Putin údajne ukotvil v nariadení utajený bod. Má mu dovoliť mobilizovať omnoho viac Rusov
- Po vyhlásení mobilizácie sa objavujú obavy z jej rozsahu
- Novaja Gazeta varuje, že to môže zasiahnuť milión ľudí
- V parlamente vyzývali poslancov, aby šli do vojny
- Po vyhlásení mobilizácie sa objavujú obavy z jej rozsahu
- Novaja Gazeta varuje, že to môže zasiahnuť milión ľudí
- V parlamente vyzývali poslancov, aby šli do vojny
Až jeden milión Rusov môže byť povolaných do vojny na Ukrajine v rámci čiastočnej mobilizácie, ktorú v stredu vyhlásil tamojší prezident Vladimir Putin, napísal nezávislý ruský denník Novaja Gazeta. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
Putin v stredajšom televíznom prejave národu povedal, že sa vojenská služba bude vzťahovať len na „občanov, ktorí sú v súčasnosti v zálohe, predovšetkým na tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách, majú určité vojenské povolania a relevantné skúsenosti“.
Krátko po Putinovom vyhlásení ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že ako súčasť mobilizácie, ktorá sa bude vzťahovať na občanov „s predchádzajúcimi vojenskými skúsenosťami“, povolajú do zbrane 300 000 Rusov, pripomína The Guardian.
„To nie sú ľudia, ktorí nikdy nevideli ani nepočuli nič o armáde,“ povedal Šojgu a dodal, že študentov ani novopovolaných brancov sa mobilizácia týkať nebude.
Predstaviteľ vlády o povolaní milióna Rusov
Novaja Gazeta, nezávislý ruský denník, ktorý v súčasnosti pôsobí v exile, však citoval nemenovaného predstaviteľa Putinovej vlády s tým, že v skutočnosti by mohol byť do armády povolaný až milión Rusov.
Zdroj novinám ďalej povedal, že siedmy článok dekrétu, ktorý Putin v stredu podpísal, umožňuje ruskému ministerstvu obrany povolanie takéhoto počtu osôb. „Počet bol niekoľkokrát upravovaný a na konci sa dohodli na jednom milióne,“ citoval zdroj denník The Guardian.
Budúcoročný vplyv mobilizácie
Čiastočná mobilizácia oznámená ruským prezidentom Vladimirom Putinom nevytvorí významnú použiteľnú bojovú silu skôr ako za niekoľko mesiacov. Vo svojej najnovšej správe o vojne na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), informuje TASR.
Analytici ISW sa domnievajú, že Putinove vyjadrenia o jadrových zbraniach neznamenajú priamu hrozbu ich použitia na obranu oblastí Ukrajiny, ktoré by Rusko mohlo anektovať.
Predseda dolnej komory parlamentu vyzval poslancov, aby išli do vojny
Po nariadení čiastočnej mobilizácie v Rusku vyzval vo štvrtok predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin poslancov dolnej komory parlamentu, aby sa hlásili do vojny na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
„Tí, ktorí spĺňajú podmienky čiastočnej mobilizácie, musia pomôcť svojou účasťou na špeciálnej vojenskej operácii,“ uviedol Volodin na platforme Telegram. „Poslanci nemajú nijakú ochranu,“ zdôraznil.
Zároveň vyzdvihol fakt, že viacerí členovia parlamentu už sú nasadení v okupovanej oblasti Donbas na východe Ukrajiny. Podľa jeho slov budú povolávaní len záložníci s bojovými skúsenosťami a špeciálnym výcvikom.
Volodin, blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina, tiež priznal, že „vyvstávajú otázky, ktoré znepokojujú občanov“. V ruských mestách došlo k protestom proti mobilizácii a objavili sa správy o hromadnom odchode mladých Rusov z krajiny, pripomína DPA.
Predseda Štátnej dumy okrem toho vyhlásil, že ruské jednotky bojujú na Ukrajine aj proti silám Severoatlantickej aliancie. „Na Ukrajine sú inštruktori NATO, žoldnieri z krajín NATO, technológia, zbrane a munícia NATO,“ napísal. Dodal, že je potrebné brániť 1 000 kilometrov frontovej línie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR