Putinov hovorca priznal „značné straty“. V ukrajinských vlakoch čaká 7 000 tiel ruských vojakov
- Dmitrij Peskov priznal, že na Ukrajine umiera množstvo ruských vojakov
- Ukrajina tvrdí, že má 7 000 tiel ruských vojakov
- Často ide o tínedžerov
- Dmitrij Peskov priznal, že na Ukrajine umiera množstvo ruských vojakov
- Ukrajina tvrdí, že má 7 000 tiel ruských vojakov
- Často ide o tínedžerov
Rusko prvýkrát priznalo, že na Ukrajine umiera množstvo ruských vojakov. V rozhovore pre Sky News to potvrdili hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
„Máme značné straty vojakov a je to pre nás obrovská tragédia,“ uviedol Peskov. Hovorca ďalej dodal, že „špeciálna vojenská operácia“, ako Rusko nazýva inváziu na Ukrajinu, môže skončiť v blízkej budúcnosti.
Rusko oficiálne priznalo len 1 351 obetí. Toto číslo výrazne líši od ukrajinského odhadu, ktorý hovorí o takmer 19-tisíc padlých vojakoch. Odhad Severoatlantickej aliancie z konca marca hovoril o 7 000 až 15 000 mŕtvych Rusoch, uvádza Washington Post.
Ak by bol údaj 15 000 padlých na ruskej strane pravdivý, prekonal by počet obetí v Afganistane počas desaťročnej okupácie sovietskymi vojskami. Zároveň by bol väčší ako straty v Čečensku.
Ukrajina tvrdí, že chcela vrátiť 3 000 vojakov hneď v tretí deň vojny
Ukrajinci tvrdia, že v ich márniciach a chladiarenských vlakoch sa nachádza 7 000 tiel mŕtvych vojakov. Televíznej stanici Sky News to povedal ukrajinský prezidentský poradca Oleksij Arestovyč, uvádza TASR.
Údaj ukrajinskej vlády o 18 600 mŕtvych na ruskej strane je podľa Arestovyča založený na ukrajinských správach z bojiska a zachytenej ruskej vojenskej komunikácii.
Ukrajina sa mala pokúsiť vrátiť telá 3 000 vojakov hneď v tretí deň vojny, povedal Arestovyč. „Oni povedali: ‚Neveríme v takéto množstvo. Nemáme tento počet. Nie sme pripravení ich prijať’,“ dodal. Ukrajina podľa neho viackrát navrhla výmenu, ale Rusko o tom odmietlo diskutovať.
Ďalšie telá sa podľa medializovaných informácií nachádzajú v Bielorusku. Podľa informácií Rádia slobodná Európa z Homelskej oblasti k 13. marcu do Ruska poslaných viac ako 2 500 vojakov. Domov mali byť telá vojakov prepravené letecky.
Ukrajinské ministerstvo vnútra zriadilo webovú stránku a kanál na sociálnej sieti Telegram, kde Rusi môžu vyhľadávať fotografie mŕtvych a vojnových zajatcov. Môžu tiež vyplniť online formulár na žiadosť o informácie o rodinných príslušníkoch.
Vojaci Putinovej generácie
Portál Moscow Times pripomína, že množstvo z mŕtvych vojakov pochádza z „Putinovej generácie“. Vojaci sa narodili počas 22-ročnej éry Putina pri moci, a tiež umreli počas toho, ako bol Putin pri moci.
Ruský vojenský expert Pavel Lužin uviedol, že často ide o neskúsených vojakov, ktorí nemajú dostatočnú odbornosť.
„Keď máte 18 alebo 19 rokov, nemáte taký strach zo smrti, ako keď máte 25 a s množstvom testosterónu v krvi robíte hlúposti,“ povedal Lužin pre Moscow Times.
Nie je známe, koľko takých vojakov je aktuálne, ale portál odhaduje, že ich môžu byť tisíce.
„Deti! Sme deti. Zobrali nás v 18 rokoch!“ kričala minulý mesiac do videokamery jedna skupina vojakov, ktorí tvrdili, že množstvo z nich už umrelo.
Odvádzajú hlavne mužov z menších miest a dedín
Do armády sa množstvo Rusov dostane prostredníctvom povinného odvodu, ktorý vyžaduje, aby všetci muži vo veku od 18 do 27 rokov slúžili rok v ozbrojených silách.
Muži vo väčších mestách sa vyhnú tejto povinnosti tým, že sa zapíšu na univerzity alebo podplatia dotyčných. Za brancov sa tak dostanú hlavne muži z malých miest a dedín po celom Rusku.
Motivácia týchto mužov sa líši od ekonomickej nevyhnutnosti až po vlastenectvo.
Nasadenie brancov uľahčuje podpísanie zmlúv, ktoré sú podľa mnohých podpisované pod nátlakom.
„Rodičom povedali, že ich synovia boli jednoducho odobratí vojenskými dôstojníkmi, ich dokumenty boli opečiatkované a je to – teraz sú zmluvnými vojakmi,“ povedala vo februári Olga Larkina, riaditeľka Výboru matiek vojakov.
K množstvu pozostalých sa nedostane ani telo
K rodičom sa často nedostane ani telo padlého vojaka, keďže ruská armáda svojich mŕtvych často necháva za sebou.
Taký bol prípad aj Vadima Kolodiya, 19-ročného strelca zo 136. prieskumného práporu so sídlom v Naro-Fominsku pri Moskve. Jeho mame Tatyane prišla armáda oznámiť, že zomrel po tom, čo bol napadnutý a uväznený vo svojom obrnenom transportéri.
„Som hysterická. Vadim ani nemal šancu utiecť. Vo vnútri zhorel,“ cituje matkine slová Washington Post. „Prvý týždeň bol ako tma. Bolesť, slzy. Nemohla som spať ani jesť.“
Dodala, že pociťuje hnev na mužov vo veku 30 a 40 rokov, ktorí pijú pivo, zatiaľ čo „deti“ v tínedžerskom a 20-ročnom veku sú mŕtve.
„Tieto deti nikto nehľadá,“ povedala matka, ktorá nemohla pochovať svojho syna. „Nikto sa o ne nestará. Koľko je tých detí, manželov? Koľko bolesti to všetko prinieslo?“
Eir Giles z londýnskeho think-tanku Chatham House uviedol, že Rusko plánovalo rýchlu a presnú operáciu a myslelo si, že za pár dní porazí Ukrajincov. Prerátalo sa rovnako ako v Čečensku, kde ruskí vojaci umierali upálení za živa v obrnených vozidlách. Ich telá tiež ostávali na uliciach celé týždne.
Na rozdiel od dneška vtedy boli médiá v Rusku slobodné a ruská verejnosť dostávala pravdivé informácie o stratách a priebehu konfliktu.
Zdroje: Sky News, Washington Post, TASR, Moscow Times, Washington Post, Rádio slobodná Európa