Ráno hniezdo radikálov, večer zas provokácia Ukrajiny. Rusko má dve oficiálne verzie útoku na pôrodnicu
- Vyvolávanie informačného zmätku je obľúbenou taktikou dezinformátorov
- V tomto prípade tak urobil samotný Kremeľ
- Minister Lavrov najskôr označil zbombardovanú pôrodnicu v Mariupole za základňu radikálov
- Už večer však útok popreli a tvrdia, že za útokom sú Ukrajinci
- Vyvolávanie informačného zmätku je obľúbenou taktikou dezinformátorov
- V tomto prípade tak urobil samotný Kremeľ
- Minister Lavrov najskôr označil zbombardovanú pôrodnicu v Mariupole za základňu radikálov
- Už večer však útok popreli a tvrdia, že za útokom sú Ukrajinci
Stredajšie ruské bombardovanie detskej nemocnice a pôrodnice v ukrajinskom Mariupole napokon neprežili traja ľudia. Referuje o tom spravodajský web CNN.
Podľa predbežných správ pri útoku ruskej armády utrpelo zranenia 17 osôb, traja ľudia nakoniec zraneniam podľahli. Ako uviedla mestská rada v Mariupole, zomreli tri osoby. „Medzi nimi je jedno dieťa, dievčatko,“ uviedla mestská rada.
Jedny fake news nahradili druhé
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov najskôr bombardovanie označil za „fake news“. Budovu podľa neho využívali extrémisti a bola vojenským objektom, preto ruské jednotky museli zasiahnuť. Teraz je však všetko inak.
Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok odmietlo zodpovednosť za stredajší útok na detskú nemocnicu s pôrodnicou v Mariupole, pri ktorom zahynuli traja ľudia vrátane dieťaťa. Ministerstvo označilo „údajný“ nálet za „zinscenovanú provokáciu“ zo strany Ukrajiny, informuje agentúra AFP.
Hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov uviedol, že ruské letectvo nevykonávalo v Mariupole a okolí „absolútne žiadne“ zásahy na pozemné ciele. Rusko podľa jeho slov v tom čase rešpektovalo dohodu o zastavení paľby, aby umožnilo evakuáciu civilistov, cituje ho agentúra Reuters.
Konašenkov podľa agentúry AP tiež povedal, že dve explózie, ktoré budovu nemocnice spustošili, spôsobili neďaleko nastražené výbušné zariadenia. „Nálet, ku ktorému údajne došlo, je úplne zinscenovanou provokáciou, na udržanie protiruskej rétoriky pre západné publikum,“ vyhlásil.
Doobeda tam boli radikáli, nie pôrodnica
Po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom dnes doobeda šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že včerajší ruský útok na nemocnicu v Mariupole bol v skutočnosti útokom na „vojenskú základňu nacionalistov“. V objekte sa mali nachádzať vojaci.
„Túto pôrodnicu už dávno obsadil (ukrajinský pluk) Azov a ďalší radikáli. Vyhnali rodiace ženy, zdravotné sestry a všeobecný personál. Bola to základňa ultraradikálneho práporu Azov,“ povedal Lavrov na tlačovke s tým, že útok priamo potvrdil.
Na Twitteri jeho vyjadrenie podporila aj ruská ambasáda vo Veľkej Británii. Vlákno tweetov tvorili okrem iného informácie o tom, že údajné tehotné ženy boli najaté herečky a beauty blogerky. Tweet je v súčasnosti zmazaný, pretože porušoval pravidlá komunity.
Prečo to Rusko robí? Ako na sociálnej sieti poznamenáva polícia, „cieľom autorov informačných manipulácií je spôsobenie informačného chaosu, poštvanie spoločnosti proti sebe samej a spôsobenie dojmu, že v konflikte medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou je pravda ‚niekde uprostred’.“
https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1159155494912316
Realita v Mariupole
Státisíce ľudí v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol, ktoré je obkľúčené ruskými vojakmi, už nemajú potraviny, vodu, kúrenie, elektrinu ani lekársku starostlivosť. Situácia v meste je „čoraz strašnejšia a zúfalejšia“, informuje vo štvrtok britský denník The Guardian citujúc šéfa tamojšej delegácie Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK).
„Mnohí ľudia tvrdia, že nemajú (už ani) jedlo pre deti,“ uvádza v stredajšej audionáhravke Saša Volkov, šéf delegácie MVČK v Mariupole. Dodáva, že v niektorých častiach mesta je situácia už taká zlá, že ľudia na seba kvôli jedlu začali aj útočiť. Objavili sa aj prípady ničenia áut v snahe o získanie benzínu.
Míňajú sa tiež zásoby liekov, pričom lekárne boli podľa Volkova „vyrabované už pred štyrmi či piatimi dňami“, hoci niektoré nemocnice ešte fungujú. Obyvatelia podľa Volkova vyrabovali pred pár dňami aj všetky obchody a začali chorľavieť od zimy.
„Jedlo máme už len na niekoľko dní… Mnohí z nás začali chorľavieť, z dôvodu vlhkosti a chladu… Snažili sme sa čo najviac zachovať hygienické štandardy, nie vždy je to však možné,“ dodal.
Volkov podľa stanice BBC tiež uviedol, že v Mariupole vznikol v uplynulých dňoch „akýsi čierny trh so zeleninou“, avšak „mäso ani nič podobné“ sa zohnať nedá. Dodal, že ľudia potrebujú rôzne lieky a lekársku starostlivosť, obzvlášť na liečbu cukrovky či rakoviny. „Tie už však v meste nemožno zohnať,“ uviedol.
Zástupca mariupolského starostu Serhej Orlov vo štvrtok stanici BBC povedal, že podľa najnovších údajov bolo v meste zabitých prinajmenšom 1207 ľudí. Upozornil však, že ide len o počet „tiel, ktoré sme našli na ulici“ a dodal, že celkový počet zabitých nepozná.
Uviedol, že 47 z nájdených obetí pochovali v masovom hrobe, keďže na cintoríny za mestom sa nebolo možné dostať. Dodal, že nie všetky z obetí boli identifikované.
Orlov tiež uviedol, že z mesta sa zatiaľ nepodarilo evakuovať ľudí, ani doň dopraviť humanitárnu pomoc. Približne 100 ľudí, ktorí sa v stredu pokúšali vlastnými autami dostať preč, sa podľa jeho slov vrátilo, keďže ruskí vojaci na kontrolných stanovištiach začali strieľať, „nie síce priamo na ich autá, ale okolo nich“.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA, Polícia SR