Rakovinová „epidémia“: Úmrtnosť vzrastie o 93 % u konkrétneho pohlavia, bijú vedci na poplach
- Nová štúdia odhalila znepokojujúce fakty o budúcnosti mužského zdravia
- Odborníci hovoria o potrebe zmeniť prístup k prevencii rakoviny u mužov
- Nová štúdia odhalila znepokojujúce fakty o budúcnosti mužského zdravia
- Odborníci hovoria o potrebe zmeniť prístup k prevencii rakoviny u mužov
Svet stojí na prahu vážnej zdravotnej krízy. Ako informuje CNN, počet prípadov rakoviny a s ňou spojených úmrtí u mužov má do roku 2050 prudko vzrásť. Tento znepokojujúci vývoj vyvoláva značné obavy medzi zdravotníckymi odborníkmi a podčiarkuje naliehavú potrebu posilniť prevenciu, včasnú diagnostiku a účinnú liečbu rakoviny, najmä v regiónoch s nízkym a stredným príjmom.
Európa zaznamená nárast o polovicu
Austrálski vedci vykonali rozsiahlu štúdiu, publikovanú v prestížnom magazíne Cancer, v rámci ktorej analyzovali prípady a úmrtia spojené s 30 typmi rakoviny v 185 krajinách počas roka 2022. Cieľom tejto analýzy bolo vytvoriť prognózy vývoja do roka 2050.
Výsledky novej štúdie sú znepokojivé. Miera výskytu rakoviny medzi mladšími generáciami stúpa zo 17 na 34 skúmaných typov rakoviny, medzi ktoré patria napríklad rakovina hrubého čreva, prsníka, pankreasu a žalúdka. Predpokladá sa, že celkový počet prípadov rakoviny u mužov sa zvýši z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050, čo predstavuje alarmujúci nárast o 84 %.
Rovnako sa očakáva dramatický nárast počtu úmrtí na rakovinu, ktorý má vzrásť z 5,4 milióna v roku 2022 na 10,5 milióna v roku 2050, čo predstavuje zvýšenie až o 93 %. Počet úmrtí medzi mužmi vo veku 65 rokov a staršími sa zvýši až o 117 %.
Očakáva sa, že krajiny s nižším príjmom a strednou dĺžkou života budú čeliť výraznejšiemu nárastu počtu úmrtí na rakovinu u mužov. „Medzi rokmi 2022 a 2050 sa v Afrike a východnom Stredomorí predpokladá 2,5-násobný nárast počtu úmrtí. Európa zaznamená nárast približne o polovicu,“ napísali vedci.
Faktory zvyšujúce riziko rakoviny u mužov
Podľa výsledkov výskumu sú muži vystavení vyššiemu riziku vzniku rakoviny v porovnaní so ženami. Jedným z hlavných dôvodov je vyššia miera konzumácie tabaku a alkoholu. Nezdravé návyky sú rizikovými faktormi pri viacerých druhoch rakoviny vrátane rakoviny pľúc, o ktorej sa predpokladá, že bude hlavnou príčinou úmrtí na rakovinu do roku 2050.
Ďalším významným faktorom je podľa denníka The Independent častejšia expozícia karcinogénom na pracovisku. Muži sú často vystavení škodlivým látkam, ako sú chemikálie, azbest a rádioaktívne materiály, ktoré výrazne zvyšujú riziko rozvoja rakoviny.
Autori štúdie preto predkladajú niekoľko dôležitých odporúčaní s cieľom znížiť úmrtnosť na rakovinu u mužov. Medzi tieto odporúčania patria podpora programov včasnej detekcie rakoviny semenníkov a prostaty, zavedenie univerzálnej zdravotnej starostlivosti a posilnenie legislatívy na ochranu pracovníkov pred nebezpečnými látkami na pracovisku.
Podľa štúdie sú tieto kroky „nevyhnutné na zníženie rozdielov vo výskyte rakoviny a zabezpečenie rovnosti v prístupe k prevencii a liečbe rakoviny u mužov na celom svete“. Vedci zdôraznili, že toto úsilie by v konečnom dôsledku prispelo k zníženiu globálnych rozdielov v incidencii rakoviny a zabezpečilo rovnosť v zdravotnej starostlivosti o mužov na celom svete.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: CNN, The Independent, ASC Journals