„Putinov kuchár“ sa vzdal tesne pred koncom. Je to 1 : 0 pre Putina (PREHĽAD)
- Jevgenij Prigožin ostal verný Putinovi, wagnerovcov poslal späť do tábora
- Lukašenkova dohoda hovorí len o jednom, a to „jedna nula pre prezidenta Putina“
- Jevgenij Prigožin ostal verný Putinovi, wagnerovcov poslal späť do tábora
- Lukašenkova dohoda hovorí len o jednom, a to „jedna nula pre prezidenta Putina“
V sobotu (24. 6.) sa celým svetom šírili správy o „velezrade v Rusku“, o útoku skupiny Wagnerovcov na Kremeľ, konkrétne na zosadenie ruských vojnových veliteľov. Za týmto incidentom stál 62-ročný Jevgenij Prigožin, ktorý je už desaťročia známy ako „Putinov kuchár“.
Po tom, čo si Prigožin odpykal dlhý trest odňatia slobody v 80. rokoch, začal vo svojom rodnom meste predávať hotdogy. Neskôr začal budovať podiel v reťazci supermarketov a nakoniec si otvoril svoju vlastnú cateringovú spoločnosť.
Túto prezývku – „Putinov kuchár“ – nemá len tak. Nadobudol ju práve vďaka kontraktom jeho cateringovej spoločnosti v Kremli. Nie je jasné, aké priateľstvo prebieha medzi šéfom Kremľa a šéfom wagnerovcov. Isté je to, že sa poznajú a obaja sa narodili aj vyrástli v Petrohrade, informuje Reuters.
O tom, kto založil Wagnerovu skupinu, sa dlho mlčalo. Minulý rok v septembri sa Prigožin priznal, že ju založil on, a to už v roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny. Práve to bolo jeho prvé verejné potvrdenie prepojenia s touto skupinou. Wagnerova skupina okrem Ukrajiny bojovala aj v Líbyi, Sýrii, Stredoafrickej republike či Mali.
V dnešnej dobe údajne bojujú za žoldniersku skupinu wagnerovci na Ukrajine desaťtisíce žoldnierov. Ako píše portál BBC jednotky tejto skupiny nedávno zohrali významnú úlohu v zdĺhavej a dôležitej bitke o znovudobytie mesta Bachmut od ukrajinských síl.
Skupina až doteraz úzko spolupracovala s ruskou armádou, avšak večer zo soboty na nedeľu šéf wagnerovcov obvinil ruskú armádu z ostreľovania jeho mužov, čím sa postavil voči rezortu obrany, pričom dodal, že sa chystá zvrhnúť vedenie ruskej armády na čele s ministrom Šojguom.
Čo sa stalo v Rusku?
Wagnerovci sa pokúšali o zosadenie vojenského velenia, ktorému velí šéf Kremľa Vladimír Putin. Prigožin a jeho žoldnieri obsadili vojenské objekty v meste Rostov nad Donom. Wagnerova skupina sa následne vybrala smerom do Moskvy. Ako sme ťa informovali, po ceste zostrelili niekoľko lietadiel.
Tesne pred koncom, 200 kilometrov od hlavného mesta, sa zastavili a vrátili späť do svojich táborov.
Medzitým v Moskve sprísnili bezpečnosť a primátor mesta povedal svojim obyvateľom, aby sa vyhli cestovaniu. Okrem iného boli všetky hromadné podujatia pod holým nebom do 1. júla zrušené. Keď sa o „velezrade“ dozvedel Putin, v televíznom vysielaní predstúpil pred svojich obyvateľov. Uviedol, že rebelov potrestá.
O niekoľko hodín neskôr Jevgenij Prigožin svojim jednotkám povedal, aby sa vrátili na svoje základne, aby sa vyhli „krviprelievaniu“. Stalo sa tak po tom, ako Prigožin rokoval s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, uvádza BBC. Rozhovor bol dohodnutý cez Vladimira Putina.
„Prigožin súhlasil so zastavením pochodu smerom k Moskve a podniknutím ďalších krokov na deeskaláciu situácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Putin sa Lukašenkovi poďakoval za vykonanú prácu. Informovala o tom rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), ktorá sa odvolala na správu ruskej tlačovej agentúry Interfax. RFE/RL dodala, že šlo o druhý telefonát Putina a Lukašenka uskutočnený v sobotu – prvýkrát spolu hovorili dopoludnia, keď ruský prezident informoval o situácii v Rusku v súvislosti so vzburou wagnerovcov.
Medzitým sa v sieti Telegram objavila informácia, že hlavným vyjednávačom na rokovaniach s Prigožinom bol gubernátor Tulskej oblasti Alexej Ďumin, ktorý sa pomerne často spomína ako jeden z možných Putinových nástupcov, informuje agentúra TASR.
V rámci dohody by mali wagnerovci získať bezpečnostnú záruku.
1 : 0 pre Putina
Ako uviedol pre BBC Michael O’Hanlon, odborník z Brookings Institution, táto dohoda „dáva zmysel“, pretože situácia v Rusku bola z pohľadu Jevgenija Prigožina „mimoriadne riskantná“.
„Myšlienka, že by Prigožin mohol nejakým spôsobom vyvolať masovú vzburu proti Putinovi, je skutočne rozprávka,“ povedal O’Hanlon.
Korešpondent BBC Frank Gardner povedal, že Lukašenkova dohoda hovorí len o jednom, a to „jedna nula pre prezidenta Putina“. Podľa neho Prigožin očakával, že ľudia povstanú a pridajú sa k nemu. No nestalo sa to. Putin „nie je niekto, kto toto odpustí“, hovorí Gardner.
„Myslím si, že Prigožinova vojenská a politická budúcnosť sa teraz musí skončiť,“ dodal.
Zdroje: Reuters, BBC, Startitup, TASR, BBC