Slovensko má podľa štúdie „protivného suseda“. Ľudia sú tu najmenej priateľskí na svete

  • Krajina sa na podobných miestach drží dlhodobo
  • V Rakúsku si až 58 % prisťahovalcov myslí, že je ťažké si nájsť miestnych priateľov
Viedeň
Ilustračný obrázok, Viedeň - Rakúsko Unsplash/Anna Hunko
  • Krajina sa na podobných miestach drží dlhodobo
  • V Rakúsku si až 58 % prisťahovalcov myslí, že je ťažké si nájsť miestnych priateľov

Rakúsko v mnohých ukazovateľoch dosahuje nadpriemerné až priemerné výsledky a veľa Slovákov tam pracuje kvôli oveľa vyšším platom.

Nedávna štúdia „Expat Insider“ však poukázala na to, že náš západný sused sa umiestnil na 42. mieste najobľúbenejších krajín medzi zahraničnými pracovníkmi. Ide tak o výrazný prepad v porovnaní s minulým rokom, keď Rakúsko skončilo na 24. mieste.

„V deviatich z posledných desiatich rokov sa Rakúsko umiestnilo na konci rebríčka Indexu jednoduchosti usídlenia,“ píše sa v záveroch štúdie. Na druhej strane medzi najobľúbenejšími krajinami sa tento rok umiestnili Mexiko, Španielsko a Panama. 

Štúdiu pripravovala sieť Internations, ktorá združuje ľudí žijúcich a pracujúcich v zahraničí, pričom celkovo sa prieskumu zúčastnilo viac ako 12 000 zahraničných zamestnancov na celom svete. Na popredných miestach skončila aj Malajzia, Taiwan, Thajsko, Kostarika, Filipíny, Bahrajn či Portugalsko.

Na totálnom konci rebríčka spomedzi porovnávaných krajín skončili Kuvajt, Nórsko a Turecko. S Kuvajtom majú prisťahovalci najväčší problém s pracovným životom a pocitom domova. Na druhej strane v severskej krajine sú najväčším problémom nedostatočné financie. Turecko má zas problém so slabými kariérnymi vyhliadkami, ako to ľudia uviedli v prieskume.

Prekvapivé čísla

Ako upozorňuje rakúsky portál The Local, Rakúsko je na tom najhoršie v ukazovateli usadenia sa v zahraničí, kde skončilo na predposlednom 52. mieste. „Rakúšania sú považovaní za najnepriateľskejších obyvateľov na svete, a to tak vo všeobecnosti, ako aj voči cudzincom,“ uvádza sa vo vyhlásení InterNations. Sieť zároveň dodáva, že v oboch prípadoch sa umiestnili na 53. mieste.

V tejto horskej krajine si až 58 % prisťahovalcov myslí, že je ťažké si nájsť miestnych priateľov, v porovnaní s 36 %, čo je svetový priemer. Fakt, ktorý prekvapil, je, že až 33 % sa v Rakúsku necíti vítane, čo predstavuje viac ako dvojnásobok celosvetového priemeru.

„Je pre mňa veľmi ťažké nájsť si priateľov a nadviazať dlhodobé priateľstvá. Takisto je pre mňa veľmi ťažké stretávať sa s ľuďmi,“ povedal v rámci štúdie kanadský imigrant.

No na druhej strane, ako pripomína rakúsky denník Der Standard, náš sused sa za posledné desaťročie umiestňuje medzi desiatimi najlepšie hodnotenými krajinami v indexe kvality života, kde tento rok skončil piaty.

Prisťahovalci si pochvaľujú cenovo dostupnú dopravu, ale aj širokú možnosť športovania. Nezahanbujúce výsledky krajina dosiahla aj v kategóriách, ako cestovanie a doprava (4. miesto), životné prostredie a klíma (6. miesto) či systém zdravotnej starostlivosti (8. miesto).

„Páči sa mi zdravý životný štýl, možnosti spoznávania prírody a poloha Rakúska v strednej Európe, ktorá uľahčuje návštevu iných krajín, napríklad Talianska,“ zamyslel sa britský zamestnanec v Rakúsku.

V priemere sa krajina umiestnila aj v oblasti bývania, administratívnych tém či digitálneho života.

Čo sa týka samotného jazyka, tak až 56 % prisťahovalcov považuje nemčinu za ťažkú, preto si krajina zaslúžila až 47. miesto v podkategórii jazyk. Celkovo 45 % si zároveň myslí, že v tejto alpskej krajine je ťažké žiť bez znalosti nemčiny.

Zdroje: The Local, Expat Insider, Der Standard

Najnovšie videá

Trendové videá