Putin varuje Macrona pred jadrovou katastrofou. Na jednej veci sa zhodli
- Obsadená jadrová elektráreň v Záporoží predstavuje nebezpečenstvo
- Putin a Macron sa zhodil, že zariadenie potrebuje nezávislú kontrolu
- Obsadená jadrová elektráreň v Záporoží predstavuje nebezpečenstvo
- Putin a Macron sa zhodil, že zariadenie potrebuje nezávislú kontrolu
Šéf Kremľa Vladimir Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron žiadajú nezávislú inšpekciu v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Uviedol to v piatok úrad ruského prezidenta. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.
Macron podľa úradu francúzskeho prezidenta žiadal „čo najrýchlejšie vyslanie“ tímu expertov z Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE) na základe podmienok, na ktorých sa už predtým dohodla Ukrajina a OSN. Moskva podľa vyhlásenia Kremľa prejavila svoju pripravenosť poskytnúť inšpektorom z MAAE pomoc.
Pod paľbou
Záporožská elektráreň na juhu Ukrajiny je v uplynulých týždňoch cieľom delostreleckej paľby, z ktorej sa vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva. Rusko túto elektráreň obsadilo v marci tohto roka.
Putin rozhovore s Macronom pripomenul systematické bombardovanie zo strany ukrajinských síl na území v okolí elektrárne a upozornil na možnú jadrovú katastrofu. Macron takisto vyjadril obavy v súvislosti s jadrovou bezpečnosťou.
Piatkový telefonát bol prvou priamou komunikáciou Putina s Macronom od konca mája, pripomína AFP. Obaja prezidenti majú podľa Elyzejského paláca v najbližších dňoch o Záporožskej elektrárni znova spolu hovoriť.
Delegácia z Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE) by mohla byť schopná navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine začiatkom septembra. Povedal to ruský diplomat Michail Uľjanov. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky spravodajskej stanice CNN.
Hovoriť o podrobnostiach je podľa Uľjanova ešte príliš skoro. „Sú to všetko mimoriadne citlivé záležitosti,“ povedal. Sekretariát MAAE v súčasnosti o organizácii misie v Záporožskej jadrovej elektrárni rokuje. Uľjanov podľa svojich slov o záležitosti komunikuje s generálnym riaditeľom MAAE Rafaelom Grossim.
V spojitosti s termínom misie pripomenul, že predpovede sa nie vždy naplnia. „Podľa mojich pocitov môžeme celkom realisticky hovoriť o prvých dňoch septembra, ak sa opäť nevyskytnú vedľajšie činitele, ktoré nemajú spojitosť s cieľmi,“ povedal diplomat. Uľjanov je stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni.
Jadrová elektráreň v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny sa viackrát stala cieľom delostreleckej paľby, z ktorej sa vzájomne obviňujú Kyjev a Moskva.
Generálny tajomník OSN António Guterres počas piatkovej návštevy ukrajinskej Odesy vyzval Rusko, aby neodpojilo Záporožskú atómovú elektráreň od ukrajinskej siete. Reagoval tak na tvrdenia Kyjeva, že Rusi sa to chystajú urobiť.
Ukrajinský prezident Zelenskyj vo štvrtok na spoločnom stretnutí s Guterresom požiadal OSN, aby zaistila bezpečnosť tohto strategického objektu, jeho demilitarizáciu a úplné oslobodenie od ruských vojakov.
Skutočná hrozba
Rusko odovzdalo Bezpečnostnej rade OSN list s varovaním, že Ukrajina plánuje „provokácie“ v Záporožskej jadrovej elektrárni v juhoukrajinskom meste Enerhodar. V piatok o tom informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na diplomatický zdroj. Správu priniesol aj portál britského denníka The Guardian.
List opakuje predchádzajúce tvrdenie Ruska, že Kyjev plánuje na piatok „provokáciu“ v tejto jadrovej elektrárni, uviedla agentúra TASS. Ukrajina naopak upozorňuje, že provokácie tam chystá Rusko.
Nechceme druhý Černobyľ
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok jasne podporil Ukrajinu a varoval pred nebezpečenstvom „ďalšieho Černobyľa“ v Ruskom obsadenej Záporožskej jadrovej elektrárni. Na rozhovoroch s lídrami Ukrajiny a OSN v západoukrajinskom Ľvove tiež hovoril o možných spôsoboch ukončenia vojny. TASR informácie prevzala od agentúr DPA, AFP a Reuters.
„Vyjadrili sme svoje znepokojenie v súvislosti s pokračujúcimi bojmi okolo Záporožskej jadrovej elektrárne. Nechceme zažiť ďalší Černobyľ,“ povedal Erdogan po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.
Erdogan cestoval do Ľvova len dva týždne po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči, kde hovorili o posilnení ekonomickej spolupráce.
Vo štvrtok však turecký líder podľa AFP povedal, že Turecko, ktoré je členom NATO, naďalej zostáva pevne na strane Ukrajiny a bude pokračovať v diplomatických snahách o ukončenie bojov.
„Pokračujeme v úsilí nájsť riešenie a zostávame na strane našich ukrajinských priateľov,“ uviedol Erdogan pred novinármi. So Zelenským a Guterresom podľa vlastných slov hovoril aj o využití pozitívnej atmosféry vytvorenej dohodou o vývoze ukrajinských obilnín na hľadanie trvalého mieru.
Témou rokovania bola tiež výmena väzňov medzi Ukrajinou a Ruskom, doplnil Erdogan s tým, že o tejto záležitosti bude neskôr hovoriť s Putinom.
Turecký prezident podpísal tiež dohodu s Ukrajinou o pomoci pri obnove zničenej infraštruktúry vrátane ciest a mostov, uviedla agentúra AP.
Erdogan sa počas vojny na Ukrajine postavil do pozície sprostredkovateľa v snahách o ukončenie konfliktu. Ankara udržiava dobré vzťahy s Moskvou i Kyjevom. Turecko poskytuje Ukrajine drony, ktoré zohrali významnú úlohu pri spomalení ruského postupu, nepripojilo sa však k západným sankciám voči Rusku. Pre tureckú ekonomiku je značne dôležitý obchod s Ruskom, jeho turisti i energetické dodávky.
Zdroj: TASR