Putin už teraz vyhral, a to nepotreboval ani zahájiť inváziu. 5 dôvodov, prečo Ukrajinu napadne, a 5, prečo nie
- Súčasnej kríze sa venujú rôzni analytici. Čo analýza, to ale iný výsledok
- Pozreli sme sa na 5 argumentov od odborníkov na tému, prečo Ruská federácia opäť napadne Ukrajinu
- Tiež na 5 argumentov, prečo tak nespraví
- Súčasnej kríze sa venujú rôzni analytici. Čo analýza, to ale iný výsledok
- Pozreli sme sa na 5 argumentov od odborníkov na tému, prečo Ruská federácia opäť napadne Ukrajinu
- Tiež na 5 argumentov, prečo tak nespraví
Súčasná kríza na Ukrajine nezamestnáva len diplomatov a politikov. Venujú sa jej aj najrôznejší analytici, ktorých analýzy sa od seba výrazne odlišujú.
Pozreli sme sa na 5 argumentov odborníkov na tému, prečo Ruská federácia na čele s ruským prezidentom Vladimirom Putinom opäť napadne Ukrajinu. Tiež uvádzame 5 dôvodov, prečo nie.
Dôvody, prečo zaútočí:
1. Zaútočí, lebo môže a má (bude mať) dostatok síl
„Nevidím žiadny scenár s menším útokom armády, ktorý by dával zmysel, pretože s ním nemôžu uskutočniť žiadny politický cieľ,“ vysvetľuje analytik Michael Kofman na konferencii Atlantic Council.
Politický ciel podľa neho dávajú viaceré scenáre, ktoré počítajú s ovládnutím celej krajiny, strategických cieľov a hlavného mesta Kyjev.
„Myslím si, že to môžu urobiť (útok na hlavné mesto zo severovýchodu a severozápadu) veľmi rýchlo, hneď ako budú mať dostatok jednotiek,“ myslí si Kofman, ktorý pôsobí ako riaditeľ výskumného programu ruských štúdií v neziskovej organizácii CNA.
Momentálne však Rusko nemá dostatok síl, aby podniklo útok na celé územie Ukrajiny a ani na strategické ciele v krajine, ako je prístav Odesa či hlavné mesto. To sa však môže zmeniť, pretože stále prebieha transport jednotiek i vojenskej techniky. Vojenská technika sa presúva aj do Bieloruska, kde sa uskutočnia vojenské cvičenia ruskej a bieloruskej armády. Z Bieloruska by sa ľahšie previedol útok na Kyjev.
„Obraz sa môže dramaticky zmeniť v nasledujúcich troch týždňoch. Všetky trendy sú negatívne,“ uviedol Kofman.
Najlepším indikátorom, ktorý naznačí, či je Rusko pripravené na rozsiahlu vojenskú operáciu, je prítomnosť vyspelej techniky a potrebného vybavenia na hraniciach. Ide napríklad o bojové stíhačky, spravodajskú technológiu, poľné nemocnice, zásoby krvi či rakety zem-vzduch.
„Nanešťastie za posledných 10 dní, sa začala všetka spomínaná technológia presúvať. Každá línia vyzerá zle,“ vysvetlil podplukovník amerického letectva Tyson K. Wetzel, ktorý tiež pôsobí ako analytik Atlantic Council.
Rusi sa tiež môžu pokúsiť ovládnuť Ukrajinu tým, že zaútočia na Kyjev, pokúsia sa zvrhnúť legitímnu vládu a dosadia bábkovú vládu. Ak by sa tento scenár známy ako „Kyjevský scenár“ naplnil, Rusi by ovládli krajinu prakticky bez toho, aby museli dobyť celé územie krajiny.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Argumenty svetových odborníkov na túto tému
- Medzi nimi i bývalého ukrajinského ministra obrany či bývalého príslušníka CIA
- Prečo si niektorí z nich myslia, že Ukrajinu Putin nenapadne
- Naopak, prečo si myslia, že útok na Ukrajinu je možný
- V akom rozsahu je útok najpravdepodobnejší
- Ako do toho zapadá súčasná vojenská technika na hraniciach, ekonomické sankcie, reakcia USA a NATO či obrovské straty na ruských životoch
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie