Putin ukončil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu. EÚ bude čeliť novým energetickým výzvam

  • Gazprom zastavil tranzit plynu cez Ukrajinu
  • Tento krok symbolizuje koniec lacného ruského plynu v EÚ a poukazuje na nové výzvy pre región
putin plyn
TASR/František Iván, TASR/AP
  • Gazprom zastavil tranzit plynu cez Ukrajinu
  • Tento krok symbolizuje koniec lacného ruského plynu v EÚ a poukazuje na nové výzvy pre región

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom oznámila, že od 1. januára 2025 ukončuje tranzit plynu cez Ukrajinu do Európy a Moldavska. Tento krok je dôsledkom nepredĺženia päťročnej tranzitnej dohody medzi Ukrajinou a Gazpromom.

„Keďže Ukrajina opakovane a jednoznačne odmietla predĺžiť túto dohodu, Gazprom prišiel o technickú a právnu spôsobilosť na tranzit plynu cez Ukrajinu,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti. Dodávky sa zastavili v stredu o 8.00 moskovského času (5.00 SEČ), informuje TASR.

Ukrajina: „Nebudeme financovať vojnu na našej krvi“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho krajina nemôže umožniť Rusku „zarábať miliardy na našej krvi“. Dodal, že Ukrajina poskytla EÚ celý rok na prípravu na tento krok.

Zastavenie tranzitu je symbolickým koncom éry lacného ruského plynu v EÚ. Zatiaľ čo pred inváziou na Ukrajinu v roku 2022 tvoril ruský plyn 40 % európskych dovozov, v roku 2023 už tento podiel klesol pod 10 %.

Reakcie Európy a diverzifikácia zdrojov

Európska komisia ubezpečila členské štáty, že kontinent je „odolný a flexibilný“ voči prerušeniu dodávok. „Plánovali sme túto situáciu mesiace a máme dostatok alternatívnych zdrojov,“ uviedol hovorca komisie.

Slovensko, ktoré bolo jedným z najviac závislých štátov od ruského plynu, je podľa ministerky hospodárstva Denisy Sakovej technicky pripravené.

„Naše zásobníky plynu sú naplnené takmer na 100 % a máme diverzifikované dodávky od piatich medzinárodných spoločností,“ uviedla Saková.

Moldavsko, ktoré je mimoriadne závislé od ruského plynu, zaviedlo 60-dňový stav núdze v energetike. Prezidentka Maia Sanduová obvinila Rusko z „vydierania“ s cieľom destabilizovať krajinu pred parlamentnými voľbami v roku 2025.

Tok plynu na Slovensko je už zastavený

Na vstupnom bode Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenskej hranici došlo k zastaveniu toku zemného plynu z Ukrajiny. Oznámil to na svojom webe prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike spoločnosť Eustream.

„Spoločnosť Eustream je pripravená zabezpečiť prepravu pre potreby zásobovania Slovenska zemným plynom na celom území podľa nominácií zákazníkov,“ informuje prevádzkovateľ plynu.

Preprava zemného plynu prebieha na všetkých prepojovacích bodoch v súlade s nomináciami zákazníkov a spoločnosť Eustream je plne pripravená plniť svoje záväzky voči nim a zabezpečiť spoľahlivú prepravu.

Symbolické a strategické dôsledky

Zastavenie tranzitu cez Ukrajinu má nielen ekonomický, ale aj strategický význam. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že tento krok viac ublíži EÚ než Rusku. Zároveň však stráca dôležitý trh a ročné príjmy vo výške približne 5 miliárd eur.

Jedinou aktuálnou cestou na export ruského plynu do Európy zostáva plynovod Balkan Stream, ktorý prepravuje približne 14 až 15 miliárd kubických metrov plynu ročne cez Turecko do Maďarska, Srbska a ďalších krajín.

Tlak na Ukrajinu a región

Rozhodnutie Ukrajiny ukončiť dohodu o tranzite už spôsobilo napätie s niektorými európskymi susedmi. Slovenský premiér Robert Fico, ktorý nedávno navštívil Moskvu s cieľom rokovať s Putinom, pohrozil, že jeho krajina môže zastaviť dodávky elektriny na Ukrajinu.

Tento krok vyvolal ostrú reakciu prezidenta Zelenského: „Fico pomáha Putinovi financovať vojnu a oslabovať Ukrajinu. Takéto správanie len zvyšuje utrpenie Ukrajincov.“

Poľsko medzičasom ponúklo Ukrajine podporu v prípade prerušenia dodávok elektriny zo Slovenska.

Budúcnosť energetiky v Európe

Európska únia už pred časom spustila plány na úplnú náhradu plynu, ktorý by prúdil cez Ukrajinu. Alternatívne zdroje zahŕňajú skvapalnený zemný plyn (LNG) z Kataru a USA, ako aj plyn dodávaný z Nórska, píše BBC.

Aj keď niektoré štáty, ako napríklad Rakúsko, uviedli, že ich zásoby a diverzifikované dodávky sú dostatočné, situácia ukazuje na potrebu dlhodobej energetickej bezpečnosti a nezávislosti od Ruska.

Nová realita na energetickej mape Európy

Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu teda symbolizuje zásadnú zmenu na energetickej mape Európy. Tento krok podčiarkuje znižovanie závislosti EÚ od Ruska, no zároveň zvýrazňuje výzvy spojené s diverzifikáciou dodávok a regionálnou solidaritou.

Ako uviedol Zelenskyj: „Ukrajina bude naďalej bojovať za svoju suverenitu a európske hodnoty. Naša energia patrí do rúk tých, ktorí ju využívajú na dobro, nie na vojnu.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá