Radikálna sekta, ktorá verbuje deti: Kto sú húsíovia, ktorí terorizujú Červené more

  • Jemenskí povstalci, známi aj ako húsíovia, terorizujú lode v Červenom mori
  • Kto sú títo militanti a prečo útočia na lode?
Explainer_Middle_East_Armed_Groups958981
TASR/AP Photo/Hani Mohammed
  • Jemenskí povstalci, známi aj ako húsíovia, terorizujú lode v Červenom mori
  • Kto sú títo militanti a prečo útočia na lode?

Spojené štáty a Británia začali vo štvrtok vykonávať masívne údery proti desiatkam cieľom v Jemene, ktoré sú spojené s tamojšími Iránom podporovanými húsíjskými povstalcami. Pre agentúru Reuters to potvrdili štyria americkí predstavitelia, informuje TASR.

Ide o prvé odvetné údery proti jemenským povstalcom húsíom, ktorí od novembra útočia raketami a dronmi na lodnú dopravu v Červenom mori. Húsíovia, ktorí majú pod kontrolou väčšinu územia Jemenu, tvrdia, že tak konajú zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnému hnutiu Hamas.

V tomto článku ti vysvetlíme kto títo povstalci sú a prečo útočia na frekventované lodné trasy v Adénskom zálive.

Kto sú vlastne húsíovia?

Húsíovia sú vplyvná jemenská militantná skupina, odvodzujú svoj názov od svojho zakladateľa Husajna Badreddína al-Húsího a zastupujú sektu zaidíov šiitského islamu. Vznikli v 80. rokoch 20. storočia ako protiváha rastúcemu vplyvu náboženskej ideológie Saudskej Arábie v Jemene.

„Húsíovia sú šiitská skupina, vlastne náboženská sekta. Zároveň je to politická organizácia, ktorá má veľmi islamistický podtón. Svedčí o tom aj jej vlajka, na ktorej sú heslá o zničení Západu a Izraela,“ vysvetľuje politický geograf Libor Jelen z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v rozhovore pre ČT24.

„Ide o veľmi tvrdú islamistickú rétoriku podobnú tej, ktorú presadzuje Islamský štát alebo al-Káida. Takže nejde len o povstaleckú skupinu, ktorá vedie občiansku vojnu v Jemene, ale zároveň o organizáciu s protizápadným a protiizraelským akcentom,“ spresňuje Jelen.

Skupina s odhadovanou silou 20 000 bojovníkov kontroluje väčšinu západných oblastí Jemenu vrátane strategického pobrežia Červeného mora. Ich významná prítomnosť a vplyv v tejto oblasti podčiarkujú zložitosť jemenského sociálno-politického prostredia, ktorému posledné desaťročie dominuje slovo konflikt, píše The Guardian.

Hnutie sa pôvodne zameriavalo na kultúrnu a náboženskú obrodu, avšak po americkej invázii do Iraku v roku 2003 čoraz viac preberalo politický program. Húsíovské heslo „Boh je veľký, smrť Amerike, smrť Izraelu, prekliatie Židov, víťazstvo islamu“ odráža tento radikálny posun.

Skupina je od roku 2004 zapojená do občasného konfliktu s jemenskou vládou a medzinárodnú pozornosť si získala v rokoch 2014 – 2015, keď prevzala kontrolu nad hlavným mestom Jemenu Saná a prinútila vládu odísť do exilu, píše Inštitút CTC.

Na príspevku môžeš vidieť húsíovcami ovládané územie a následne vojenské ciele Anglo-Americkej koalície.

Podľa údajov OSN si tento konflikt od začiatku roka 2022 vyžiadal približne 377 000 mŕtvych a približne štyri milióny vysídlených osôb.

Húsíovia sa zaraďujú do „osi odporu“ vedenej Iránom, ktorá stojí proti Izraelu, Spojeným štátom a širšiemu západnému svetu. Do tejto aliancie patria skupiny ako Hamas a Hizballáh. Vznik aliancií v tomto konflikte poukazuje na regionálnu zložitosť a ďalekosiahly vplyv vojny v Jemene, píše BBC.

