Rakovina štítnej žľazy sa vyskytuje čoraz častejšie: Tieto navonok všedné príznaky rozhodne nepodceň
- V dnešnej dobe sa toto ochorenie objavuje častejšie
- Problémy môžu byť nenápadné
- V dnešnej dobe sa toto ochorenie objavuje častejšie
- Problémy môžu byť nenápadné
Štítna žľaza je malý nenápadný orgán v našom tele, ktorý sa nachádza v krku. Má veľký vplyv na zdravie a každodenný život človeka. Jeden z najnebezpečnejších problémov, ktorý môže vzniknúť, je rakovina štítnej žľazy.
V dnešnej dobe je čoraz viac prípadov tohto ochorenia. Prejavuje sa pomaly a hlavne nenápadne. Malé zmeny, ako napríklad opuch v krku, chrapot či problémy s prehĺtaním, môžu spočiatku vyzerať nenápadne. Ako pri každej chorobe, aj tu platí, že čím skôr sa odhalí, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu.
Čo je rakovina štítnej žľazy?
Ako uvádza portál zdravoteka.sk, ide o zhubné ochorenie, ktoré má v posledných rokoch zvyšujúcu sa tendenciu. Vďaka pravidelným kontrolám či preventívnym prehliadkam sa choroba môže objaviť skôr, čo má pozitívnejší vplyv na liečbu.
Táto rakovina sa na rozdiel od iných vyskytuje u ľudí menej často. Ide približne len o 2 percentá. Aj keď sa nevyskytuje tak často, je to najčastejšie nádorové ochorenie endokrinného systému.
Postihuje prevažne ženy a ľudí, ktorí sú starší ako 40 rokov. Nevylučuje sa však, že sa objaví aj u detí. Hlavným dôvodom vzniku rakoviny je poškodenie génov. V dôsledku toho sa začnú tvoriť nádorové bunky.
Existujú 4 základné druhy rakoviny štítnej žľazy, a to:
- papilárny karcinóm štítnej žľazy
- folikulárny karcinóm štítnej žľazy
- medulárny karcinóm štítnej žľazy
- anaplastický karcinóm štítnej žľazy
Symptómy rakoviny štítnej žľazy
Portál Masarykovho onkologického ústavu v Brne (MOU) píše, že žľaza sa nachádza v prednej časti krku pred chrupavkou. Úlohou tohto orgánu je absorbovať jód z krvi. Taktiež produkuje hormóny, ktoré sú dôležité pre každého človeka.
Odborník z mayoclinic.com informuje, že vzniká, keď bunky v žľaze menia svoju DNA. Lekári tieto zlé bunky nazývajú mutácie. Bunky sa nahromadia a vytvoria nádor. Pri tejto rakovine nie je známe, čo spôsobuje zmeny DNA.
Ako píše MOU, nie všetky príznaky musia hneď znamenať rakovinu štítnej žľazy. Ak však pociťuješ tieto problémy, odporúča sa navštíviť odborníka.
Medzi hlavné príznaky sa radia:
- útvar v prednej časti krku, ktorý je možné si nahmatať
- chrapot
- opuchnuté žľazy v krku
- sťažené dýchanie
- sťažené prehĺtanie
- bolesť v krku
- kašeľ, ktorý neprestáva
Riziko vzniku karcinómu štítnej žľazy zvyšujú viaceré faktory, medzi ktoré patrí napríklad:
- ženské pohlavie
- predchádzajúce ožarovanie krku
- výskyt rakoviny štítnej žľazy v rodine
- nedostatok jódu v tele
Rakovina štítnej žľazy sa môže vrátiť, aj napriek tomu, že sa úspešne vyliečila. Aj keď sa vráti, často sa stáva, že ľudia majú úspešnú liečbu, informuje portál mayoclinic.org.
Táto rakovina sa dá zistiť prostredníctvom ultrazvuku, hmatového vyšetrenia lekára, odberu krvi, biopsie, magnetickej rezonancie.
Priebeh rakoviny závisí najmä od jej druhu. V prípade, ak zmeny nastanú rýchlo, je dobré, ak ste v pozore. Pri invazívnejšom druhu nádoru sa môžu prísť ťažkosti v okolitom tkanive, alebo aj napríklad poškodenie hlasivkového nervu. Ak je zhubná hmota v krku väčšia, môže tlačiť na dýchacie cesty, informuje portál zdravoteka.sk.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: zdravoteka.sk, MOU, mayoclinic.com