Ráno si pospíme kratšie. Slovákov cez víkend čaká prepnutie na letný čas

  • Zmena náš čaká v nedeľu
  • Pospíme si o hodinu menej
spánok
Ilustračné foto: Freepik
  • Zmena náš čaká v nedeľu
  • Pospíme si o hodinu menej

Cez víkend si pospíme o hodinu menej, čaká nás totiž prechod na na letný čas. V nedeľu 26. marca si o 02:00 stredoeurópskeho času posunieme hodiny na 03:00 letného času.

Od nedele sa mení čas na letný

Vstávať tak budeme oproti predošlému času o hodinu skôr. Letný čas sa potom skončí v nedeľu 29. októbra, keď sa o 03:00 posunú hodiny na 02:00 stredoeurópskeho času.

Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

Predavačka v hodinárstve pri zmene letného času na zimný.
zdroj: TASR/František Iván

Niektoré štáty SELČ nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé – 12 hodín. So zmenami času skoncovali aj v Rusku, kde sa čas menil naposledy na jar 2011, informuje SITA.

Hlavným cieľom zavedenia stredoeurópskeho letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť. Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

Mal by byť letný a štandardný čas?

V roku 2021 sa uskutočnili tri prieskumy verejnej mienky v Spojených štátoch – Associated Press, Langer Research Associates a CBS News, na tému, či by sme mali mať aj naďalej letný čas zhruba od začiatku marca do začiatku novembra a štandardný čas od novembra do začiatku marca.

Prieskumy ukázali, že Američania sú rozdelení presne na polovicu. Zatiaľ čo len 31 % Američanov si želalo, aby sa hodiny každý rok posúvali tam a späť, tak približne dve tretiny Američanov boli podľa priemeru troch prieskumov rozdelený v názore na to, čo robiť.

Priemer prieskumov ukázal, že 36 % respondentov si želá celoročný letný čas. Tesne za nimi bolo 30 % tých, ktorí chceli celoročný štandardný čas. Výsledky boli také tesné, že celoročný štandardný čas v skutočnosti viedol v dvoch z troch prieskumov nad celoročným letným časom.

Aby bolo jasné, ani štandardný čas, ani letný čas nepridávajú do dňa dodatočné množstvo slnečného svetla. Všetko sa odvíja od toho, či chcete, aby slnko vychádzalo o hodinu skôr alebo zapadalo o hodinu neskôr, viac sme o tom písali v tomto článku.

V týchto štátoch sa hodiny nikdy nemenia

Vo svete však existujú štáty, kde sa hodiny nemenia. Každý rok, keď sa my posunieme o hodinu dopredu, Havaj a väčšina Arizony zostávajú v štandardnom čase. A keď sa my ostatní vrátime späť, Havaj a väčšina Arizony nás privítajú v čase, ktorý majú po celý rok.

Arizona údajne nemení čas z jednoduchého dôvodu: v lete je tam naozaj horúco. Ak sa chcete po príchode z práce zabávať vonku, tak určite všetkých poteší, ak slnko zapadne skôr, teda nie je ani tak horúco.

Havaj nemení hodiny, pretože na to naozaj nie je dôvod. Keďže sa nachádza oveľa bližšie k rovníku, množstvo slnečného svetla, ktoré dostanete v srdci zimy alebo leta, sa líši len málo. Načo sa teda zahrávať s hodinami?

Arizona a Havaj už niekoľko štátov prinútila zamyslieť sa nad tým, či sa štáty môžu svojvoľne rozhodnúť, že prestanú meniť čas.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá