Putinova „prekliata loď“ už nevypláva. Námorníkov z jediného lietadlového krížniku čaká krutý osud
- Návrat jedinej lietadlovej lode Ruska na hladinu je v nedohľadne
- Časť námorníkov preto bola pridelená na Ukrajinu, kde bojujú v prvých líniách
- Návrat jedinej lietadlovej lode Ruska na hladinu je v nedohľadne
- Časť námorníkov preto bola pridelená na Ukrajinu, kde bojujú v prvých líniách
Jediná lietadlová loď ruského námorníctva Admirál Kuznecov má povesť prekliateho plavidla, ktoré sužujú tragédie. Loď počas aktívnej služby zažila nehody lietadiel i mnohé požiare. Nie je prehnané povedať, že viac času strávila v lodeniciach, kde sa opravovala ako v službe na mori.
A práve v lodeniciach sa nachádza aj teraz. Od roku 2022 prebiehajú na lodi práce, ktoré ju majú nielen opraviť, ale aj modernizovať. Práce mali byť ukončené už na jar tohto roku, namiesto toho Admirál Kuznecov stále kotví v prístave Murmansk na severe Ruska. Otázna je aj jeho ďalšia budúcnosť, keďže plavidlo nie je ani zďaleka dokončené.
Hlásení sú mŕtvi aj nezvestní
Ďalší osud námorníkov, ktorí na lodi slúžili, sa zdá byť spočítaný. Forbes uvádza, že časť 1 500-člennej posádky lode bola preradená na Ukrajinu. Námorníci z neho vytvorili takzvaný „fregatový“ mechanizovaný prápor v rámci 1. gardovej tankovej armády.
Podľa denníku The Sun už boli zaznamenané aj prvé úmrtia námorníkov, ktorí bojovali v Charkovskej oblasti. Ďalší sú nezvestní.
Zomrieť mal námorník Oleg Sosedov, s ktorým sa rodina nevie spojiť od júla.
„Videli ho živého 23. júla a odvtedy ho nikto nevidel,“ uviedla mama námorníka. „Ale je tu jeden spolubojovník, ktorý potvrdil, že sú dvaja (mŕtvi): môj syn Oleg Sosedov a Dmitrij Tepluchin (ďalší námorník),“ priznala žena.
Vzhľadom na nejasný osud samotnej lode nie je prekvapivé, že Rusi sa rozhodli využiť jej posádku v bojoch na Ukrajine. I keď Rusi sú na tom s ľudskými zdrojmi lepšie ako Ukrajinci, pre vysoké straty neustále potrebujú dopĺňať čerstvé posily.
Čo sa samotnej lode týka, Admirál Kuznecov by už v inej krajine bol vyradený z prevádzky a nahradený novším plavidlom. Podľa experta na ruskú armádu Pavela Luzina sa tak ale nestane, pretože Rusi nie sú schopní vyrábať lode takých veľkých rozmerov.
Problematické sú hlavne lodné motory, ktoré pochádzajú ešte z čias Sovietskeho zväzu. Paradoxne vyrábali sa na Ukrajine, a tak k nim teraz Rusi nemajú prístup.
Preslávili ju tragédie a hustý dym
Samotná loď taktiež pochádza z ukrajinských lodeníc, kde ju postavili ešte za čias Sovietskeho zväzu, pričom bola spustená na vodu v roku 1985. Pred svojím súčasným pomenovaním niesla mená ako „Riga“, „Leonid Brežnev“ a „Tbilisi“.
Toto plavidlo s dĺžkou 305 metrov, šírkou 72 metrov a výtlakom 55 000 ton môže niesť až 52 lietadiel vrátane helikoptér. Jej palubu zvyčajne okupujú stíhačky Su-33, MiG-29K a cvičné Su-25UTG, zatiaľ čo proti ponorkám sú nasadzované vrtuľníky Ka-27.
Napriek svojej veľkosti a potenciálu je Admirál Kuznecov známy skôr pre svoje problémy a nehody. Väčšinu času strávil v lodeniciach kvôli závažným technickým nedostatkom. Medzi incidenty patrí smrteľný požiar v roku 2009, rozsiahle vyliatie ropy do Írskeho mora, či nehoda so žeriavom v roku 2018, ktorá spôsobila značné škody.
Problémy sa nevyhli ani lietadlám operujúcim z paluby lode. V roku 2016 sa stíhačka MiG-29 zrútila do Stredozemného mora pri pokuse o pristátie. O tri roky neskôr, v roku 2019, vypukol počas opráv požiar, ktorý si vyžiadal ďalšie obete na životoch a spôsobil škody v hodnote viac ako miliardy dolárov.
Experti poukazujú na zlý technický stav lode. Britský námorný zdroj trefne poznamenal: „Všetky ich lode vyzerajú zvonku lesklé, ale zvnútra sú dosť hrozné. Stačí sa pozrieť na dym, ktorý vypúšťa, aby ste videli, že nie je všetko v poriadku.“
Napriek všetkým týmto ťažkostiam však niektorí odborníci varujú pred podceňovaním Admirála Kuznecova. Nick Childs z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie pripomína: „Má problematickú históriu, má problémy so spoľahlivosťou a je starý. Ale na druhej strane sú tu jeho schopnosti.“
Tieto slová naznačujú, že napriek všetkým nedostatkom môže táto lietadlová loď stále zohrávať významnú úlohu v ruskej námornej stratégii.
Zdroje: Forbes, The Sun