Ranná káva s palinou ako zbraň proti rakovine: Vedci testujú prelomový nápoj
- Vedci objavili nádejnú liečbu rakoviny
- Špeciálna káva s výťažkom z paliny
- Pacientky dostávajú štyri šálky denne
- Klinické testy preukázali bezpečnosť

- Vedci objavili nádejnú liečbu rakoviny
- Špeciálna káva s výťažkom z paliny
- Pacientky dostávajú štyri šálky denne
- Klinické testy preukázali bezpečnosť
Tvoja ranná šálka kávy by mohla raz bojovať proti rakovine. Na túto prevratnú myšlienku sa zamerali vedci z Onkologického centra Markey na Univerzite v Kentucky. Nedávno zverejnili prvé povzbudivé výsledky ich novej klinickej štúdie. Skúmajú špeciálny kávový nápoj ako udržiavaciu liečbu pre ženy s rakovinou vaječníkov.
Vedci prezentovali prvé údaje na výročnom stretnutí Spoločnosti pre gynekologickú onkológiu (SGO 2025) v Seattli. Aj keď štúdia ešte len začína, už teraz prináša nádej mnohým pacientkam, ktoré prešli štandardnou onkologickou liečbou. Výskumníci veria, že tento jednoduchý prístup by mohol znamenať veľký prelom v dlhodobej starostlivosti o pacientky.
Informujú o tom weby medicalxpress, knowridge aj klinika Larvol.
Káva s liečivou bylinou
V centre štúdie stojí produkt s názvom ArtemiCafe Decaf. Ide o komerčne dostupnú bezkofeínovú kávu, ktorá obsahuje malé, kontrolované množstvo Artemisia annua, známej aj ako palina ročná alebo sladký palín. Túto bylinu používali v tradičnej medicíne už stáročia, najznámejšia je svojím účinkom proti malárii. V posledných rokoch však vedci začali objavovať jej potenciál v boji proti rôznym typom rakoviny.
Palina ročná má dlhú históriu v liečiteľstve a ukazuje sa, že obsahuje látky, ktoré môžu pomáhať ničiť rakovinové bunky. To priviedlo výskumníkov k myšlienke použiť ju ako súčasť udržiavacej terapie po ukončení hlavnej onkologickej liečby.
V rámci tejto klinickej štúdie prvej fázy mali pacientky s rakovinou vaječníkov vypiť denne štyri šálky ArtemiCafe Decaf. Hlavným cieľom tohto raného výskumu bolo overiť, či je produkt bezpečný a dobre tolerovaný po štandardných liečebných postupoch, ako sú operácia a chemoterapia.
Nádejné výsledky bez vedľajších účinkov
Dobrá správa prichádza hneď na začiatku: výskumníci nezistili žiadne obavy týkajúce sa bezpečnosti a pacientky kávu dobre znášali. Nápad podávať kávu s obsahom paliny ročnej ako doplnkovú liečbu sa ukázal ako bezproblémový z hľadiska bezpečnosti. Samozrejme, na zhodnotenie skutočnej účinnosti v prevencii návratu rakoviny bude potrebný dlhší čas a ďalšie sledovanie.
Dr. Frederick Ueland, špecialista na gynekologické nádory v Onkologickom centre Markey, zdôraznil význam tohto typu štúdie: „Nájsť dobre tolerovanú udržiavaciu terapiu, ktorá by potenciálne mohla oddialiť alebo zabrániť recidíve, by znamenalo revolúciu v starostlivosti o pacientky s rakovinou vaječníkov.“
Táto práca nadväzuje na predchádzajúci výskum z toho istého centra. V laboratórnych štúdiách vedci zistili, že artesunát – zlúčenina získaná z Artemisia annua – dokázal ničiť bunky rakoviny vaječníkov v koncentráciách, ktoré by boli pre človeka bezpečné. Tieto sľubné laboratórne dôkazy otvorili cestu k tejto klinickej štúdii s ľuďmi, ktorá používa ArtemiCafe Decaf.
Domáci pôvod s globálnym potenciálom
Výskumný tím viedla Dr. Jill Kolesar, ktorá stála pri zrode tohto výskumu na Univerzite v Kentucky a v súčasnosti pôsobí ako dekanka Farmaceutickej fakulty Univerzity v Iowe. Dr. Kolesar a jej tím naďalej skúmajú, či by tento prírodný rastlinný extrakt mohol premeniť na jednoduchú, každodennú liečbu pre ľudí, ktorí už prešli najintenzívnejšími fázami onkologickej starostlivosti.
Štúdiu podporuje spoločnosť ArtemiLife, výrobca ArtemiCafe Decaf. Generálny riaditeľ Adam Maust uviedol, že spoločnosť sa zaviazala napredovať vo vede a zároveň vytvárať produkty, ktoré ľudia ľahko použijú v každodennom živote. „Poslaním Artemi je podporovať vedecký pokrok a zároveň produkovať inovatívny produkt, ktorý sa bezproblémovo začlení do každodenných rutín,“ povedal.
Existuje aj miestna spojitosť, ktorá robí tento výskum ešte zmysluplnejším. Kentucky je v súčasnosti jediným štátom USA, ktorý vo významnom množstve pestuje Artemisia annua. Vlastné farmy Univerzity v Kentucky pestujú túto rastlinu, vrátane farmy Spindletop, ktorú prevádzkuje univerzitná poľnohospodárska fakulta. ArtemiLife získava svoje rastliny z fariem v Georgetown a Lancaster v Kentucky.
Budúcnosť udržiavacej liečby rakoviny
Okrem štúdie rakoviny vaječníkov sa ArtemiCafe Decaf testuje aj v samostatnej štúdii fázy 2 pre udržiavaciu liečbu rakoviny prostaty v tom istom centre. Tento výskum prináša nádej aj pre ďalšie onkologické ochorenia a rozširuje potenciálne využitie tejto inovatívnej liečby.
Aj keď táto štúdia zostáva stále v počiatočných fázach a vedci zatiaľ nemôžu povedať, či ArtemiCafe Decaf skutočne zabráni návratu rakoviny vaječníkov. Fakt, že produkt zostáva bezpečný, ľahko tolerovateľný a založený na prírodnej zlúčenine s preukázanými antimalarickými a laboratórne testovanými protirakovinovými vlastnosťami, vyvoláva veľký optimizmus.
Udržiavacie terapie predstavujú oblasť veľkej potreby v starostlivosti o pacientky s rakovinou vaječníkov. Mnohé pacientky zažívajú návrat ochorenia po dokončení počiatočnej liečby. Súčasné možnosti udržiavacej liečby môžu stáť veľa peňazí, prinášať náročné vedľajšie účinky alebo ich pacienti nemajú k dispozícii. Ak by niečo také jednoduché ako každodenný kávový nápoj mohlo ponúknuť čo i len mierne výhody, prinieslo by to významný pokrok.
Napriek tomu bude potrebný ďalší výskum. Ďalšie kroky zahŕňajú dokončenie dlhodobejších štúdií s väčším počtom pacientov, aby vedci otestovali, či ArtemiCafe Decaf skutočne znižuje mieru recidívy alebo zlepšuje prežívanie. Skutočnosť, že zlúčeniny na báze Artemisia, ako je artesunát, už preukázali protirakovinovú aktivitu v laboratóriu, dáva nádej.
Tento výskum predstavuje kreatívny a vedecky podložený prístup k udržiavacej liečbe rakoviny. Ak budúce štúdie naďalej preukážu prínos, ArtemiCafe Decaf by mohol jedného dňa ponúknuť jednoduchý a prírodný spôsob podpory pacientiek s rakovinou vaječníkov po štandardnej liečbe. Pre mnohé ženy, ktoré bojujú s touto zákernou chorobou, by to znamenalo nádej na dlhší a kvalitnejší život bez ťažkých vedľajších účinkov, ktoré často sprevádzajú konvenčné terapie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Larvol, Knowridge, Sgo, medicalxpress