Putin v prvej fáze spustí kyberútoky, odpojí elektrinu a zabije generálny štáb. Expertka prezradila, ako by vyzeral útok na Ukrajinu
- Expertka na Ukrajinu Melinda Haringová je presvedčená, že Rusko napadne Ukrajinu
- Ako dôvod vymenovala fakt, že Rusko má veľké rezervy, Putin chce zanechať odkaz a tiež je schopný previesť útok
- Prezradila tiež, s akou taktikou začne útok Rusko a ako bude prebiehať
- Expertka na Ukrajinu Melinda Haringová je presvedčená, že Rusko napadne Ukrajinu
- Ako dôvod vymenovala fakt, že Rusko má veľké rezervy, Putin chce zanechať odkaz a tiež je schopný previesť útok
- Prezradila tiež, s akou taktikou začne útok Rusko a ako bude prebiehať
Expertka na Ukrajinu Melinda Haringová je presvedčená, že súčasné hromadenie ruských vojakov pri ruskej hranici vyvrcholí napadnutím Ukrajiny.
Haringová, ktorá pôsobí ako riaditeľka centra Eurasia v nezávislom think-tanku Altantic Council, prezradila aj dôvody, ktoré ju k tomuto tvrdeniu doviedli. Uviedla tiež, s akou taktikou podľa nej začne ruský útok a ako bude prebiehať.
Haringová tvrdí, že existuje päť dôvodov, prečo Putin napadne Ukrajinu.
1. Rusko má 620 miliárd dolárov v banke
Prvým je, že Rusko „má 620 miliárd dolárov v banke“. Haringová sa odvoláva na devízové rezervy, ktoré zahŕňajú i zlato v celkovej výške viac ako 620 miliárd dolárov. Taktiež ruské hospodárstvo je v oveľa lepšom stave, ako bolo v roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu. Dlhy Ruska sú pomerne malé, uvádza NBC News.
Napriek tomu, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska je približne rovnaký ako HDP štátu New York alebo dokonca menší ako Taliansko, množstvo analytikov si myslí, že Rusko dokáže prekonať avizované sankcie, ktoré americký prezident Joe Biden označil za „sankcie, aké Putin ešte nevidel“. Ekonomické sankcie tak Putina nemusia odradiť od útoku na Ukrajinu.
2. Putin zaútočí, lebo „môže“
Za druhý dôvod považuje Haringová ten, že ruský prezident „môže“. V okolí ukrajinských hraníc je viac ako 130-tisíc ruských vojakov, množstvo útočnej techniky, ktoré zahŕňa útočné systémy, schopné niesť jadrové hlavice či bojové stíhačky, taktické skupiny i nemocnice so zásobami krvi. Pentagón nedávno avizoval, že Ukrajina by dokázala vzdorovať nanajvýš niekoľko dní.
Putin navyše ovláda i verejný priestor, kde pretláča myšlienku, že Rusko v skutočnosti bráni svoje hranice pred agresívnou Ukrajinou, Severoatlantickou alianciou (NATO) a Spojenými štátmi. Štátna propaganda tiež tvrdí, že Ukrajina diskriminuje ruské obyvateľstvo.
„Rusko nemôže zastaviť túto vojnu,“ cituje The Guardian Margaritu Simonyanovú, ktorá o myšlienke hovorila počas celoštátneho televízneho programu v Russia Today (RT). „Na čo čakáme? Na koncentračné tábory? Keď začnú splynovať svoje vlastné obyvateľstvo?“
Oslobodenie ruského obyvateľstva spod ukrajinského „utláčania“ môže byť jedna zo zámienok, pred ktorou varuje americké ministerstvo zahraničia. Zámienka má ospravedlniť útok na Ukrajinu.
3. Starnúci autokrat, ktorý chce rozšíriť svoje dedičstvo
Tretím dôvodom je, že Putin „je starnúci autokrat, ktorý sa chce rozšíriť svoje dedičstvo, a zaberanie zeme z neho robí veľkého v ruskej histórii,“ tvrdí Haringová. Množstvo analytikov sa zhoduje, že Putin je momentálne vo vyššom veku, keď sa zamýšľa, aký odkaz po sebe zanechá.
Ak by bola invázia do Ruska úspešná, zapísal by sa do histórie ako človek, ktorý pomohol obnoviť odkaz historického Ruska. Ivan Mikloš si ale napríklad myslí, že Putin sa, práve naopak, do histórie zapíše ako človek, ktorý Rusko stratil, a to anexiou Krymu. Preto sa snaží o obrat. Ak by ale Putin napadol Ukrajinu, obrátilo by to verejnú mienku krajiny ešte viac proti nemu.
4. Ukrajina je (jeho) citová záležitosť
Štvrtým dôvodom, je že „Ukrajina je (jeho) citová záležitosť“. I keď Západ občas vníma Putina ako zloducha s Bondoviek, ktorý sa riadi racionálnym uvažovaním i on má emócie. Neúspech invázie a obrátenie dovtedy proruského obyvateľstva smerom na Západ k európskej a atlantickej budúcnosti môže vnímať ako škvrnu na svojej povesti.
5. Putinovi sa nepáči, že Zelenskyj sankcionoval jeho kamaráta
„Je naozaj nasratý na Zelenského, že sankcionoval jeho kamoša,“ tvrdí Haringová, ktorá neuvádza, o koho konkrétne ide. Najpravdepodobnejšie je meno ukrajinského oligarchu Viktora Medvedčuka, ktorý označuje Putina za svojho „osobného priateľa“.
Proruského oligarchu sankcionovala ešte Obamova administratíva, vtedajší prezident Petr Porošenko ho však odmietol sankciovať. Zelenskyj a jeho vláda ho saknciovali a zaradili medzi subjekty financujúce terorizmus. Podnikateľ mal posielať peniaze proruským separatistom na Donbase, tvrdí Ukrayinska Pravda.
V prvej fáze odpojí elektrinu, teplo, zabije generálny štáb a spustí kyberútoky
Haringová tiež prezradila, ako by vyzeral ruský útok na Ukrajinu. V prvej fáze „(Putin) odpojí elektrinu a teplo, zničí ukrajinské námorníctvo a letectvo, zabije generálny štáb a zasiahne ich kybernetickým útokom,“ vysvetľuje Haringová, strata elektriny a tepla spolu s kybernetickými útokmi by vyvolala chaos.
Rusko je schopné úplne odstaviť Ukrajinu od mobilného signálu i internetu. Znemožnená tak bude i komunikácia.
Zničenie letectva a námorníctva by tiež pre ruské vojská nebolo ťažké, keďže Rusko má výraznú prevahu a ukrajinské letectvo pozostáva z desiatok modernizovaných sovietskych lietadiel, ktoré sa nemôžu rovnať ruským moderným stíhačom ani ruskej protileteckej technike.
Zabitie generálneho štábu na čele s prezidentom by zničilo centrálne velenie v krajine, tisícky vojakov by tak ostali odkázané na seba a na regionálnych veliteľov. Vznikol by tak chaos.
„Potom dosadenie proruského prezidenta,“ opisuje druhú fázu Haringová. Tento plán naznačuje i zachytená komunikácia amerických spravodajských služieb, ktoré tvrdili, že Rusko sa môže pokúsiť dobyť hlavné mesto Kyjev a nasadiť bábkovú proruskú vládu.
„Uchýliť sa k rozsiahlej vojenskej invázii, ak Ukrajina neustúpi,“ povedala Haringová k poslednej fáze. Ukrajinci sú odhodlaní vzdorovať a bojovať za svoju nezávislosť, ukazujú prieskumy.
Haringová tvrdila, že tento plán môže Putin uskutočniť tento týždeň, ale tiež to môže naťahovať a uskutočniť ho až neskôr.
Zdroje: NBC News, the Guardian, Ukrayinska Pravda