Rakúsko znížilo DPH, aby pomohlo gastru a hotelierstvu. Naši sa trápia a žiadajú štát, nech konečne zakročí

  • Situácia v oblasti gastronómie a hotelierstva je po koronakríze aj naďalej kritická
  • V Rakúsku štát pomáha znížením dane, na Slovensku podnikatelia či zamestnávatelia čakajú márne
gastro
Unsplash/Orlova Maria/Ashwini Chaudhary
  • Situácia v oblasti gastronómie a hotelierstva je po koronakríze aj naďalej kritická
  • V Rakúsku štát pomáha znížením dane, na Slovensku podnikatelia či zamestnávatelia čakajú márne

Podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska je gastronómia a hotelierstvo v kritickej situácii. Kvôli koronakríze boli podnikatelia a zamestnávatelia nútení zatvoriť svoje podniky a prichádzali tak o mzdu. Hovorca asociácie Marek Harbuľák tvrdí, že mnohé podniky potrebujú pomoc od štátu, ktorá stále neprichádza.

„O skutočnej situácii hovoria neúprosné údaje: tretina hotelov a reštaurácií ešte stále neotvorila svoje prevádzky,“ skonštatoval Harbuľák. V priebehu marca a apríla prišlo o prácu vyše 10 000 ľudí pracujúcich v gastronómii či hotelierstve.

V Rakúsku znížili DPH, na Slovensku sa nič nedeje

Aj napriek tomu, že malí podnikatelia už niekoľkokrát vyzvali vládu, aby im pomohla, sa tak nedeje. Malí podnikatelia pritom tvoria viac ako 90 percent všetkých podnikov. Vláda nereaguje ani na upozornenia pandémiou najviac zasiahnutého cestovného ruchu.

Koľko by si ročne ušetril, ak by si dnes predal svoje auto a vymenil ho za elektromobil? Suma ťa prekvapí

„Práve oni a k tomu viac ako 100 000 zamestnancov chce od vlády v týchto dňoch počuť, či im pomôže, napríklad znížením sadzby DPH pre gastro prevádzky, alebo preplácaním príspevku na rekreáciu namiesto zamestnávateľa,“ napísal hovorca.  

Situácia je podstatne lepšia v susednom Rakúsku, kde posledný júnový deň vláda schválila rapídne zníženie sadzieb DPH na 5 percent pre služby cestovného ruchu. „Na rozdiel od našich susedných krajín – a bezprostredných konkurentov – na Slovensku nebola prijatá žiadna špecifická pomoc,“ upozornil v tlačovej správe Harbuľák.

reštaurácia
zdroj: Unsplash/ Kate Townsend

Ku zmenám v najbližšej dobe nedôjde

Faktom je, že pred koronakrízou pracovalo v gastronómii a hotelierstve viac ako 100 000 Slovákov. Prudká zmena nastala v marci, kedy vláda vydala protiepidemiologické nariadenia a mnohé podniky zostali zatvorené. Z toho vyplýva, že ako majitelia, tak zamestnanci podnikov, niekoľko mesiacov prichádzali o zisk.  

„Len v mesiaci marec a apríl sme stratili takmer 1,5 milióna prenocovaní, čo je obrovská a nenahraditeľná strata pre všetkých ubytovateľov,“ skonštatoval Harbuľák. Zároveň dodal, že podobný scenár bude trvať aj naďalej a veci sa nezmenia k lepšiemu ani počas letných mesiacov.

Zlú situáciu v oblasti gastronómie a hotelierstva koncom júna prebral Harbuľák v diskusnej relácii DOSLOVA. Povedal, že obzvlášť zlá situácia čaká najmä podniky ponúkajúce stravu. Práve tu by podľa jeho slov mohlo pomôcť zníženie daní. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: AHRS, AHRS, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá