Rakúsko uzatvára hraničné priechody so Slovenskom. V boji s nákazou pomáha armáda
- Rakúsko zatvára malé hraničné priechody kvôli slintačke a krívačke
- Poľsko sprísňuje kontroly, Rakúsko a Maďarsko nasadili vojakov

- Rakúsko zatvára malé hraničné priechody kvôli slintačke a krívačke
- Poľsko sprísňuje kontroly, Rakúsko a Maďarsko nasadili vojakov
Rakúsko sa z obáv pred šírením slintačky a krívačky chystá zatvárať malé hraničné priechody. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva to dnes uviedla agentúra APA. Server Heute online už predtým napísal, že zatvárať sa budú malé priechody medzi Rakúskom a Maďarskom a medzi Rakúskom a Slovenskom. Veľké priechody by mali zostať otvorené, uviedlo ministerstvo. Informuje ČTK.
Uvedené vysoko nákazlivé ochorenie zasiahlo práve Slovensko a Maďarsko. Poľsko, kam sa choroba zatiaľ nerozšírila, zavádza prísne monitorovacie a ochranné opatrenia, informuje agentúra PAP.
Ani v Rakúsku sa podobne ako v Českej republike zatiaľ nákaza neobjavila. V Rakúsku sú však čoraz hlasnejšie výzvy na celoštátne kontroly a kontroly na hraniciach. Ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo vnútra v Rakúsku preto pracujú na vyhláške, ktorá by umožnila uzavrieť menšie priechody, ktoré nie je možné kontrolovať.
Rakúska armáda pomáha s potláčaním slintačky a krívačky na Slovensku
Jej špeciálna jednotka pre pomoc pri katastrofách je od minulého týždňa nasadená v Dunajskej Strede, kde ošetruje postrekom vodou a chemickými prostriedkami nákladné automobily.
Vojakov nasadilo do boja proti šíreniu slintačky a krívačky aj Maďarsko. Ohnisko šírenia nákazy sa nachádza v severozápadnej časti krajiny, ktorá susedí so Slovenskom a Rakúskom. Maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy podľa agentúry Reuters uviedol, že slintačka a krívačka bola do dnešného rána zistená na ďalších dvoch farmách. „Vyvíjame všetko úsilie, aby sme zabránili ďalšiemu výskytu,“ uviedol Nagy vo videu na Facebooku.
Slovensko nahlásilo prvé prípady slintačky a krívačky v marci. Zatiaľ zistilo ohniská na piatich miestach a taktiež zintenzívňuje opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy.
V Poľsku bol podľa ministra pôdohospodárstva Czesława Siekierského posledný prípad tohto vírusového ochorenia zaznamenaný v roku 1971.
„Zaviedli sme predpisy o uzavretí hraníc ešte pred zavedením exekutívnych rozhodnutí Európskej komisie,“ povedal Siekierski. „Na desiatich hraničných priechodoch prevádzkujeme 24-hodinovú veterinárnu službu, vrátane systému monitorujúceho pohyb zvierat,“ dodal. Na priechodoch sú podľa neho rozmiestnené dezinfekčné brány a rohože.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: ČTK