Putin stráca kontrolu v Rusku, tvrdí expert na diktátorov. Prezradil, čo môže byť jeho nečakanou skazou
- Podľa odborníka na diktátorov Rogera Boyesa viacero príznakov ukazuje na to, že Putin stráca kontrolu
- Ak za útokom na Crocus City Hall skutočne stojí IS, ide o veľké zlyhanie
- Podľa odborníka na diktátorov Rogera Boyesa viacero príznakov ukazuje na to, že Putin stráca kontrolu
- Ak za útokom na Crocus City Hall skutočne stojí IS, ide o veľké zlyhanie
Ani vojna na Ukrajine, ktorá sa vyžiadala vysoké straty na životoch ruských vojakov, spočiatku nedokázala naštrbiť režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Odborník na diktátorov Roger Boyes a autor viacerých kníh o Adolfovi Hitlerovi si ale myslí, že práve teraz sú badateľné prvé štrbiny, ktoré dokazujú, že ruský prezident stráca doma kontrolu.
Boyes v komentári pre The Times of London uviedol, že o tom svedčia nasledovné udalosti.
V prvom rade smrť kritika Kremľu Alexeja Navaľného, ktorý zomrel 16. februára vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom. Jeho smrť a následný pohreb vyvolali najväčšie zhromaždenia za posledné roky, kde ľudia prejavili nesúhlas s Putinovou vládou a vojnou na Ukrajine. Ľudia kričali heslá ako „Putin je vrah“ či „Ukrajinci sú dobrí ľudia.“
Ľudia chodia vzdať úctu Navaľnému na Borisovský cintorín aj takmer mesiac po jeho pohrebe. Na mieste jeho posledného odpočinku sa naďalej hromadia kvety a sviečky.
Ďalším príkladom toho, že Putin stráca kontrolu, je ignorovanie varovaní Spojených štátov. Tie mali Ruskú federáciu varovať pred blížiacim sa teroristickým útokom, ktorý odhalili na základe svojich spravodajských informácií. Washington tiež vyzval svojich občanov žijúcich v Rusku, aby sa vyhýbali väčším verejným zhromaždeniam.
„Putin to ignoroval, zamietli to ako pokus o zníženie účasti v prezidentských voľbách 17. marca, ktoré vyhral s až podozrivo vysokými 88 percentami,“ uviedol Boyes.
Prezidentské voľby sa podľa expertov nezaobišli bez podvodov, a hlasujúci v skutočnosti nemali možnosť voľby, pretože Volebná komisia neumožnila kandidovať nepohodlným kandidátom. Ani samotné voľby sa nezaobišli bez incidentov. Rusi vo viacerých mestách podpálili volebné urny, ďalší znehodnotili hlasovacie lístky modrou farbou. Iní sa zúčastnili zhromaždení poludnia proti Putinovi, pričom k účasti na týchto zhromaždeniach, vyzval ešte Navaľnyj. Ruské úrady hrozili ľudom, ktorí sa chceli na tomto zhromaždení zúčastniť vysokým trestom.
Putin stráca kontrolu, už nie je zárukou bezpečnosti, tvrdí expert
Najväčším dôkazom, že Putin stráca kontrolu v Rusku, je podľa experta ale nedávny teroristický útok v Crocus City Hall na predmestí Moskvy. K teroristickému útoku z minulého piatku sa prihlásil islamský štát. Masaker si vyžiadal vyše 140 mŕtvych a 360 zranených.
„Jedna vec je istá: obyčajní Rusi, ktorí si pred desiatimi dňami predstavovali, že budú voliť dôveryhodného lídra, sa teraz obávajú budúcnosti,“ uvádza Boyes. Bežní Rusi považovali Putina za záruku bezpečnosti aj vďaka tomu, že vojnu na Ukrajine na vlastnej koži pociťovali len pramálo.
Expert tvrdí, že v hre je viacero scenárov toho, čo sa mohlo stať. Nevylučuje ani scenár, že za útok mohla byť zodpovedná aj Federálna bezpečnostná služba Ruskej Federácie (FSB). Tá v minulosti čelila podozreniam, že do vzduchu vyhadzovala bytovky tak, aby to vyzeralo, že za bombovými útokmi sú Čečeni.
Práve útoky na bytové domy pomohli odôvodniť druhú čečenskú vojnu. V prípade, že by za teroristickými útokmi v Crocus City Hall skutočne stála spravodajská služba, motiváciou by mohla byť mobilizácia proti Ukrajincom. Ruské médiá okamžite po útoku začali šíriť naratív, že teroristi mali kontakty na Ukrajine. Kyjev to kategoricky odmieta a tvrdí, že na rozdiel od Moskvy sa do teroristických akcií nezapája.
Paradoxne Putin by mohol využiť útok na odvrátenie pozornosti od Ukrajiny a dôvod, prečo ukončiť alebo zmraziť vojnu na Ukrajine. Argumentovať by mohol, že doma číha väčšie nebezpečenstvo a bezpečnostný aparát sa musí zameriavať na situáciu v Rusku.
Návrat islamského terorizmu môže byť Putinova skaza
Ak za útokom ale skutočne stoja teroristi z islamského štátu, ide o dôkaz, že Putin stráca kontrolu.
„Putin už stráca kontrolu nad tým, že dovolil, aby sa vnútorné spory v nafúknutom spravodajskom establishmente vymkli spod kontroly. Armáda je preťažená,“ uvádza Boyes.
V tomto prípade by išlo o zlyhanie FSB, ktorej v minulosti šéfoval samotný Putin.
„Návrat islamistického teroru do Ruska je niečo, čo bolo predvídateľné a ignorované,“ tvrdí spisovateľ. V minulosti sa sám Putin pasoval do role bojovníka proti islamskému terorizmu.
Rusko už v minulosti čelilo islamskému terorizmu. Príkladom toho je Beslanský masaker či útok na moskovské divadlo na Dubrovke. Na pri oboch zahynuli desiatky civilistov.
„Putinova intervencia v Sýrii na podporu mäsiara Asada mu získala málo priateľov. Stredoázijské republiky cítia jeho slabosť. Môže to byť jeho skaza,“ uzatvára expert na diktátorov.
Zdroje: The Times of London, Holod, TASR