington Post, naznačujú, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v úmysle ukončiť vojnu proti Ukrajine napriek snahám administratívy Donalda Trumpa o diplomatické riešenie.
Podľa analýz, ktoré sa distribuovali medzi vysokých predstaviteľov vlády USA, Putin stále presadzuje svoj maximalistický cieľ – podriadiť Ukrajinu ruskej sfére vplyvu.
Jeden z tajných posudkov zo 6. marca uvádza, že Putin je odhodlaný získať kontrolu nad Kyjevom a strategickými oblasťami Ukrajiny. „Má dlhodobú túžbu obnoviť ‚Matku Rus‘,“ citoval jeden z predstaviteľov správy. Aj keď sa v uplynulých mesiacoch objavili mierové iniciatívy, analytici varujú, že Moskva pravdepodobne využije prípadný dočasný mier len na oddych, prezbrojenie a prípravu na ďalšie ofenzívy.
Prímerie ako pasca? Skeptici varujú pred ruskou taktikou
Napriek tomu, že USA a Ukrajina v posledných dňoch dosiahli dohodu o 30-dňovom prímerí, ktoré by zmrazilo vojenské pozície na fronte, Kremeľ reagoval vyhýbavo. Putin síce návrh neodmietol, no naznačil, že Moskva si kladie vlastné podmienky.
Niektorí americkí a európski predstavitelia sa obávajú, že ak by Putin aj súhlasil s dočasným prímerím, bolo by to len taktickým manévrom. „Aj keby dohodu akceptoval, použije ju na posilnenie svojich síl a následne ju poruší pod falošnou zámienkou,“ uviedol zdroj oboznámený s tajnými správami. Takýto scenár nie je pre Moskvu nový. Podobnú stratégiu využívala už pred inváziou v roku 2022, keď hybridnými metódami podkopávala stabilitu Ukrajiny.
Podľa ruského experta Eugena Rumera však vojna medzi Ruskom a Západom v nejakej forme potrvá dlhodobo. „Nejde len o konflikt medzi Moskvou a Kyjevom, ale o nový trvalý geopolitický pat medzi Ruskom a zvyškom Európy,“ tvrdí.
Trumpova dilema: Sankcie alebo dohoda?
Administratíva Donalda Trumpa čelí náročnému rozhodnutiu. Kým prezident vyjadruje túžbu po dohode, správy o Putinovej neústupnosti a eskalujúcich požiadavkách vyvolávajú otázky o realizovateľnosti mierového riešenia.
Podľa nemenovaného zdroja blízkeho Bielemu domu sa Trump a jeho poradcovia v posledných dňoch zaoberali možnosťou zavedenia nových tvrdých sankcií voči Rusku, dodáva Washington Post. Ak Moskva neprejaví ochotu rokovať férovým spôsobom, USA by mohli pritvrdiť ekonomické opatrenia. Trump sa však nevyjadril konkrétne, aké sankcie by to mali byť, no zdôraznil, že „môžu byť zdrvujúce“.
Napriek tomu existuje určitá skepsa týkajúca sa Trumpovej stratégie. Európske spravodajské služby varujú, že Moskva považuje Trumpa za slabého a manipulovateľného. Podľa ich informácií by Kremeľ mohol využiť jeho túžbu po dohode a pokúsiť sa vyjednať podmienky výhodné len pre Rusko.
Mier alebo len prestávka v bojoch?
Putinove podmienky na mier zostávajú jasné – zachovanie kontroly nad štyrmi východnými ukrajinskými provinciami, strategický prístup ku Krymu a oslabenie ukrajinskej nezávislosti. To sú požiadavky, ktoré sú pre Kyjev neprijateľné.
Zatiaľ čo USA a Európa hľadajú spôsob, ako dosiahnuť trvalé riešenie, analytici varujú, že Putin sa nevzdá svojich cieľov bez výraznej vojenskej alebo ekonomickej straty. Ak by sa Rusko ocitlo v strategickej nevýhode, možno by bolo ochotné naozaj rokovať. Kým sa tak nestane, však pravdepodobne uvidíme len ďalšie taktické manévre. Tie majú jediné poslanie – získať čas a pripraviť sa na ďalšie kolo konfliktu.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroj: WaPo