Putin si na cvičisko zobral záhadnú aktovku. Môže ísť o „kufrík apokalypsy“. Čo to je a ako funguje?
- Ruská televízia zverejnila zábery Putina vo výcvikovom stredisku
- Mal so sebou aktovku, ktorá podľa médií môže byť jadrovým kufríkom
- Čo to je a ako funguje?
- Ruská televízia zverejnila zábery Putina vo výcvikovom stredisku
- Mal so sebou aktovku, ktorá podľa médií môže byť jadrovým kufríkom
- Čo to je a ako funguje?
Ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu vo štvrtok navštívili výcvikové stredisko pre mobilizovaných mužov. Na zverejnených záberoch televízie Zvezd je zachytený prezident, ako strieľa z ostreľovacej pušky alebo ako sa zhovára s regrútmi.
Médiá však zaujalo niečo iné – nenápadný kufrík nesený mužom, ktorý sa objavuje po Putinovom boku od roku 2011. Britské médiá sa domnievajú, že by mohlo ísť o takzvaný jadrový kufrík.
Návšteva ruského prezidenta prebehla vo výcvikovom stredisku v Riazanskej oblasti vo štvrtok.
Putin na zverejnených záberoch objíma vojakov a neskôr strieľa z pušky. Na jednom z videí však v pozadí vidieť muža s kufríkom. Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že môže ísť o ruský jadrový kufrík známy ako čeget, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na Sky News.
The Sun pripomína, že tento rok sa tajomný kufrík vyskytol i pri účasti Putina na pohrebe Vladimira Žirinovského v apríli.
Čo je čeget
Jadrový kufrík amerických prezidentov dostal prezývku „jadrový futbal“. Ruská verzia „jadrového futbalu“ nesie meno čeget podľa hory Čeget v Kaukazských horách, uvádza Reuters.
Prezident ho má neustále po boku, je strážený a vyzerá ako nenápadná kožená aktovka.
I keď si mnoho ľudí myslí, že stačí, aby Putin alebo Joe Biden stlačili červené tlačidlo, a automaticky odpália jadrové zbrane, opak je pravdou. „Jadrový futbal“ i čeget sú v skutočnosti súčasťou automatického systému na velenie a ovládanie strategických jadrových zbraní.
Putina kufor spája s vojenským vedením a to je zas spojené s raketovými silami prostredníctvom tajnej elektronickej siete velenia a riadenia s názvom Kazbek. Sieť podporuje ďalší systém známy ako „Kavkaz“.
🔳#Putin‚s former #Nuclear Briefcase holder, Colonel Vadim Zimin was shot in the head in his kitchen his apartment in Krasnogorsk, #Moscow region
🔳Vadim Zimin was carrying a „nuclear suitcase“ of Russian presidents Boris #Yeltsin and #Putin#Ukraine #war #RussiaUkraineWar pic.twitter.com/Q4fK9rQvtU
— Saida Zahidova (@Saida_Zahidova) June 24, 2022
Ruský televízny kanál Zvezd v roku 2019 zverejnil zábery aktovky, ktoré ukazujú, že čeget pripomína starší počítač. Má množstvo tlačidiel. V sekcii s názvom „príkaz“ sú dve tlačidlá: biele tlačidlo „spustiť“ a červené tlačidlo „zrušiť“. Aktovka sa podľa televíznej stanice aktivuje špeciálnou identifikačnou kartičkou.
Ak by sa Putin rozhodol použiť jadrové zbrane, pošle priamy rozkaz na spustenie veleniu generálneho štábu a jednotkám velenia záloh, ktoré majú jadrové kódy. Tie by následne rozkaz komunikovali rôznymi komunikačnými systémami, až by došiel k strategickým jednotkám raketových síl. Tie by mohli zaútočiť na Spojené štáty a Európu.
Kufríky sú celkovo tri
Ak by Putin rozkaz vydal, stále existuje možnosť, že by nemusel byť vykonaný.
„Môžete si ľahko predstaviť scenár, keď sa Putin rozhodne urobiť niečo naozaj bláznivé s jadrovými zbraňami na Ukrajine alebo inde a ruská armáda len povie: ‚Viete, že s tým nesúhlasíme, nie je to potrebné a veci by sa zhoršili. Pre Rusko.‘ A potom by ste mali túto situáciu, v podstate jadrovú vzburu,“ povedal pre Reuters Hans Kristensen, riaditeľ projektu jadrovej informácie vo Federácii amerických vedcov.
Dodal však, že na takéto miesta sú dosadzovaní ľudia lojálni režimu a predpokladá sa, že rozkaz splnia.
Pre prípad, že bol zabitý prezident, existujú aj ďalšie dva takéto kufríky. Jeden má ruský minister obrany, v súčasnosti Sergej Šojgu, a druhý náčelník generálneho štábu, v súčasnosti Valerij Gerasimov.
Newsweek uvádza, že kufrík bol použitý len jeden raz, a to v 90. rokoch. Vtedajší prezident Boris Jeľcin bol informovaný, že Američania vypálili ponorkovú strelu. V skutočnosti však išlo o nórsku ponorku, ktorá strelu vypálila kvôli vedeckej štúdii.
„Okamžite som kontaktoval ministerstvo obrany a všetkých vojenských veliteľov, ktorých požadujem. Sledovali sme cestu tejto rakety od začiatku do konca,“ povedal potom Jeľcin podľa knihy bývalého vojenského analytika CIA Petra Vincenta Prya z roku 1999.
Môže ísť o jadrové zastrašovanie
Napriek tomu, že obsah kufríka nie je možné nezávisle overiť, Sky News predpokladá, že zverejnenie takejto nahrávky je ďalšou Putinovou snahou o zastrašenie Západu.
V poslednom čase totiž ruský prezident v niekoľkých vyhláseniach spomenul jadrové schopnosti svojej krajiny. A uviedol, že nejde o „bluf“.
Okrem toho sa pri hraniciach Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie objavili jadrové bombardéry Tu-160 Blackjack a Tu-95 Bear-H. Lietadlá boli spozorované len 32 kilometrov od nórskej hranice a 150 kilometrov do fínskej.
Spojencov taktiež vystrašil aj pohyb jadrovej ponorky Belgorod, ktorá môže niesť bezpilotné torpéda Poseidon, ktoré majú mať schopnosť spôsobiť „jadrové tsunami“.
Odborníci si myslia, že ukazovanie kufríka, bombardéry pri hraniciach s NATO či pohyb ponorky sú súčasťou takzvaného „jadrového odstrašovania“.
Hlavný veliteľ nórskych ozbrojených síl, generál Eirik Kristoffersen, v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že vyhrážanie sa jadrovými zbraňami má pre šéfa Kremľa vyššiu cenu než ich použitie.
„Je to o odstrašovaní, tak ako to bolo počas studenej vojny. Je to o tom uistiť sa, že (Rusko) tú schopnosť má, a ukázať nám, zvyšku sveta, že to môže urobiť,“ povedal Kristoffersen.
Zdroje: TASR, Sky News, The Sun, Reuters , Zvezd, Newsweek, Reuters