Indoktrinačné tábory pre deti

Vodcovia húsíov v Jemene odôvodnili nábor mladých chlapcov za vojakov, pričom ich označili za „pravých mužov“ potrebných na obranu proti saudskoarabskej a americkej agresii.

Skupina prevádzkuje „letné tábory“ v školách a mešitách na celom nimi kontrolovanom území vrátane severu, centra a hlavného mesta Saná. Tieto tábory slúžia na dvojaký účel: šírenie ich náboženskej ideológie a nábor detských bojovníkov, píše portál VOA.

Tento nábor prispieva ku konfliktu, ktorý viedol k jednej z najhorších humanitárnych kríz na svete, pri ktorej zahynuli státisíce civilistov a tlačí krajinu takmer k hladomoru.

Využívanie detských vojakov v jemenskej vojne je veľmi rozšírené. Experti OSN uvádzajú, že od januára 2020 do mája 2021 bolo zabitých takmer 2 000 detských vojakov naverbovaných húsíami. Podľa predstaviteľov OSN a humanitárnych organizácií provládne sily tiež využívali detských bojovníkov, hoci v menšej miere, pričom sa zvýšilo úsilie o zastavenie tejto praxe, pokračuje VOA.

Prečo útočia na obchodné lode, keď nie sú vojenským terčom?

Otázka Palestíny má v arabskom svete veľkú váhu a často sa považuje za symbol pokrokových hodnôt. Útokom na izraelské lode by húsíjské milície mohli potenciálne rozšíriť svoju podporu v Jemene aj v arabských krajinách. Okrem toho existuje presvedčenie, že cieľom skupiny je narušiť prebiehajúce úsilie o normalizáciu vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom, informuje magazín TIME.

Táto stratégia húsíov odráža ich zámer ovplyvniť regionálnu politiku a presadiť svoje postavenie v širšom geopolitickom priestore Blízkeho východu a zároveň má toto konanie legitimizačný potenciál, ktorý húsíom pomáha upevniť moc v ich ovládanom území.

Na príspevku môžeš vidieť strategickú dôležitosť vôd, v ktorých útoky húsíov prebiehajú.

Napätie sa zvýšilo 19. novembra, keď militanti pomocou vrtuľníka uniesli loď prenášajúcu automobily prenajatú japonskou firmou a napojenú na izraelského podnikateľa, pričom posádku vzali ako rukojemníkov. Húsíjské milície vyhlásili, že všetky lode, ktoré považujú za spojené s Izraelom alebo jeho spojencami, budú považované za legitímne ciele ich ozbrojených síl.

Toto vyhlásenie viedlo k niekoľkým následným pokusom o útok na lode, ktoré zväčša zlyhali. Hrozba, ktorú tieto útoky predstavovali, však prinútila mnohé lodné spoločnosti vyhýbať sa trase cez Červené more, píše The Guardian.

Prečo krajiny Západu zaútočili?

V reakcii na útoky húsíov Spojené štáty 18. decembra oznámili začatie operácie Prosperity Guardian. Spojené štáty sa vyhýbali priamemu vojenskému nasadeniu až do 31. decembra. V tento deň vrtuľníky amerického námorníctva zasiahli skupinu malých člnov, ktoré sa pokúšali uniesť kontajnerovú loď pod ich ochranou, informuje The Guardian.

Táto akcia, pri ktorej zahynulo 10 militantov, znamenala výraznú eskaláciu a novú kapitolu v prebiehajúcej kríze, pričom zdôraznila zvýšenú angažovanosť americkej armády pri riešení námorných bezpečnostných hrozieb v regióne.

Nová fáza konfliktu započala 12. januára tesne nadránom, keď americké a britské jednotky zaútočili na strategické ciele v Západnom Jemene.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Guardian, BBC, TIME, ČT24, VOA

Najnovšie videá

Trendové videá