Putinov výlet za Kimom má dohru. Rozzúril obrovského hráča, ktorý ešte nepomáha Kyjevu
- Ruský prezident navštívil Kim Čong-una
- Severná Kórea a Rusko podpísali dohodu o pomoci
- Ruský prezident navštívil Kim Čong-una
- Severná Kórea a Rusko podpísali dohodu o pomoci
Keď ruský prezident Vladimir Putin vycestoval do Severnej Kórey na „výlet“ za svojím, na prvý pohľad, dobrým priateľom Kim Čong-unom, svetové médiá písali o „zosúladení zla“. Ruská federácia a Kórejská ľudová republika totiž podpísali dohodu o poskytnutí vzájomnej bezodkladnej vojenskej pomoci.
Znamená to, že ak by na jednu z týchto dvoch krajín niekto zaútočil, partner jej môže prísť na pomoc. Rovnako ako mnohí ďalší reagoval na tieto udalosti aj známy autor prestížneho Washington Post Max Boot. Vo svojom stanovisku uviedol, že Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína spolupracujú na spochybnení medzinárodného poriadku.
„Štyri predmetné diktatúry – Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína – nepredstavujú formálnu bezpečnostnú alianciu podobnú NATO alebo starej Varšavskej zmluve, ale sú vo všeobecnosti zjednotené v ich túžbe postaviť sa proti Spojeným štátom a ich spojencom od Ukrajiny cez Izrael po Južnú Kóreu,“ uviedol.
Priateľstvo medzi Moskvou a Pchjongjangom?
Na spomínanú Putinovu platenú dovolenku u Kim Čong-una vo svete panujú rôzne názory. Výlet vo svete bulváru ozdobilo najmä video dvoch vysmiatych vladárov v ruskej limuzíne Aurus. Tú Putin kórejskému vodcovi aj daroval. Ruská armáda zatiaľ bombardovala ukrajinské najväčšie mestá a miestne úrady hlásili obete na civilistoch.
Vladimir Putin gifted an Aurus limousine to Kim Jong Un after the two signed a mutual defense pledge during Putin’s visit in the Hermit Kingdom.
The two took turns piloting each other around in the Russian-built car.pic.twitter.com/u0KEFc0Kta
— The American Conservative (@amconmag) June 20, 2024
Jeden z názorov západného sveta však čiastočne protirečí Maxovi Bootovi. ABC podotýka, že to pre Putina nemusí byť také ružové.
Na prvý pohľad by sa výlet dalo ohodnotiť ako úspešný. Románik z limuzíny v Pchjongjangu, veľkolepý vojenský sprievod a červené koberce na letisku ale v skutočnosti môžu výrazne oslabiť pozíciu Ruska na medzinárodnej scéne.
S istotou sa dá povedať, že Moskva týmto spojenectvom poriadne klesla. Pre svoju inváziu na Ukrajinu sa odrezala od najvyspelejších ekonomík a teraz sa obracia na pomoc od jednej z najchudobnejších a najizolovanejších krajín na celom svete. A experti z ABC podotýkajú, že problémy pre Rusko nekončia.
Severokórejské zbrane na Ukrajine
Rusi síce ešte pred pár rokmi sami podporovalo sankcie proti severokórejskému programu jadrových zbraní. Po invázii na Ukrajinu si však sami vyskúšali, aké je to čeliť sankciám obmedzujúcim ich ekonomiku aj vojnovú mašinériu. Západ teda svojím spôsobom Moskvu prinútil využiť severokórejské zásoby.
A KĽDR ich skutočne mala požehnane. Pchjongjang aj Rusko síce všetky tieto tvrdenia popierajú, ale satelitné snímky a neomylne objavené severokórejské rakety na Ukrajine naznačujú niečo iné.
V súčasnosti existuje obava, že by Severná Kórea mohla Rusku opäť poskytnúť balistické rakety. Paradoxne, keď Rusi týmto typom zbraní z KĽDR naposledy zaútočili, Slovensko sa po boku Maďarska stalo jednou z dvoch krajín EÚ, ktoré to neodsúdili.
Dohoda so Severnou Kóreou = nahnevaná Južná Kórea
Posledné udalosti z Pchjongjangu poriadne rozzúrili juhokórejskú vládu v Soule. Tá totiž ešte pred návštevou ruského vladára varovala Kremeľ, aby neprekračoval žiadne hranice.
Zdá sa však, že z pohľadu juhokórejských predstaviteľov sa tak predsa len stalo. Tamojší poradca pre národnú bezpečnosť Čang Ho-čin oznámil, že Soul prehodnotí svoj postoj k neposkytovaniu vojenskej podpory Ukrajine.
A to sa pre Rusko môže stať výrazným problémom. Južná Kórea sa totiž v súčasnosti v oblasti obranného priemyslu považuje za rozvíjajúcu sa globálnu veľmoc. V júli 2022 podpísala s Poľskom prelomovú obrannú dohodu v hodnote 12,4 miliardy dolárov – zatiaľ svoju najväčšiu. Soul je deviatym najväčším vývozcom zbraní na svete a do roku 2027 sa chce dostať na štvrté miesto.
Zdroje: The Washington Post, X/The American Conservative, ABC