Putin zrejme nechtiac pomohol Ukrajine: Tieto rakety by vo vojne všetko zmenili

  • Balistické rakety pre Kyjev možno nie sú úplne nereálnou možnosťou
  • Putin totiž poriadne rozhneval Južnú Kóreu a tá Ukrajine ešte nepomáha
Balistické rakety z Južnej Kórey Hyunmoo a Vladimir Putin
Balistická raketa z Južnej Kórey Hyunmoo a Vladimir Putin Wikimedia Commons/Sinthia Rosario, TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Balistické rakety pre Kyjev možno nie sú úplne nereálnou možnosťou
  • Putin totiž poriadne rozhneval Južnú Kóreu a tá Ukrajine ešte nepomáha

Keď 24. februára 2022 ruský prezident Vladimir Putin rozhodol o spustení úplnej invázie na susednú Ukrajinu, zrejme nečakal, že po dvoch rokoch bude jedným z jeho posledných „schopných“ priateľov diktátor zo Severnej Kórey. Vladár z Kremľa navštívil minulý mesiac Kim Čong-una v Pchjongjangu. Veľkolepý výlet sprevádzali parádne choreografie aj červené koberce…

A ešte zúrivosť z južnej časti Kórejského polostrova. Ako sme už spomínali, Putin mal u svojho náprotivku zo Severnej Kórey na prvý pohľad skvelý pobyt. Vysmiate fotografie oboch vodcov v luxusnej limuzíne však zrejme čiastočne zastreli realitu, ktorú táto dovolenka vyvolala.

Celý význam Putinovho spojenectva s Kimom sme priniesli v tomto článku, no v jednoduchosti: Zatiaľ čo pred dvomi rokmi by Rusi o priateľstve so Severokórejčanmi nechceli ani rozprávať, ich vojna na Ukrajine všetko zmenila. Moskva sa ňou odrezala od najvyspelejších svetových ekonomík a teraz sa obracia na pomoc od jednej z najchudobnejších a najizolovanejších krajín na celom svete. A tento krok im spôsobuje ďalšie problémy.

Juhokórejská vláda v Soule vníma spojenectvo Moskvy a Pchjongjangu obzvlášť negatívne. Pre Rusko je to veľký problém najmä pre pozíciu Južnej Kórey v armádnom priemysle.

Krajina zatiaľ oficiálne nepomáha Kyjevu v jeho obrane proti ruskej invázii, no po Putinovom výlete poradca pre národnú bezpečnosť Čang Ho-čin oznámil, že Soul prehodnotí svoj postoj k neposkytovaniu vojenskej podpory Ukrajine. Južná Kórea je pritom v súčasnosti deviatym najväčším vývozcom zbraní na svete. A do roku 2027 sa chce dostať na štvrté miesto.

Čo by juhokórejské zbrane zmenili?

Ako píše Forbes, Soul zatiaľ zúženie vzťahov s Kyjevom neoznámil. Ale ak sa tak stane, je možné, že ukrajinskí predstavitelia požiadajú juhokórejských o rovnaké druhy munície, aké už Rusko dostáva od Severnej Kórey.

Konkrétne by šlo o balistické rakety krátkeho doletu alebo SRBM. Keď Rusi na Ukrajine útočili takýmito severokórejskými raketami, slovenská vláda na čele s Robertom Ficom stála po boku Orbánovho Maďarska. Šlo o jediné dve krajiny v rámci EÚ, ktoré tieto moskvosko-pchjongjangské aktivity neodsúdili.

Južná Kórea ale vyvinula svoj vlastný SRBM systém. Nesie označenie Hyunmoo-2B a mal by byť ešte výkonnejší než KN-23 z krajiny Kim Čong-una.

„Ak Severná Kórea môže predať SRBM KN-23 Rusku, Južná Kórea môže predať SRBM série Hyunmoo Ukrajine,“ hovorí Jeffrey Lewis – riaditeľ Východoázijského programu proti šíreniu jadrových zbraní.

Ako by Ukrajina využila balistické strely?

Ak by aj Ukrajina získala balistické Hyunmoo-2B v, muselo by sa zrejme jasne stanoviť, ako by ich vlastne mohla použiť. USA totiž Kyjevu darovali množstvo ťažkých zbraní s veľkým doletom, no nateraz ich používanie obmedzujú len na ukrajinskom území a v regiónoch na hraniciach s Charkovskou oblasťou.

Ak by však Ukrajinci mohli používať balistické strely či rakety dlhého doletu aj v Rusku, experti sa domnievajú, že by získali potenciál narobiť Moskve obrovské problémy.

Zamerali by sa totiž na letiská a základne, z ktorých Rusi štartujú svoje bombardéry či vlastné rakety. Presné zásahy ruských vojenských cieľov pritom hlásia aj v súčasnosti, a to bez takejto prelomovej techniky.

Zdroje: Forbes, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá