11
Pyramidenkogel.info/Unsplash/ Dimitry Anikin/Alex Azabache

Rakúsko včera zrušilo karanténu pre Slovákov. Toto sú TOP miesta na víkendový výlet

  • Susedné Rakúsko oficiálne zrušilo povinnú karanténu pre obyvateľov Slovenska
  • Ak by si si rád ozvláštnil víkend návštevou našich susedov, pozri si pár tipov na miesta, ktoré majú čo ponúknuť fanúšikom prírody, adrenalínu aj umenia
  • Susedné Rakúsko oficiálne zrušilo povinnú karanténu pre obyvateľov Slovenska
  • Ak by si si rád ozvláštnil víkend návštevou našich susedov, pozri si pár tipov na miesta, ktoré majú čo ponúknuť fanúšikom prírody, adrenalínu aj umenia

Pri vstupe do Rakúska nie je od stredy 19. mája pre Slovákov povinná karanténa. Rakúsko totiž Slovensko zaradilo do zoznamu krajín skupiny A, pri ktorej sa karanténa nevyžaduje. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Od 19. mája tak pre vstup do Rakúska zo Slovenska stačí potvrdenie o testovaní, zaočkovaní proti koronavírusu alebo o prekonaní ochorenia COVID-19. Ak tento dokument nebudeš mať pri sebe, dostaneš 24 hodín na to, aby si si antigénový alebo PCR test dali urobiť.

„To, čo sa teda po novom mení a je tou pozitívnou novinkou, je, že odpadá povinná karanténa, ako aj doteraz uplatňované špeciálne výnimky či kategórie občanov, ktoré mohli vstúpiť do Rakúska bez nutnosti ísť do karantény,“ uviedol štátny tajomník.

Klus dodal, že potvrdenia o zaočkovaní či prekonaní choroby a testovaní musia byť v nemeckom alebo anglickom jazyku. Rovnako aj potvrdenia o prekonaní choroby. „Žiaľ, pre nejednotnosť potvrdení na slovenskej strane toto môže byť problém práve pre našich občanov, ktorí dostávajú rôzne potvrdenia v slovenskom jazyku,“ štátny tajomník dúfa, že tento problém sa do pár hodín podarí odstrániť.

Klus tiež informuje, že Rakúsko akceptuje potvrdenie o očkovaní vakcínami, ktoré schválila Európska lieková agentúra. Výnimkou je čínska vakcína Sinopharm. Ruskú vakcínu Sputnik V uznávať nebude.

Na výlet do Rakúska tak môžeš vyraziť napríklad už aj tento víkend. Pozri si preto pár tipov na miesta, ktoré určite stoja za návštevu a sú len pár hodín vzdialené od Bratislavy.

Skywalk

Počul si už o rakúskom ľadovci Hunerkogel? Nájsť tu môžeš hneď niekoľko atrakcií, ktoré navodia adrenalín aj tým najtvrdším povahám. Na tomto mieste si dokonca môžeš vyskúšať, aké je to levitovať.

Tento pocit ti navodí Dachstein Skywalk, alebo takzvaný Nebeský chodník, ktorý sa nachádza úctyhodných 3-tisíc metrov nad morom. Dachstein Skywalk nájdeš priamo pri hornej stanici lanovej dráhy Dachstein Gletscherbahn, ktorá sa nachádza 4 hodiny autom od Bratislavy.

zdroj: derdachstein.at

Samozrejme je tu postarané aj o bezpečnosť, 40 ton ťažká oceľová konštrukcia je odolná vetru o rýchlosti 210 km/h, zvládne zaťaženie snehom až do 8 metrov a je určená až pre 150 osôb. Visutý most má celkovú dĺžku skoro 100 m s výhľadom jednak na krásne vrcholy Álp, ale taktiež do takmer 400 metrovej hĺbky. Keď po ňom kráčaš, máš priepasť priamo pod nohami a vidíš ju.

Nie každý, kto zvládne visutý most, je schopný zostúpiť aj po posledných 14-tich schodoch prakticky celých zo skla aj so skleneným zábradlím na dolnú plošinu – taktiež zo skla. Kto to dokáže, ocitne sa vo voľnom priestore pod úrovňou visutého mosta. A práve tu by si mali dávať citlivejšie povahy, ktoré môžu mať pri pohľade nadol závraty. 

Najvyššia drevená vyhliadková veža

Pyramidenkogel pri obci Maria Wörth v Korutánsku je najvyššia drevená vyhliadková veža na svete. Nájdeš ju len 4 hodiny cesty autom od Bratislavy. Táto sto metrov vysoká pozoruhodná konštrukcia sa týči k oblohe nad jazerom Wörthersee. Jej špirálovitý tvar umožňuje kochať sa 360° výhľadom na korutánsku krajinu s jazerami a horami.

zdroj: Pyramidenkogel.info

Priehľadný panoramatický výťah, ktorý tiež ponúka rozhľad na okolitú prírodu, ťa dopraví na vyhliadkovú plošinu vo výške 70 metrov. Mimoriadnym lákadlom na tejto veži je najvyššia krytá šmykľavka v Európe, po ktorej môžete svišťať 120 metrov nadol rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu.

Jazero s tyrkysovou vodou a úžasnou scenériou

Romantické vily z prelomu storočí a priezračná tyrkysová voda, to je charakteristika jazera Wörthersee. Tento unikát v sebe spája južanskú atmosféru a klasickú noblesu z obdobia rakúskej monarchie. Z Bratislavy sem autorom dorazíš za približne 4 hodiny.

Wörthersee je jedným z 1 270 korutanských jazier. Jeho plocha dosahuje takmer 20 kilometrov štvorcových. Jazero je dlhé úctyhodných 16,5 kilometra, v najširšom mieste má 1 700 metrov a najväčšia hĺbka tu dosahuje viac ako 85 metrov.

zdroj: Unsplash/alessandro fazari

Na juhu pri jazere Wörthersee sa dá absolvovať príjemná jazda na bicykli, no povoziť sa môžeš aj na loďkách. Ikonou rakúskeho jazera Wörthersee je pútnické mestečko Maria Wörth. Dominuje mu noblesný kostol na polostrove uprostred modrých vôd. Nad ním je najlepší výhľad na celé jazero a to z vrchu Pyramidenkogel (851 m n.m.). Prísť sem môžeš po cestičke a nájdeš tu reštauráciu aj spomínanú rozhľadňu.

Opátstvo ocenené National Geographic

Opátstvo Melk imponuje predovšetkým svojou výraznou architektúrou a patrí k najvýznamnejším barokovým stavbám Európy. Nachádza sa necelé dve hodiny od Bratislavy, pričom krásu tohto miesta ocenili aj kritici z National Geographic.

zdroj: Facebook/StiftMelk

V roku 2008 hodnotila renomovaná porota celkovo 109 cestovateľských miest na celom svete a víťazom sa stalo práve opátstvo Melk. Už od 11. storočia je Melk duchovným a kultúrnym centrom Dolného Rakúska, najskôr ako hrad Babenbergovcov a potom ako benediktínsky kláštor. Začiatkom 18. storočia bol kláštor nanovo prestavaný podľa plánov Jakoba Prandtauera.

Jazero Faaker See

Vďaka žiarivo tyrkysovej farbe a teplej vode je jazero Faaker See v skutku výnimočné. Je najjužnejším jazerom Rakúska a kvôli najväčšiemu počtu slnečných dní v roku sa tiež nazýva Južné jazero.

zdroj: Inselhotel Faaker See

Najkrajší výhľad sa ti naskytne po výstupe na vrch Mittagskogel pri východe slnka. Jazda autom sem z Bratislavy trvá približne štyri a pol hodiny.

Dominanty celého sveta v jednom parku

zdroj: minimundus.at

Tí, ktorí obľubujú zmenšeniny hradov a svetoznámych stavieb si tiež prídu na svoje. Hneď neďaleko Wörthersee je park Minimundus, kde majú viac ako 150 miniatúrnych modelov známych stavieb. Známe stavby, ako napríklad Šikmú vežu v Pise, Sochu slobody či londýnsky Tower of London, tu nájdete vo vernej zmenšenine 1: 25. Vstupné sa pohybuje okolo 11 eur.

zdroj: minimundus.at

Zámok Schloss Hof

Kúsok od slovensko-rakúskych hraníc stojí ďalší rozprávkový zámok Schloss Hof, ktorý bol kedysi sídlom Eugena Savojského, ktorý ho pretvoril na honosné poľovnícke sídlo, a neskôr aj Márie Terézie.

zdroj: Facebook/Schloss Hof

Miesto opradené históriou okrem návštevy zámku ponúka aj možnosť prejsť sa po zámockej záhrade alebo navštíviť miestny statok, ktorý kedysi slúžil na zásobovanie zámku. Dnes tu nájdeš viac ako 240 zvierat, vrátane vzácnych oviec očkatých, alpských sliepok, lipicanov, bielych pávov, bielych oslíkov či exotických dromedárov.

Krimmelské vodopády

Rakúsko je tiež „ríšou vody“: nachádza sa tu viac ako 700 vodopádov a nespočetné množstvo malých horských potokov. Ak sa vydáš chodníkom Wasserfallweg určite tu pocítiš špecifický čistý, chladný a vlhký vzduch, ktorý má podľa Rakúšanov aj blahodarné účinky. Platí, že etapa turistickej trasy je ukončená až vtedy, keď dorazíš ku Krimmelským vodopádom.

zdroj: Facebook/Krimmler Wasserfälle

 

Voda tu padá z výšky až 380 metrov, vďaka čomu v okolí vzniká hmlovina, ktorú oceníš najmä v teplých dňoch. Už pred 200 rokmi ľudia vedeli, že Krimmelské vodopády majú liečivú silu.

Dnes tento prírodný klenot v regióne Národného parku Vysoké Taury uznáva aj veda: Krimmelské vodopády ľudia navštevujú aj preto, že sa o nich hovorí, že posilňujú imunitný systém a zmierňujú ťažkosti u alergikov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: austria.info, minimundus.at, derdachstein.at, Pyramidenkogel.info

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá