Putin sa prirovnal k Petrovi Veľkému
- Prebieha 105. deň ruskej invázie na Ukrajinu
- Prebieha 105. deň ruskej invázie na Ukrajinu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Rusko nie je ochotné ukončiť vojnu na Ukrajine diplomaciou, pretože stále cíti svoju silu. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k najvyšším riadiacim pracovníkom amerických spoločností rôznych oblastí ekonomiky, ktorý zverejnil aj na svojom Facebooku.
Podľa Zelenského Ukrajina oslabuje Rusko bojom s jeho armádou na ukrajinskom území. „Nebojujeme s nimi na ich území, pretože nie sme teroristi, sme nezávislý, spravodlivý, normálny štát s úplne normálnymi ľuďmi,“ zdôraznil ukrajinský prezident.
Prízvukoval, že Ukrajina „kúsok po kúsku tlačí“ Rusov späť a bude v tom pokračovať. Zároveň však od sveta očakáva silnú sankčnú politiku voči Ruskej federácii.
Zelenskyj pripomenul, že už existuje rozhodnutie o odpojení niektorých ruských bánk od bankového systému SWIFT. Podľa neho však treba okamžite „vypnúť“ celý bankový systém Ruskej federácie a analyzovať, či tieto sankcie fungujú.
„Nemôžete zaviesť polovicu a čakať na výsledok, ako Rusko sankcie obíde. Musíme tvrdo pracovať naplno,“ apeloval Zelenskyj. Zároveň dodal, že na zastavenie ruskej agresie je potrebné posilniť Ukrajinu. „Chceme sa z toho dostať, chceme ukončiť vojnu, ale nie za cenu našej nezávislosti,“ vyhlásil ukrajinský prezident.
Monitorovanie z dňa 9.6. sme ukončili. Situáciu na Ukrajine však sledujeme aj naďalej, najnovšie informácie sa dozvieš v novom článku:
21:30 Putin sa prirovnáva k Petrovi Veľkému
Ruský prezident Vladimir Putin sa vo štvrtok prirovnal k Petrovi Veľkému a hovoril o potrebe „vziať si späť (územie) a brániť sa“. Na stretnutí s mladými podnikateľmi v Moskve tiež Putin prirovnával založenie Petrohradu spomenutým panovníkom k anektovaniu území svojou vládou.
„Keď založil nové hlavné mesto, žiadna európska krajina ho neuznala ako Rusko. Každý to uznával ako Švédsko. A vždy tam žili slovanskí ľudia spolu s ugro-fínskymi ľuďmi, a územie bolo pod kontrolou ruského štátu,“ povedal Putin. „Čo robil? Bral si späť a posilňoval. To robil. A zdá sa, že teraz je tiež na nás brať si späť a posilňovať,“ pokračoval.
Podľa agentúry AP si tiež Putin zjavne nechal otvorené dvere pre ďalšie rozširovanie územia. „Nie je žiadny stav medzi. Krajina je buď suverénna alebo je kolóniou,“ uviedol a dodal: „Nie je možné – chápete – nie je možné postaviť plot okolo krajiny ako je Rusko. A my ho stavať nemienime.“
Na stretnutí sa Putin vyjadril aj k odchodu zahraničných firiem z Ruska, pričom skonštatoval, že svoje rozhodnutie budú ľutovať. „Nebudú to ľutovať preto, že by sme sa niekomu vyhrážali,“ povedal a pokračoval, že „budú ľutovať, pretože Rusko je krajina s veľkým potenciálom“.
Exodus zahraničných firiem z Ruska tiež zjavne označil za dôkaz americkej nadvlády nad inými západnými štátmi a ekonomikami. „Mnohí ľutujú, že museli odísť. Toto všetko je prejavom vnútorného stavu týchto krajín, ktoré nemôžu robiť suverénne rozhodnutia,“ tvrdil ďalej a opäť zopakoval, že Rusko je suverénna krajina, ktorá by sa mala pozerať do budúcnosti.
20:26 Príjmy Ruska z ropy a plynu sú teraz zrejme vyššie než pred vojnou
Rusko má v súčasnosti zrejme z fosílnych palív viac príjmov než pred svojou inváziou na Ukrajinu, keďže celosvetové zvýšenie cien kompenzuje vplyv západných krokov obmedzujúcich ich predaj. Vo štvrtok na híringu to americkým zákonodarcom povedal vyslanec USA pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
„Nemôžem to poprieť,“ odpovedal Hochstein senátnemu podvýboru pre Európu a spoluprácu v regionálnej bezpečnosti na otázku o tom, či Moskva teraz zarába viac peňazí na predaji ropy a zemného plynu než pred vojnou.
Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na zákaze dovozu ruských energetických surovín a zavádzajú čoraz tvrdšie sankcie, aby Rusko potrestali za jeho inváziu na Ukrajinu. (TASR)
19:52 Kritik Kremľa Ždanov: Ukrajina a spojenci Navaľného majú „spoločného nepriateľa“
Popredný domáci kritik Kremľa Alexej Navaľnyj zostane vo väzení tak dlho, ako dlho bude Vladimir Putin pri moci, a opozícia v Rusku a Ukrajina majú v ruskom prezidentovi „spoločného nepriateľa“, vyhlásil vo štvrtok jeden z najbližších Navaľného spolupracovníkov Ivan Ždanov. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.
Ždanov to povedal v interview v ukrajinskej metropole Kyjev. Dodal, že na Ukrajinu prišiel, aby osobne videl následky invázie Moskvy a aby vedel poskytnúť Rusom doma pravdivý obraz o situácii.
„Putin je náš spoločný nepriateľ a bojujeme proti nemu už veľa rokov,“ povedal Ždanov, šéf Navaľného ťažko skúšanej protikorupčnej nadácie, agentúre Reuters na centrálnom námestí v Kyjeve.
Vyhlásil tiež, že Navaľného tím má záujem o začatie dialógu s ukrajinskou vládou. (TASR)
19:10 Komisia prispeje k posilneniu podpory duševného zdravia a psychosociálnej pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny
Európska komisia (EK) podpísala dohodu o príspevku v hodnote sedem miliónov eur s Medzinárodnou federáciou spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca na poskytnutie podpory duševného zdravia a psychosociálnej pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. Na svojej webstránke o tom informuje EK.
Cieľom dohody je poskytnúť podporu utečencom, ktorí prežili vážne duševné problémy a psychologickú traumu, poskytnutím psychologickej prvej pomoci a zhodnotením ich stavu, ako aj dlhodobejšou podporou ich duševného zdravia a psychosociálnou pomocou v ich vlastnom jazyku.
Kontrakt financovaný z programu EU4Health pokrýva posilnenie kapacít zamestnancov a dobrovoľníkov Červeného kríža, osôb prvého kontaktu a ďalších profesionálov v piatich krajinách Európskej únie – Poľsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Českej republike, a potrvá 24 mesiacov.
„Viac ako tri mesiace sú milióny nevinných ľudí na Ukrajine nútené utekať zo svojich domovov a žiť s jazvami a traumami barbarskej ruskej vojny na Ukrajine. Ľudia utekajúci pred bombardovaním, prežívajúci s vojnovými zraneniami alebo v strachu o svojich milovaných v konfliktných zónach potrebujú špeciálnu psychologickú podporu, zatiaľ čo sa pokúšajú odznova budovať svoje životy. S neoceniteľnou podporou a expertízou Červeného kríža a partnerských mimovládnych organizácií sme odhodlaní poskytnúť nevyhnutné služby utečencom prichádzajúcim do EÚ, ako je psychologická prvá pomoc a v prípade potreby odporúčania ďalších špecializovaných služieb, ktoré výrazne pomôžu pri prevencii a liečbe problémov duševného zdravia,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides. (SITA)
17:42 Minister obrany vyzýva na rýchle dodávky ťažkých zbraní
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že situácia na frontovej línii je „veľmi ťažká“ a vyzval na „veľmi rýchle“ dodávky zbraní. Minister vo štvrtok na Facebooku konštatoval, že každý deň padne do 100 ukrajinských vojakov a do 500 je zranených. Dodal, že Kyjiv rýchlo potrebuje ťažké zbrane a tiež lietadlá a systémy protivzdušnej obrany.
„Ukázali sme, že sa nebojíme Kremľa, na rozdiel od mnohých iných. Ale my ako krajina si nemôžeme dovoliť krvácať, strácať našich najlepších synov a dcéry,“ napísal Reznikov. Dodal, že Rusko „pokračuje v tlaku púhym množstvom“ a tiež pociťuje „obrovské straty“. (SITA)
16:18 Trest smrti
Proruskí separatisti odsúdili na smrť dvoch Britov a marockého občana zajatých počas bojov v ukrajinskej armáde v Mariupole, informovali ruské štátne médiá. Ako ďalej informuje The Guardian, muži boli odsúdení po niekoľkodňovom procese.
Aslin z Newarku a Pinner z Watfordu boli odsúdení súdom na území kontrolovanom Ruskom v Donecku spolu so Saaudunom Brahimom za obvinenia z terorizmu.
Muži slúžili v ukrajinskej námornej pechote, čím sa stali aktívnymi vojakmi, ktorí by mali byť chránení Ženevskými konvenciami o vojnových zajatcoch. Ruské štátne médiá však mužov vykreslili ako žoldnierov a súd ich odsúdil.
Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti vo štvrtok oznámila, že trojicu čaká poprava zastrelením. Majú mesiac na odvolanie.
15:54 Zatiaľ nie je nijaká dohoda o exporte ukrajinského obilia
Kremeľ uviedol, že v rokovaniach s Tureckom zatiaľ nie je nijaká dohoda o exporte ukrajinského obilia. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vo štvrtok novinárom povedal, že hoci práca na preprave obilia cez Čierne more pokračuje, nijakú dohodu ešte nedosiahli. Informuje o tom portál news.sky.com.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu rokoval v Ankare so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom. Diskusia sa sústredila na návrh Organizácie Spojených národov odblokovať Odesu a ďalšie ukrajinské čiernomorské prístavy a umožniť vývoz 22 miliónov ton obilia, ktoré ležia v sýpkach. (SITA)
14:51 RUSKO: Zatiaľ nie je nijaká dohoda o exporte ukrajinského obilia
Kremeľ uviedol, že v rokovaniach s Tureckom zatiaľ nie je nijaká dohoda o exporte ukrajinského obilia. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vo štvrtok novinárom povedal, že hoci práca na preprave obilia cez Čierne more pokračuje, nijakú dohodu ešte nedosiahli. Informuje o tom portál news.sky.com.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu rokoval v Ankare so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom. Diskusia sa sústredila na návrh Organizácie Spojených národov odblokovať Odesu a ďalšie ukrajinské čiernomorské prístavy a umožniť vývoz 22 miliónov ton obilia, ktoré ležia v sýpkach.
14:17 Ruský poslanec chce zrušiť Litvu, ich televízia dokonca riešila konkrétny plán jej napadnutia
13:12 Po úspešnej protiofenzíve ukrajinská armáda získala časť územia v Chersonskej oblasti
Ukrajinská armáda opätovne získala časť územia od ruských síl po úspešnej protiofenzíve pri meste Cherson na juhu krajiny. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany. Rezort nezverejnil ďalšie podrobnosti, ale uviedol, že vojaci Kremľa „utrpeli straty na živej sile a technike“, pri ústupe zamínovali územie a budovali barikády. Informuje o tom portál news.sky.com.
Cherson bol prvým veľkým mestom, ktoré Rusko obsadilo. Ruské sily nad ním prevzali kontrolu v prvom týždni invázie. Ide o kľúčové mesto pre ruské sily pre jeho polohu pri ústí rieky Dneper na pobreží Čierneho mora. Hoci ruská armáda v oblasti už zaviedla svoje vlastné médiá, internetové služby a používanie rubľa, ukrajinské sily sa snažia oblasť opäť získať.
12:43 Na Kryme pri odvode brancov falšujú výsledky lekárskych prehliadok
Britská spravodajská služba vo štvrtok informovala, že boje v tzv. severodoneckom kotli pokračujú, pričom ruská armáda zintenzívnila svoje úsilie o postup v oblasti južne od mesta Izium ležiaceho v Charkovskej oblasti.
Postup ruskej armády na iziumskom fronte je od apríla zastavený, pretože ukrajinské jednotky vtedy „dobre využili znalosť terénu na spomalenie postupu Ruska,“ vysvetľuje britské ministerstvo obrany vo svojej každodennej zvodke vychádzajúcej zo zistení spravodajských služieb a zverejnenej na sieti Twitter.
Ministerstvo dodalo, že „Rusko sa pravdepodobne snaží získať dynamiku v tejto oblasti, aby vyvinulo ďalší tlak na Severodoneck a získalo príležitosť posunúť sa hlbšie do Doneckej oblasti“.
