Putin sa preriekol. Vyslovil to, za čo sám posiela ľudí do väzenia
- Ruský prezident prvýkrát nazval vojnu na Ukrajine vojnou
- V Rusku pritom platí zákaz používať toto označenie
- Ruský prezident prvýkrát nazval vojnu na Ukrajine vojnou
- V Rusku pritom platí zákaz používať toto označenie
Samotný ruský prezident urobil niečo, za čo ľudí posiela do väzenia.
Ruský vodca Vladimir Putin vo štvrtok použil slovo „vojna“, keď hovoril o konflikte na Ukrajine. Po desiatich mesiacoch od spustenia invázie sa tak na verejnosti prvý raz odchýlil od starostlivo dodržiavaného označovania agresie ako „špeciálnej vojenskej operácie“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
„Naším cieľom nie je točiť zotrvačníkom vojenského konfliktu, ale naopak, ukončiť túto vojnu,“ povedal Putin novinárom v Moskve po stretnutí Štátnej rady a dodal, že sa „o to snažili a budú v tom pokračovať“.
Protizákonné slovo
Putinovi kritici upozorňujú, že použitie slova „vojna“ v súvislosti s inváziou na Ukrajinu je v Rusku od marca v podstate protizákonné. Ruský vodca vtedy podpísal zákon, ktorý zakazuje „šírenie falošných informácií“ o invázii a ruskej armáde, za čo hrozí až 15 rokov väzenia. To, že slovo teraz použil samotný Putin, preto nezostalo bez povšimnutia.
Mestský poslanec z Petrohradu Nikita Juferev, ktorý pre svoj protivojnový postoj ušiel z Ruska, vo štvrtok oznámil, že požiadal ruské úrady, aby stíhali Putina za „šírenie falošných informácií o armáde“. „Nevyšiel žiadny dekrét, ktorý by ukončil špeciálnu vojenskú operáciu a nebola vyhlásená žiadna vojna,“ napísal Juferev na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodal, že „za také slová o vojne už odsúdili niekoľko tisíc ľudí“.
Nemenovaný americký predstaviteľ sa pre CNN vyjadril, že predpokladajú, že Putinova poznámka nebola úmyselná, ale išlo o prerieknutie. Budú však sledovať, ako sa k tomu ľudia z Kremľa vyjadria v nadchádzajúcich dňoch.
Putin bude pokračovať, hovorí ISW
Ruský vodca Vladimir Putin demonštroval, že Moskva nemá záujem znížiť svoje vojnové úsilie, a to napriek rastúcim nákladom. V najnovšej aktualizácii to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Putin i ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stredajšieho stretnutia s najvyššími vojenskými predstaviteľmi urobili niekoľko vyhlásení o strategickom smerovaní ruskej armády. Putin zopakoval, že Rusko „zaistí bezpečnosť pre všetky ruské územia, vrátane nelegálne anektovaných území na Ukrajine“.
Putin a Šojgu opakovane odmietali myšlienku nezávislej ukrajinskej suverenity a zdôrazňovali potrebu Ruska udržať Ukrajinu v sfére vplyvu Kremľa a poraziť ukrajinský „nacistický“ režim.
„Komentáre Putina a Šojgua ďalej ilustrujú, že Kremeľ si zachováva maximalistické ciele pre vojnu na Ukrajine, ktoré zahŕňajú: uznanie nezákonne anektovaných území, zmenu režimu ukrajinskej vlády pod zámienkou ,denacifikácie‘, kontrolu politického a sociálneho charakteru Ukrajiny, a západné poskytnutie požadovaných ,bezpečnostných záruk‘ Ruska,“ uviedol ISW.
Bolo to nevyhnutné
Ruský vodca Vladimir Putin v stredu povedal, že „je zrejmé“, že vojna na Ukrajine bola nevyhnutná. K jej vypuknutiu poznamenal, že je „lepšie dnes ako zajtra“, že k nej došlo. Referuje o tom spravodajský web CNN.
„Ukázalo sa, že strety s týmito silami vrátane Ukrajiny boli nevyhnutné. Jedinou otázkou bolo, kedy sa to stane,“ povedal počas stretnutia s predstaviteľmi ruského ministerstva obrany.
„Samozrejme, že vojenské operácie sú vždy spojené s tragédiou a stratami ľudí. Veľmi dobre tomu rozumieme a sme si toho vedomí. Ale keďže to bolo nevyhnutné, lepšie dnes ako zajtra,“ pokračoval.
Zopakoval, že ciele Ruska vo vojne na Ukrajine, ktorá pôvodne podľa plánov Moskvy mala trvať niekoľko dní, budú dosiahnuté. Putin tiež povedal, že Rusko musí „pokračovať v podpore a zlepšovaní pripravenosti“ svojich jadrových zbraní a že Moskva nemá žiadne limity, čo sa týka financovania svojej armády.
„Vláda dá všetko, čo armáda potrebuje,“ skonštatoval Putin.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA