Ráno nemusí byť utrpenie. Iba 4 kroky ti dodajú energiu, ktorú zúfalo potrebuješ
- Svoju rannú rutinu má mnoho známych osobností
- Počas skorých hodín stihnú to, čo mnohí nestihnú za celý deň
- Svoju rannú rutinu má mnoho známych osobností
- Počas skorých hodín stihnú to, čo mnohí nestihnú za celý deň
Väčšina ľudí považuje ranné hodiny za najproduktívnejšiu časť dňa. Existuje mnoho dôvodov, prečo je podľa ľudí začiatok dňa ideálny na produktivitu. Po kvalitnom nočnom spánku je človek nabudený, pripravený na nový deň a má väčšiu fyzickú a mentálnu energiu.
Ranné hodiny so sebou nesú menej rušivých faktorov, vrátane hluku a ruchu, ktoré môžu narušovať koncentráciu a produktivitu. Pre niektorých môže byť prínosom mať vlastnú rannú rutinu, čo im pomáha získať pocit kontroly a zlepšiť svoju produktivitu. Tú do svojho života zaviedlo aj mnoho známych osobností a ty sa k nim teraz môžeš pridať.
Ráno = produktivita
Nie každý je ráno produktívny, niekomu viac svedčia popoludňajšie hodiny alebo dokonca tie neskoré nočné. Všeobecne však platí, že väčšina ľudí preferuje ranný čas a považuje ho za najproduktívnejšiu časť dňa.
Existuje mnoho rôznych štúdií a prieskumov, ktoré sa zaoberajú produktivitou v rôznych častiach dňa. Jednou z takýchto štúdií je prieskum, ktorý vykonala spoločnosť YouGov v roku 2018. Približne osem z desiatich (78 %) Američanov cvičí a mnohí z nich tak robia v ranných hodinách.
Spomedzi dospelých Američanov, ktorí cvičia v konkrétnom čase, tak robí presne polovica hneď ráno. Tento čas však môže závisieť aj od typu aktivity, ktorú človek vykonáva. Podľa dát z YouGov Plan & Track takmer polovica (49 %) ľudí, ktorí cvičia jogu alebo s vlastnou váhou s vybavením preferuje ranné cvičenie.
Mnoho známych osobností má svoju rannú rutinu, ktorá im pomáha pripraviť sa na deň a zlepšiť svoju produktivitu a kreativitu. Tu je len niekoľko príkladov:
- Dwayne „The Rock“ Johnson – herec a bývalý wrestler má rannú rutinu, ktorá sa zameriava na cvičenie a sebadisciplínu. Zvyčajne sa zobúdza o 3:30 ráno, ide si zabehať, dvíha ťažké váhy a podľa Finty si na raňajky dáva steak alebo ovsenú kašu v závislosti od jeho tréningových cieľov.
- Oprah Winfrey – populárna moderátorka si ráno dopraje meditáciu. Každé ráno odštartuje 20-minútovou meditáciou v sede a podľa Brightside ju nevynecháva ani počas sviatkov či víkendov. Podľa jej slov jej to dodáva nádej a hlbokú radosť. Pokiaľ nestíha, medituje 10 až 12 minút, avšak dvakrát denne.
- Jennifer Aniston – herečka zo seriálu Priatelia začína so svojimi rannými rituálmi už o 4:30 ráno. Umyje si tvár, vypije pohár horúcej vody s citrónom a 20 minút medituje. Toto jej umožňuje naštartovať deň a užiť si svoj voľný čas pred pracovnými povinnosťami.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vybuduj si vlastnú rannú rutinu
Ranná rutina môže byť pre niektorých ľudí dôležitá, pretože môže pomôcť zlepšiť ich produktivitu, duševné zdravie a celkovú kvalitu života. Zatiaľ čo niektorí ľudia si ráno radi oddýchnu a snažia sa vyhnúť sa určitým povinnostiam, iní majú pravidelnú rannú rutinu, ktorá im pomáha udržiavať zdravý životný štýl a zvládať stres.
Podľa prieskumu z roku 2018, ktorý vykonal americký internetový portál The Sleep Judge, má rannú rutinu približne 65 % respondentov. Medzi najčastejšie zahrnuté činnosti v ranných rutinách patrili pitie vody (67 %), rozcvička alebo cvičenie (50 %), meditácia alebo iné relaxačné aktivity (21 %) a pravidelné raňajky (55 %).
Okrem toho, v tomto prieskume bolo zistené, že respondenti, ktorí mali pravidelnú rannú rutinu, mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa budia skôr a majú viac energie počas dňa ako tí, ktorí žiadnu rannú rutinu nemali. Pokiaľ máš záujem vytvoriť si svoju vlastnú rannú rutinu, máme pre teba niekoľko krokov, ktoré ti s tým pomôžu.
- Zisti, koľko času ráno potrebuješ: Zvoľ si svoj časový rámec, ktorý ti umožní stihnúť všetky povinnosti a pripraviť sa na deň bez zbytočného stresu. Ak nevieš, koľko času potrebuješ, skús si vypočítať, koľko času ti trvajú jednotlivé úlohy, ako napríklad sprcha, raňajky, meditácia, cvičenie, obliekanie a podobne.
- Plánuj dopredu: Ak chceš mať úspešnú rannú rutinu, plne sa priprav na nasledujúci deň. To znamená, že si dopredu pripravíš veci, ktoré budeš potrebovať, napríklad oblečenie, jedlo, obuv a podobne. Tým sa vyhneš stresu a chaotickému hľadaniu vecí, keď sa snažíš odísť z domu včas.
- Vyber si aktivity, ktoré sú pre teba najvhodnejšie: Tvoja ranná rutina by mala obsahovať činnosti, ktoré ti pomáhajú pripraviť sa na deň a zlepšiť tvoj zdravý životný štýl. Niektoré z týchto aktivít môžu zahŕňať cvičenie, meditáciu, strečing, čítanie, písanie denníka, prípravu zdravých raňajok a podobne. Vyber si tie činnosti, ktoré ti najviac vyhovujú a zahrň ich do svojho ranného programu.
- Začni postupne: Ak sa snažíš vytvoriť novú rannú rutinu, odporúča sa začať pomaly a postupne pridávať nové aktivity. Ak sa ti napríklad zdá ťažké začať s cvičením každé ráno, začni s menšou dávkou cvičenia alebo sa začni venovať niečomu ľahšiemu, ako napríklad rozcvička alebo jogu. Potom postupne zvyšuj náročnosť a pridávaj ďalšie aktivity.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: YouGov, Finty, Brightside, AI, Instagram/oprah