Rakovina u mladých stúpla o neuveriteľných 80 %. Nová štúdia odhaľuje našich „zabijakov“

  • Počet prípadov rakoviny u ľudí mladších ako 50 rokov za posledných 30 rokov vzrástol o 80 %
  • Slovensko malo tretiu najvyššiu úmrtnosť v EÚ
Na snímke onkologická pacientka v nemocničnej izbe.
Ilustračný obrázok Freepik
  • Počet prípadov rakoviny u ľudí mladších ako 50 rokov za posledných 30 rokov vzrástol o 80 %
  • Slovensko malo tretiu najvyššiu úmrtnosť v EÚ

Štatistik Stephen Duffy z londýnskej Univerzity Queen Mary, ktorý sa nepodieľal na výskume, navrhuje potenciálne vysvetlenie niektorých trendov. Napríklad prípady rakoviny pečene sú často spôsobené vírusom hepatitídy typu B, pre ktorý existuje efektívna vakcína, zatiaľ čo rakovina priedušnice je spojená s vírusom Epstein-Barr, pre ktorý nemáme účinnú vakcínu.

Štúdia zdôrazňuje, že genetické faktory zohrávajú úlohu v niektorých prípadoch rakoviny. Mnohým faktorom, ktoré vedú k tejto chorobe, je možné predchádzať.

Tieto faktory zahŕňajú stravovacie návyky. Ako napríklad strava s vysokým obsahom červeného mäsa, málo ovocia, vysokým obsahom sodíka a nízkym obsahom mlieka. Ako aj konzumácia alkoholu a fajčenie, neaktívny životný štýl, znečisťovanie ovzdušia, obezita, cukrovka a vysoká hladinu cukru v krvi.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že výskyt rakoviny u dospelých mladších ako 50 rokov stúpol od 90. rokov minulého storočia. Väčšina štúdií sa ale zameriavala na regionálne rozdiely.

Doterajší výskum neumožnil určiť vzory rizikových faktorov pre závažné formy rakoviny u mladších ľudí. Analyzovať rozšírenosť rakoviny v rôznych sociálnych skupinách alebo zhodnotiť celosvetovú záťaž tejto choroby.

Alarmujúca budúcnosť

„Významným aspektom tejto štúdie je globálny charakter údajov,“ píšu zdravotnícki výskumníci z Queen’s University v Belfaste, Ashleigh Hamilton a Helen Coleman, vo svojom editoriáli k správe. „Rôzne regióny prezentujú variabilitu, čo zdôrazňuje dôležitosť pochopenia individuálnych rizikových faktorov pre jednotlivé populácie.“

Najvyššie hodnoty rakoviny v mladšom veku v roku 2019 boli zistené v Severnej Amerike, Austrálii a Západnej Európe. Krajiny s nízkym a stredným príjmom čelia odlišným výzvam, pričom najvyššia miera úmrtnosti sa týkala Oceánie, Východnej Európy a Strednej Ázie, čo neúmerne postihovalo ženy.

Štúdia má obmedzenia vrátane kvality údajov v rôznych krajinách. Možných nejasností ohľadom účinkov skríningu a životného prostredia v ranom veku. Trend ukazuje, že napriek zvýšeným prípadom rakoviny u mladších ľudí je miera úmrtnosti nižšia.

Slovensko prevyšuje priemer EÚ

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: IHME, BMJ Journals, BMJ Journals, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá