Putin zmenil jadrovú doktrínu, ktorá mu umožní zasiahnuť Ukrajinu. Medvedev sa vyhráža 3. svetovou vojnou
- Putin schválil novú jadrovú doktrínu
- A to krátko potom, čo USA povolili Ukrajine používať rakety ATACMS na ciele v Rusku
- Putin schválil novú jadrovú doktrínu
- A to krátko potom, čo USA povolili Ukrajine používať rakety ATACMS na ciele v Rusku
Vladimir Putin v utorok svojím podpisom spečatil novú jadrovú doktrínu Ruskej federácie. Dokument rozširuje scenáre, pri ktorých by Moskva mohla siahnuť po jadrovom arzenáli. Medzi také prípady patrí aj útok konvenčnými raketami s konvenčnou hlavicou zo strany nepriateľa, ktorý sám jadrové zbrane nevlastní, no je podporovaný jadrovou veľmocou.
V dokumente sa špecifikuje, že Rusko bude považovať útok ktoréhokoľvek člena koalície štátov za útok celej koalície. Podľa agentúry TASR by Moskva mohla zvážiť jadrovú odpoveď aj pri masívnych útokoch nepriateľských lietadiel, rakiet či dronov na svoje územie. Rovnaká reakcia by mohla nasledovať pri narušení vzdušného priestoru alebo útoku na spojenecké Bielorusko, uvádza TASR.
Moskva začala pripravovať zmeny v doktríne už v septembri, keď reagovala na diskusie západných krajín o dodávkach rakiet dlhého doletu Ukrajine. Nový dokument nahrádza predchádzajúcu verziu z roku 2020, ktorá nahradila desať rokov starú doktrínu.
Medvedev sa už vyhráža treťou svetovou vojnou
Aktualizácia strategického dokumentu prichádza krátko potom, ako sa objavili správy, že končiaci americký prezident Joe Biden mal schváliť Ukrajine použitie amerických rakiet s dlhým doletom na ciele hlboko v Rusku. Zatiaľ nie je úplne jasné či Ukrajinci majú povolenie používať ich na celé geografické územie Ruska alebo iba na Kurskú oblasť, ako naznačujú niektoré zdroje.
Schválenie jadrovej doktríny krátko po tomto významnom povolení zrejme nie je náhoda. Tento krok má zrejme zastrašiť nielen Ukrajinu, ale aj Západ, a takýmto spôsobom ich odradiť od použitia amerických rakiet dlhého doletu.
Ukrajina teraz spadá do definície, pri ktorých môže Kremeľ ospravedlniť útok jadrových zbraní. Taktické balistické rakety ATACMS majú konvenčnú hlavicu, teda nie sú jadrovými zbraňami. Sú to ale výrobky Spojených štátov, ktoré ich Ukrajine darovali. Ide teda o podporu Ukrajiny jadrovou mocnosťou. Okrem USA spĺňa definíciu jadrovej mocnosti aj Veľká Británia a Francúzsko, ktoré obe vlastnia jadrový arzenál.
Bývalý prezident Dmitrij Medvedev sa už na sociálnej sieti vyhráža treťou svetovou vojnou a konfliktom medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Ruskou federáciou.
„Rusko by mohlo uskutočniť odvetu so zbraňami hromadného ničenia proti Kyjevu a kľúčovým zariadeniam NATO bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. To znamená 3. svetovú vojnu,“ napísal na sociálnej sieti Medvedev, ktorý momentálne pôsobí ako podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska.
Podľa expertov je riziko eskalácie nízke, Putin počká na Trumpa
Podľa expertov sú ruské vyhrážky treťou svetovou vojnou, iba prázdnymi slovami a pripomínajú, že podobné „červené čiary“ boli prekročené už niekoľkokrát. Ruské vyhrážky nasledovali vždy, keď Ukrajina bola na ceste získať novú zbraň zo Západu.
„Verím, že ruský zoznam ,červených čiar‘ je nekonečný, no keď ich západné demokracie prekročia, Rusko často ustúpi od svojich hrozieb. Každá nová dodávka zbraní na Ukrajinu sa stretla s varovaniami z Moskvy, ale znova a znova boli tieto zbrane doručené a Rusko nepodniklo žiadne významné odvetné opatrenia,“ uviedol pre Newsweek expert na Ukrajinu Robert Romančuk, ktorý pôsobí v Ukrajinskom výskumnom ústave Harvardu.
Navyše eskalácia iba niekoľko týždňov pred výmenou prezidentskej administratívy by nedávala zmysel.
„V tomto bode je riziko veľkej ruskej eskalácie v reakcii na ATACMS nízke, keďže Putin má teraz prirodzenú motiváciu počkať niekoľko mesiacov, kým Trump nastúpi do úradu a zvráti americkú politiku voči Ukrajine,“ uviedol odborník na zahraničnú politiku Richard K. Betts.
Navyše schopnosti Ukrajiny môžu byť, ako sme už informovali, obmedzené dvoma vecami. Počtom rakiet, ktoré Spojené štáty poskytnú. Predpokladá sa, že Ukrajina nemá vo svojom inventári veľa týchto rakiet. Washington v minulosti argumentoval, že i americká armáda ich má nedostatok. Druhé obmedzenie má byť geografického charakteru a povolenie sa má podľa niektorých zdrojov vzťahovať iba na Kurskú oblasť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, X/Dmitrij Medvedev, Newsweek