Pyžamo spustilo vojnu na TikToku. Ľudia sa nedokážu zhodnúť na jednoduchej veci
- Na TikToku vznikla debata o tom, ako často si prať pyžamo
- Vyjadrili sa lekári, závisí to od týchto faktorov
- Platí to i pri ďalších typoch oblečenia
- Na TikToku vznikla debata o tom, ako často si prať pyžamo
- Vyjadrili sa lekári, závisí to od týchto faktorov
- Platí to i pri ďalších typoch oblečenia
„Keď som bola mladšia, moji rodičia nás vždy nútili nosiť pyžamá… niekoľko nocí za sebou, pretože neboli špinavé. Teraz to stále robím aj ako dospelá. Chcela by som vedieť, či je to v poriadku robiť aj v dospelosti, alebo by som mala pyžamo každé ráno hodiť do špinavej bielizne.“
Tento príspevok na sociálnej platforme TikTok v posledných týždňoch rozprúdil horúce debaty. Otázka čistoty a prania oblečenia skutočne zarezonovala a vyjadrili sa k nej i odborníci. Ako informuje CNN, príspevok uverejnila používateľka Allison Delperdangová.
To, ako často perieme svoje oblečenie, do veľkej miery vychádza z našich zvykov a výchovy. Odborné rady v tejto oblasti príliš nesledujeme, no práve to zrejme zmenil Delperdangovej príspevok.
Ako to teda je?
V komentárovej sekcii pod príspevkom sa viacerí používatelia zhodli v tom, že si svoje pyžamá menia po každej jednej noci. Viacerí používatelia priznávajú, že to závisí od toho, či sa v spánku spotia, alebo či predtým jedli večeru, keďže v takom prípade im oblečenie napáchne, uvádza New York Post.
Carolyn Fortéová, výkonná riaditeľka inštitútu Good Housekeeping, v roku 2015 odporúčala prať si pyžamo každé tri dni. Ďalší experti však tvrdia, že ľudia v noci vylučujú typy kožných buniek, a preto nedodržiavanie správnej hygieny môže niektorým spôsobovať zdravotné problémy.
CNN sa obrátila na dermatológa Anthonyho Rossiho, ktorý tvrdí, že všetko záleží od toho, aký má človek spánok. Inými slovami, ak sa človek spotí, pyžamo by mal oprať a to isté platí aj pri inom oblečení.
Rossi tvrdí, že naše presvedčenie o hygiene oblečenia je do značnej miery „spoločenské a kultúrne“. „Ľudia majú tendenciu preháňať to s umývaním sa a hygienou,“ hovorí.
Ak neviete, kedy si prať oblečenie, môže to mať následky na oboch koncoch spektra. Zriedkavé zvyšuje pravdepodobnosť kožných problémov alebo infekcií a príliš časté pranie môže zase škodiť oblečeniu. Zbytočne časté pranie je v konečnom dôsledku neeokologické i neekonomické.
Niektoré veci si určite oper po každom nosení
Dermatológovia a ďalší odborníci teda priznávajú, že pri otázke, ako často by mal človek prať svoje pyžamo, sa nedá jasne odpovedať. Existuje však viacero druhov oblečenia, ktoré rozhodne treba oprať vždy po jednom dni nosenia.
Konkrétne ide o spodnú bielizeň, ponožky, pančuchy, legíny a aktívne oblečenie. Docent lekárskej mikrobiológie na Westminsterskej univerzite v Londýne Manal Mohammed vysvetľuje, že tieto druhy oblečenia prekrývajú „časti nášho tela s množstvom prirodzených baktérií, ako sú napríklad mikrobiómy“.
„Taktiež sa pri našich každodenných činnostiach potíme, pričom vzniká vlhkosť a prostredie, kde tieto baktérie vynikajú,“ pripomína mikrobiológ. Premnoženie baktérií môže viesť k infekciám, plesniam a iným kožným problémom, dodal.
Oblečenie na opakované nosenie
Dermatológ Anthony Rossi vysvetľuje, že čo sa týka častí oblečenia, ako sú tričká, nohavice, košele či bundy, odporúčania sa líšia. Napríklad, ak nosíte tielko pod košeľou, ta tak si oper len spodnú vrstvu. Vrchnú košeľu naozaj netreba prať každý deň, tvrdí.
Ľuďom, ktorí sa zvyčajne sprchujú pred spaním a nosia spodnú bielizeň aj pod pyžamom, stačí svoje nočné košele oprať i raz za týždeň. Ak však niekto nenosí vôbec žiadnu spodnú bielizeň, odporúča sa vyprať si oblečenie po každom nosení. A teda v prípade, že pyžamo nosíš v priamom kontakte so svojimi pohlavnými orgánmi, mal by si ho zakaždým oprať, odporúča odborník.
Vrchné oblečenie – ako sú kabáty alebo bundy – zvyčajne netreba prať ani raz za mesiac, pretože sa nedotýka našej pokožky. Ak si však chceš byť úplne istý, oper si ho raz za dva týždne, podotkol Rossi.
Čo sa týka džínsov, mnohí ľudia chcú zachovať celistvosť ich látky, ktorá je zvyčajne tuhšia a odolnejšia ako v prípade iných typov oblečenia. Ak džínsy nie sú spotené, špinavé alebo zafarbené, netreba ich často prať, hovorí Rossi. „Ja osobne si džínsy neperiem,“ dodal.
Zdroje: CNN, TikTok/allisondelperdang, New York Post