Putinov manéver: Do Kurska sa valí 30-tisíc ruských vojakov. Zbraňami svištia aj Bielorusi, napadnú Ukrajinu?
- Šéf ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrskyj priznal, že ofenzíva v Kursku neodlákala ruských vojakov z kritického úseku
- Ďalšia hrozba rastie v Bielorusku
- Šéf ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrskyj priznal, že ofenzíva v Kursku neodlákala ruských vojakov z kritického úseku
- Ďalšia hrozba rastie v Bielorusku
To, čo vyzeralo v prvých dňoch ako úspešná ofenzíva Ukrajiny v Kurskej oblasti, sa môže ľahko zmeniť na nebezpečnú smrtiacu pascu.
Západní analytici od samého začiatku tvrdili, že ide o veľmi riskantný ťah, ktorý sa Ukrajincom môže vymknúť spod kontroly.
Kyjevským silám sa podarilo obsadiť v Kurskej oblasti niekoľko desiatok obcí, pričom už začali s budovaním opevnených pozícií.
Ukrajinská ofenzíva je už zrejme blízko kulminácie, čiže už dosiahla alebo v blízkej budúcnosti dosiahne svoj vrchol.
Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Oleksandr Syrskyj tvrdí, že Rusi stiahli približne 30 000 vojakov, ktorých rozmiestňujú v Kurskej oblasti. Rusi sa tak zrejme pripravujú na protiútok, ktorý môže prebehnúť v budúcnosti.
Rusi sa nedali okabátiť, priznáva Syrskyj
Syrskyj priznal, že práve stiahnutie ruských vojakov z oblasti tvrdých bojov bol jeden z cieľov ofenzívy.
„Jedným z cieľov ofenzívy na Kurskom fronte bolo odkloniť významné nepriateľské sily z iných oblastí. V prvom rade ide o front Pokrovsk a Kurachove,“ cituje generála Ukrajinská pravda.
Šéf ozbrojených síl tvrdí, že Rusi pochopili ukrajinské snahy a vojakov odtiaľ nestiahli, ale, naopak, zvýšili ich prítomnosť.
„Samozrejme, operácia Kursk odklonila značné množstvo nepriateľských síl. V súčasnosti môžeme povedať, že na kurský front bolo nasadených asi 30 000 ruských vojakov a tento počet rastie. Nepriateľ sa zároveň snaží nesťahovať jednotky z iných oblastí a, naopak, zvyšuje svoju prítomnosť na pokrovskom fronte,“ priznal generál.
Rusi stiahli vojakov hlavne z juhu Ukrajiny, teda Chersonskej oblasti, kde neprebiehajú také intenzívne boje. Posily mali Rusom prísť aj z Chasiv Jaru a Siverska.
Hlásené boli aj presuny vojakov z ruskej exlávy Kaliningradu.
The Economist pripomína, že situácia v okolí obce Pokrovsk je kritická aj pre nedostatok vojakov, ktorí by držali frontové línie. Otázne je, či nejde práve o tých vojakov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Kurskej oblasti, a či by nemali lepšie využitie práve na Donbase. Až čas ukáže, či Ukrajine stál za to takýto risk alebo nie.
Štvrtina Bieloruskej armády má byť pri hraniciach
Medzitým číha na Kyjev nové nebezpečenstvo zo severu. Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko nahromadil pri hraniciach s Ukrajinou tisíce vojakov a množstvo techniky.
Vojská sa zhromažďujú pri meste Gomel, ktoré sa nachádza len 30 kilometrov od ukrajinsko-bieloruských hraníc. Bielorusi tam zhromaždili tanky, delostrelectvo, salvové raketomety či protivzdušnú obranu. Bieloruská technika, ktorá zväčša pozostáva zo sovietskej éry, nesie označenie ako B, pripomínajúce ruské Z, ktoré nesú invázne stroje.
Lukašenko podľa Reuters sám uviedol, že v blízkosti hranice sa nachádza asi štvrtina jeho armády. Bieloruská armáda má v súčasnosti 68 000 vojakov a približne 12 000 pohraničníkov.
Hromadenie techniky okamžite vyvolalo obavy, že by sa mohol na Ukrajine otvoriť staronový front a Bielorusi by mohli zaútočiť na Kyjev.
Práve z Bieloruska útočili ruské sily, aj keď sa k ním bieloruskí vojaci priamo nepridali.
Divadlo z Moskvy?
Ukrajinci aj niektorí analytici sú presvedčení, že ide o divadlo riadené z Moskvy.
„Vladimir Putin dúfa, že vytvorením potenciálnej bieloruskej hrozby pozdĺž ukrajinskej severnej hranice dokáže prinútiť Kyjev odkloniť jednotky od prebiehajúcej ukrajinskej invázie do ruského Kurska a zmierniť tlak na vlastnú presilenú armádu,“ uvádza expert na Ukrajinu Peter Dickinson, ktorý pôsobí v think tanku Atlantic Council.
Analytik pripomína, že ukrajinská armáda ukázala, že Putinove červené čiary sú len prázdnymi slovami a rýchlym dobytím Kurskej oblasti tiež zosmiešnila ruskú armádu.
Dickinson uvádza, že Rusi síce konsolidujú svoje sily, no oslobodenie zabratých území môže trvať značný čas. Preto sa Putin pokúša Ukrajincov okabátiť, no nebezpečenstvo, že Bielorusi naozaj zaútočia, je malé.
Vojna je medzi obyvateľmi i vojakmi Bieloruska nepopulárna a Lukašenko si nemôže dovoliť urobiť niečo, čo by ohrozilo jeho už aj tak slabú pozíciu.
„Bieloruská invázia na sever Ukrajiny zostáva veľmi nepravdepodobná,“ dodáva Dickinson.
Zdroje: Ukrajinská pravda, The Economist , Reuters, The Atlantic Council