Vo zvodke britská rozviedka tiež konštatuje, že po neúspešnom pokuse dobyť Kyjev sa ruskej armády zrejme stále nedarí doplniť svoje jednotky o potrebný personál a techniku. Konštatuje to aj americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý vo svojej každodennej analýze píše, že ruské velenie má problémy s formovaním bojových jednotiek.
ISW ako príklad uvádza, že vojenské správy a odvodové komisie na Kryme falšujú v rámci prebiehajúcich odvodov výsledky povinných lekárskych prehliadok, aby tak maximalizovali počet brancov.
11:23 Potravinová kríza pre vojnu na Ukrajine by mohla trvať roky
Potravinová kríza, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine, by mohla bez intervencie trvať roky, upozornila generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová. Nedostatok pšenice a hnojív môže osobitne tvrdo postihnúť africké krajiny, povedala šéfka WTO pre BBC.
Milióny ton obilia zostávajú v skladoch a v ukrajinských prístavoch a pre vojnu nie je možné ich exportovať. Okonjová-Iwealová v tejto súvislosti poznamenala, že je „naozaj smutné“ pozorovať tento stav za situácie, keď ceny obilia prudko rastú. Ukrajina je významným globálnym exportérom pšenice a jej vývoz tvorí 9 percent globálneho trhu. Zároveň sa 42 percentami podieľa na svetovom trhu so slnečnicovým olejom a 16 percentami na globálnom trhu kukurice. Šéfka WTO pritom uviedla, že ceny pšenice medziročne stúpli o 59 percent, slnečnicový olej zdražel o 30 percent a kukurica o 23 percent.
10:26 Zo zničených budov v Mariupoli vyťahujú stovky tiel
Robotníci vyťahujú telá zo zničených budov v zdevastovanom ukrajinskom meste Mariupoľ a odvážajú ich do márnic a navážok. Poradca tamojšieho starostu Petro Andriuščenko uviedol, že pri prehliadke zhruba dvoch pätín budov v každej našli 50 až 100 tiel. Ako uviedol na komunikačnej platforme Telegram, je to „nekonečná karavána smrti“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.
Ukrajinské úrady už skôr uviedli, že počas ruského obliehania Mariupoľa zahynulo najmenej 21-tisíc civilistov. Strategicky dôležité mesto neustále čelilo útokom ruských síl, no celé mesiace vzdorovalo a stalo sa symbolom ukrajinského odporu, ale aj najhoršieho utrpenia krajiny počas vojny. Odvtedy sa už objavili správy o masových hroboch s tisíckami tiel.
8:50 Zajatí Briti sa postavili pred proruský súd, hrozí im 20 rokov väzenia
Dvom Britom zajatým ruskými silami počas bojov na Ukrajine hrozí 20 rokov väzenia. Uvádza sa to vo videu, zverejnenom v stredu ruskými štátnymi médiami, píše tlačová agentúra DPA. Aidena Aslina (28) a Shauna Pinnera (48) zadržali v apríli, keď bojovali na ukrajinskej strane proti ruským inváznym silám.
Údajne sa postavili pred súd v separatistickej, proruskej Doneckej ľudovej republike (DĽR). Obaja Briti sa údajne priznali k „výcviku, aby mohli podnikať teroristické činy„.
V zázname, zdieľanom ruskou štátnou tlačovou agentúrou RIA Novosti v stredu na sociálnych sieťach, počuť tlmočníka, ako sa Aslina pýta, či sa „priznáva“ k trestnému činu. Brit na to odpovedal: „Áno.“ Toto obvinenie sa trestá 15 až 20 rokmi väzenia, uviedla RIA Novosti.
Pinner takisto čelí dlhému odňatiu slobody a dokonca trestu smrti, pretože sa údajne priznal k „uchváteniu moci silou“. Video zachytávalo oboch Britov v priestore pre väzňov na najvyššom súde samozvanej DĽR a tiež tretieho muža, údajne marockého občana Saadúna Brahíma.
Tieto správy prišli niekoľko hodín po tom, čo bývalý britský konzervatívny minister a zákonodarca Robert Jenrick vyhlásil, že Aslina by mali vrátiť domov pri najbližšej príležitosti, možno prostredníctvom výmeny vojnových zajatcov. Zákonodarca zároveň odsúdil „falošné, zinscenované obvinenia“ proti obom Britom a obvinil Rusko z „úplne odporného porušenia medzinárodného práva“.
7:40 Zelenskyj: Brutálne boje o Severodoneck rozhodnú o osude Donbasu
Brutálna bitka o mesto Severodoneck, ktoré ruské sily delostreleckými útokmi takmer úplne zničili, rozhodne o ďalšom osude oblasti Donbasu na východe Ukrajiny. Povedal to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje agentúra Reuters.
„Toto je veľmi brutálna bitka, veľmi tvrdá, možno jedna z najťažších v tejto vojne,“ povedal Zelenskyj v stredajšom videoprejave. „Severodoneck je naďalej epicentrom stretov v Donbase,“ uviedol. „Z veľkej časti sa tu teraz rozhoduje o osude nášho Donbasu,“ dodal.
Po tom, čo sa ruským silám nepodarilo zmocniť sa Kyjevu, usilujú sa kompletne „oslobodiť“ Donbas, ktorého približne tretinu ovládali proruskí separatisti už pred začiatkom februárovej invázie. Ruská armáda sa pokúša obsadiť celý Donbas, uhoľnú panvu na východe Ukrajiny tvorenú dvoma oblasťami – Doneckou a Luhanskou.
6:20 Gubernátor: Západné delostrelecké systémy už pomáhajú meniť situáciu na Ukrajine
Delostrelecké systémy, ktoré na Ukrajinu dodali západné krajiny, už teraz pomáhajú meniť situáciu a je len „otázkou času“, kedy sa Ukrajine podarí dobyť späť značnú časť územia na juhu krajiny. Vyhlásil to v stredu gubernátor ukrajinskej Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Nad časťou Mykolajivskej oblasti na juhu Ukrajiny prevzali kontrolu ruské vojská, no táto oblasť je iba jednou z dvoch ukrajinských oblastí, ktoré si ešte zachovali prístup k Čiernemu moru. Podľa Kima sa však ukrajinským jednotkám v uplynulých týždňoch podarilo už dosiahnuť „nejaký úspech“ pri protiútoku v susednej Chersonskej oblasti.
Agentúra Reuters sa Kima spýtala, či si myslí, že západné zbrane, dodávané na Ukrajinu, prispejú k nejakej zmene v boji proti ruským vojskám, ktoré vpadli na Ukrajinu 24. februára. „(Zmena) sa už deje… a dosiahneme viac úspechov,“ odpovedal Kim. „Hovoríme o delostrelectve. To v našom regióne začína fungovať,“ uviedol Kim, pričom odmietol špecifikovať, ktoré západné delostrelecké systémy pomáhajú Ukrajine najviac.
PREHĽAD SPRÁV
- Delostrelecké systémy, ktoré na Ukrajinu dodali západné krajiny, už teraz pomáhajú meniť situáciu a je len „otázkou času“, kedy sa Ukrajine podarí dobyť späť značnú časť územia na juhu krajiny. Vyhlásil to v stredu gubernátor ukrajinskej Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.
- Dvom Britom zajatým ruskými silami počas bojov na Ukrajine hrozí 20 rokov väzenia. Uvádza sa to vo videu, zverejnenom v stredu ruskými štátnymi médiami. Aidena Aslina (28) a Shauna Pinnera (48) zadržali v apríli, keď bojovali na ukrajinskej strane proti ruským inváznym silám. Údajne sa postavili pred súd v separatistickej, proruskej Doneckej ľudovej republike (DĽR).
- Slovensko doposiaľ podporilo Ukrajinu vojenskou pomocou v hodnote približne 154 miliónov eur.
- Rusko je v spolupráci s Tureckom pripravené garantovať bezpečnosť plavidiel z ukrajinských prístavov, ktoré sa budú plaviť cez Bosporský prieliv.
- Ukrajina oznámila, že nebude odstraňovať míny nastražené vo vodách okolo čiernomorského prístavu Odesa. Odvolala sa pritom na pretrvávajúcu hrozbu útokov ruskej armády na mesto a priľahlé pobrežie.
- Kľúčové východoukrajinské mesto Severodoneck je po krutých bojoch teraz „z veľkej časti“ pod ruskou kontrolou, pričom susedné mesto Lysyčansk utrpelo nesmierne škody. Včera to viedol Serhij Hajdaj, ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti.