Putinov propagandista básni o „preventívnom“ jadrovom útoku na EÚ. Medvedev zas varuje pred „nehodami“

  • Estónsko prijalo zákaz vydávania turistických víz pre ruských občanov
  • Na zákaz reaguje už aj ruská propaganda a Medvedev
  • Prichádzajú od nich vyhrážky
Vladimir Putin a Vladimir Solovjov
Vladimir Putin a Vladimir Solovjov Wikimedia/Kremlin.ru
  • Estónsko prijalo zákaz vydávania turistických víz pre ruských občanov
  • Na zákaz reaguje už aj ruská propaganda a Medvedev
  • Prichádzajú od nich vyhrážky

Fínsko a Estónsko tento týždeň vyzvali európske krajiny, aby prestali Rusom udeľovať turistické víza. K výzve sa neskôr pripojilo aj Česko. Estónsko vzápätí oznámilo, že sa rozhodlo zakázať vstup na svoje územie Rusom s turistickými vízami.

Od ruskej propagandy prišla zmiešaná odpoveď. Na Prvom kanáli v relácii 60 minút najskôr účinkujúci uviedli, že Rusi sa stali „vyvrheľmi“. Zároveň ale konštatujú, že bežní Rusi si to „ani nevšimnú“. Na pomoc si zavolali ekonomickú expertku, ktorá uviedla, že 69 % Rusov nikdy necestovalo za hranice Ruska.

To, že ostanú bez plynu, je to najnevinnejšie, čo Európanov čaká

Nie každý ale ostal voči rozhodnutiu Estónska a možnosti, že turistické víza zakáže celá Európska únia, chladný. Prokremeľský propagandista Vladimir Solovjov, ktorému nedávno zhabali vily v Taliansku, zdieľal na Telegrame agresívny príspevok.

„Odmietnutie udeľovania víz ruským občanom a vyhlásenie Ruskej federácie za spolupáchateľa terorizmu znamená koniec vzťahov s Európou. To znamená skutočný vstup do vojny s Ruskom. Pretrhnutie väzieb, dodávka zbraní je priama účasť vo vojne,“ píše sa v príspevku, ktorý zdieľal propagandista.

Autorom príspevku je nemecký novinár s ruskými koreňmi Alexander Sosnowski, ktorý tiež nahráva ruskej propagande a Vladimirovi Putinovi. Odkazuje pritom na rozhodnutie ďalšieho pobaltského štátu, Lotyšska, ktoré označilo Rusko ako štát, ktorý podporuje terorizmus.

Sosnowskí tvrdí, že za správanie Európanov nenesie zodpovednosť Rusko, ktoré spustilo inváziu na Ukrajinu a rozpútalo tak najväčší vojenský konflikt od druhej svetovej vojny, ale viní z nej rusofóbiu.

„Toto je reálna hrozba pre existenciu Ruska a môže viesť k použitiu doktríny preventívneho jadrového úderu. Zatiaľ čo Moskva zostáva pokojná a ticho (hoci naozaj chcem počuť pár slov), chápu Pobaltie a celá Európa, že ostať bez plynu bude tým najnevinnejším z toho, čo ich čaká?“ vyhráža sa novinár. 

Cestovať nemôžu práve tí, ktorých názor zaváži 

Podobné vyhrážky znejú od ruskej propagandy alebo ruských predstaviteľov neustále. Nevyzerá to ale, že by zastrašili Pobaltie. Estónska premiérka tvrdí, že do Európy cestuje len 10 % Rusov, ide ale o rozhodujúcu triedu.

„Treba si uvedomiť, že do zahraničia cestuje len desať percent Rusov. Ide o presne tých ľudí – najmä z Moskvy a Petrohradu –, ktorých názor zaváži,“ povedala Kallasová.

Podľa Kallasovej je ostrá reakcia ruskej elity na požiadavku zakázať Rusom vstup do EÚ dôkazom, že ide o účinný sankčný nástroj. „Ukázalo to, že toto je ich Achillova päta. Toho sa skutočne boja, takže je to efektívne,“ konštatovala estónska prezidentka.

APTOPIX_Russia_Parade_Rehearsal349695
zdroj: SITA/AP, Dmitri Lovetsky

Európska únia, ktorej členskou krajinou je aj Estónsko, zakázala po ruskej invázii na Ukrajinu lety z Ruska na svoje územie. Rusi však naďalej mohli zo svojej vlasti vycestovať po súši napríklad do susedného Estónska či Fínska a odtiaľ už letecky pokračovať do iných európskych krajín, uvádza TASR.

Novým obmedzením chce Estónsko podľa šéfa svojej diplomacie Urmasa Reinsala dosiahnuť, aby bežný život v Rusku nemohol pokračovať ako doteraz ani na úrovni jeho občanov.

„Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú (Rusom) víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi. Nastal čas ukončiť turistiku Rusov,“ napísala na Twitteri Kallasová.

Medvedev sa vyhráža, že v Európe môžeme mať „nehody“ v jadrových elektrárňach 

Na Kallasovej slová ostro reagoval bývalý prezident Dmitrij Medvedev, ktorý uviedol, že Estónci sú slobodní iba preto, že Rusi svoju „prácu nedokončili“.

Dnes sa ruský politik vyhráža opäť. A opäť Európanom, pričom znova používa vyhrážky spojené s jadrovými zbraňami, či energiou. Na Telegrame sa vyjadroval k situácii v jadrovej elektrárni v Enerhodare, ktorá mala byť ostreľovaná. Obe strany tvrdia, že strieľala tá druhá.

„Čo môžem povedať… Nemali by sme zabúdať, že aj Európska únia má jadrové elektrárne. A tam sú tiež možné aj nehody,“ napísal Medvedev, ktorý tým naznačoval útok na naše elektrárne.

Medvedev
zdroj: TASR/AP

Vyhrážanie sa jadrovými zbraňami sa stalo obľúbeným nástrojom prokremeľskej propagandy a niektorých politikov. Na začiatku invázie často spomínal jadrové zbrane aj Vladimir Putin, neskôr však prekvapilo prestal a uviedol, že „jadrová vojna by nemala víťazov“.

Ruský novinár Konstantin Eggert v rozhovore pre Startitup, uviedol, že Západ pravdepodobne našiel spôsob, ako Putinovi doručiť odkaz, že ak použije jadrové zbrane, nasledovať bude odveta.

Vyhrážky jadrovými zbraňami považuje za slabosť.

„Je to znak slabosti, pretože ak jediná odpoveď, ktorú môžeme mať na čokoľvek, je to, že použijeme jadrové zbrane, znamená to, že nemáte žiadne iné nástroje. Podľa mňa ale blafujú, i keď to ešte dlho budú opakovať,“ vysvetlil novinár.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá