Raketa „Dlhý Neptún“ je ruským postrachom. Ukrajinci týmto monštrom získajú Krym na dostrel

  • Ukrajinci získajú polostrov Krym na dostrel, tvrdia analytici
  • Vyvíjajú predĺženú verziu rakety Neptún
Raketa Neptun, postrach pre Rusov, nová ukrajinská raketa, Krym na dostrel
Reprofoto: X/Ukrainian Front
  • Ukrajinci získajú polostrov Krym na dostrel, tvrdia analytici
  • Vyvíjajú predĺženú verziu rakety Neptún

Ukrajinci pripravujú do svojho arzenálu novú zbraň, ktorá by predstavovala veľké nebezpečenstvo pre Rusov. Kyjev by pomocou nej mohol mať okupovaný polostrov Krym na dostrel. Ako upozorňuje magazín Forbes, vývojári kyjevskej vlády si do rúk vzali miestnu raketu R-360 Neptún, ktorá už sama o sebe slúži na zasahovanie cieľov v diaľke aj približne 200 kilometrov.

Tentokrát si zaumienili, že vytvoria ešte dlhšiu verziu strely, ktorá môže ohroziť aj ešte oveľa vzdialenejšie ruské vojenské objekty. Správu o predĺženej rakete Neptún priniesol generálporučík Ivan Gavryljunko v rozhovore pre ArmyInform.

„V súčasnosti pracujeme na vývoji takzvaného ‚Dlhého Neptúna‘. Ide o novú modifikáciu rakety pre komplex Neptún,“ uviedol.

Dĺžka rakety už teraz presahuje päť metrov. Armáde slúži od roku 2022, no jej vylepšená verzia by mohla dolet zvýšiť skutočne výrazne, píše magazín Forbes.

Pre priblíženie

Ako príklad takéhoto „tuningu“ uvádza americkú raketu Harpoon. Ide o protilodnú riadenú strelu disponujúcu aj režimami pozemného útoku. V súčasnosti sa tieto zbrane nachádzajú aj na Ukrajine, ktorá ich prevádzkuje spolu so svojimi súčasnými Neptúnmi a inými raketami ako Storm Shadow či SCALP-EG.

Základná verzia Harpoon preletí približne 139 kilometrov. Vďačí však za to vylepšeniu z roku 1991, kedy do nej výrobca McDonnell Douglas pridal nový blok. Tým síce pridal k pôvodnej dĺžke asi 60 centimetrov, no dokázal tak rakete poskytnúť o toľko väčší objem paliva, že zdvojnásobil jej dolet.

Nebezpečná zbraň

Strela Neptún si zrejme prejde podobnými zmenami, a tie by mali byť dosť jednoduché. Luch, ukrajinská konštrukčná kancelária zodpovedná za túto raketu, pripravuje vylepšenia už niekoľko mesiacov. Tie sa údajne nesú v snahe dosiahnuť dolet približne 360 kilometrov.

Predĺženie rakety pritom nemusí byť jej jedinou modifikáciou. Najstaršie modely strely slúžili na protilodné útoky a disponovali radarmi, ktoré vyhľadávali ruské lode. Práve raketa Neptún poslala ku dnu aj známy krížnik Moskva.

Mnoho protilodných riadených striel má tiež režimy pozemného útoku. Väčšinou však v takom prípade disponujú aj GPS navigáciou.

Dôvod je na to jednoduchý. Na zasiahnutie lodí vo všeobecnosti stačí radar. Plavidlo sa totiž vo vzťahu k vode jasne odráža. Pozemné ciele sú naopak obklopené budovami, stromami či rôznym terénom. Ak sa však do radarmi riadenej strely pridá GPS, zbraň dokáže lepšie manévrovať k svojmu cieľu.

Kancelária Luch vybavila Neptún systémom GPS od začiatku. Vykonala však po novom aj ďalšie vylepšenia na optimalizáciu režimu pozemného útoku, tvrdil ukrajinský predstaviteľ.

Dlhý Neptún by s touto optimalizáciou mohol byť schopný preletieť cez 320 kilometrov a možno aj oveľa viac. Celý okupovaný Krym a priľahlé ruské územia by sa tak ukrajinskej armáde dostali na dostrel.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Forbes, ArmyInform, X/Ukrainian Front

Najnovšie videá

Trendové videá