Putin sa pripravil na „súdny deň“. Odhalili jeho bunker, v ktorom by prežil jadrovú vojnu týždne
- V bunkri môže prezident Putin prežiť týždne
- Údajne bol postavený ešte pred ruskou inváziou na Krym v roku 2014
- V bunkri môže prezident Putin prežiť týždne
- Údajne bol postavený ešte pred ruskou inváziou na Krym v roku 2014
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je na čele najrozsiahlejšej krajiny sveta už v podstate viac ako dve dekády, je známy aj tým, že si svoje súkromie dosť stráži. Britský The Independent však, okrem iných médií, priniesol informáciu, že Putin disponuje tajnou sieťou podzemných tunelov, ktoré vedú pod jeho palácovým úkrytom pri Čiernom mori.
Za týmto pomerne zásadným objavom nestojí nikto iný ako Alexander Navaľnyj, teda hlavný opozičný politik v Rusku, ktorý je, ako nie jeden Putinov súper, vo väzení. Podľa informácií Navaľného fondu je luxusná rezidencia na brehu Čierneho mora v letovisku Gelendžik približne 39-krát väčšia ako jeden z miništátov Európy, Monako. Toho rozloha je približne 2 km2.
Vináreň, klzisko či kostol
The New York Post píše, že prepychové sídlo ruského prezidenta leží neďaleko polostrova Krym. Vo vnútri honosného paláca sa okrem iného nachádza hokejové klzisko, keďže Putin je známy fanúšik ľadového hokeja, vínna pivnica, vodná fajka, kasíno, arborétum, jeho vlastná striptérska tyč, malé divadlo a, samozrejme, kostol.
Čo je však nová a mimoriadne zaujímavá informácia, je, že 50 metrov pod útesom, na ktorom daná nehnuteľnosť leží, vďaka čomu patrí do špeciálnej bezletovej zóny, sa nachádza opevnený bunker s dvoma tunelmi (dlhými 40 a 60 metrov) spojených výťahom, pričom tento bunker by mohol chrániť ruského prezidenta a ďalších jemu blízkych a dôležitých ľudí v prípade akýchkoľvek foriem nepokojov, vzbúr či niečoho podobného.
Údajne by v ňom prežil niekoľko týždňov aj v prípade jadrového konfliktu.
Putin a jeho hostia v týchto priestoroch pod zemou môžu prežiť celé týždne, pretože pod neuveriteľne hustým 15-palcovým betónom prúdi prístup k sladkej vode, je tam zabezpečené vetranie a zložitý káblový systém.
„Toto nastavenie tunela obsahuje všetky druhy bezpečnosti a ochrany. Existuje tam požiarny systém. Je tam voda, ako aj kanalizácia. Tento priestor je určený na to, aby niekto prežil alebo unikol,“ cituje stavebného inžiniera Thaddeusa Gabryszewského Ukrainska Pravda.
Dlhodobá paranoja
The New York Post v tejto súvislosti dodáva, že potreba úkrytu v súdny deň svedčí o údajnej paranoji ruského vodcu a pravdepodobne aj o neistote ohľadom jeho zotrvania pri moci. O tom svedčí aj vyhlásenie ruských úradov zo začiatku mája, podľa ktorého sa dve ukrajinské bezpilotné lietadlá pokúsili Putina zavraždiť, informovala agentúra Reuters.
„Putin má veľké obavy z toho, že je nie celkom legitímnym vodcom Ruska. S vedomím, že jeho legitimita nie je úplne zabezpečená voľbami, sa bude snažiť maximalizovať svoju osobnú bezpečnosť prostredníctvom komplexu dobre chránených osobných rezidencií.“
„Musíme to vnímať ako súčasť dlhej konfrontácie so Západom, ktorá poznačila posledných 13 alebo 14 rokov Putinovho života,“ povedal pre The Independent Michael C. Kimmage, bývalý úradník amerického ministerstva zahraničných vecí.
Zahraničné médiá upozorňujú na to, že účelom bunkru nie je zabezpečiť kontinuitu ruského politického systému, ale skôr prežitie jedného konkrétneho človeka, pričom nie je ťažké uhádnuť, koho. Putinove investície do celého komplexu, a teda cena celého paláca, sa odhaduje na 1,15 miliardy eur, pričom tento fakt svedčí o tom, ako dlho sa na vojnu a s ňou súvisiace hrozby pripravoval.
Podľa už spomínaného Kimmagea, návrhy takejto pevnosti ukazujú, že Putin roky očakával globálny konflikt. „Nezdá sa, že by bol taký psychopatický, aby inicioval jadrový konflikt. Má vnúčatá, ale na tejto hranici stojí už veľmi dlho. Tieto tunely, tento bunker, sú toho súčasťou,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Daily Mail, Mirror, The New York Post, Ukrainska Pravda, The Independent, The Telegraph, Metro, Reuters