Rasizmus na hraniciach: Utečenci z Ukrajiny zažívajú otrasné zaobchádzanie, extrémisti politikárčia

  • Niekoľko Afričanov uviazlo na hranici, predtým dlhodobo žili na Ukrajine
  • Poukazujú na rasistické zaobchádzanie
  • Tému zneužívajú slovenskí extrémisti
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok Instagram/theblacknurserymanager,gambiananews
  • Niekoľko Afričanov uviazlo na hranici, predtým dlhodobo žili na Ukrajine
  • Poukazujú na rasistické zaobchádzanie
  • Tému zneužívajú slovenskí extrémisti

Portál CNN počas dnešného dňa upozornil, že v súvislosti s útekom z Ukrajiny sa ozývajú zahraniční študenti, ktorí sa pokúšajú opustiť krajinu. Tvrdia, že sa na hraniciach stretávajú s rasizmom.

V krajine uviazli

Africká študentka medicíny mala pre CNN povedať, že jej aj ďalším cudzincom nariadili vystúpiť z autobusu verejnej dopravy na kontrolnom stanovišti medzi Ukrajinou a poľskou hranicou. Malo im byť povedané, aby zostali bokom. Keď autobus odchádzal, mali v ňom podľa jej slov byť len občania Ukrajiny.

CNN objasňuje, že Rachel Onyegbule, nigérijská študentka medicíny vo Ľvove, uviazla v pohraničnom meste Shehyni, približne 643 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev. Afričania preto začali zdieľať svoje skúsenosti pod hashtagom #AfricansinUkraine.

Ich príbehy pobúrili mnohých ľudí, pričom niektorí spustili crowdfundingové výzvy, pomocou ktorých sa pokúšajú pomôcť tým, ktorí v krajine uviazli.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa theblacknurserymanager (@theblacknurserymanager)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gambiana (@gambiananews)

Postupy mala potvrdiť aj Saakshi Ijantkar, študentka štvrtého ročníka medicíny z Indie. Tá v pondelok pre CNN prostredníctvom telefonátu uviedla, že v krajine uviazlo mnoho ľudí.

Sú tam tri kontrolné stanovištia, cez ktoré musíme prejsť, aby sme sa dostali na hranicu. Veľa ľudí tam uviazlo. Nedovoľujú Indom prejsť,“ mala uviesť.

Nie len domáci Ukrajinci

K téme sa počas včerajšieho dňa vyjadrila aj Polícia Slovenskej republiky. Tí hneď v úvode upozornili, že „na hranice začína chodiť otravovať dezinformačná zberba“.

Poukázali na statusy, ktoré informujú o pohybe osôb čiernej pleti, prípadne národnosti niektorého z arabských štátov. „Čo sa na východnej hranici deje?“ kladie otázku polícia.

Na Ukrajine ostali uviaznutí nielen domáci Ukrajinci, ale aj cudzinci, ktorí tam buď dlho či krátko žili, pracovali, boli na dovolenke, alebo tam študovali. Keďže sa nad Ukrajinou nedá lietať, tak musia využiť najbližšie hraničné priechody. Napríklad, prví černosi sa objavili na hraniciach už v piatok, čo ste mohli vidieť aj na našich fotografiách. Takže pohyb osôb rôznych národností je pri úteku z vojnovej zóny úplne normálny,“ vysvetľuje Slovákom polícia.

Žiadni špekulanti to nie sú

Témy sa, ako klasicky, ujali aj slovenskí extrémisti, ktorí si na na nej naháňali páčiky. Milan Uhrík sa rozhodol len niekoľko dní po vypuknutí vojny na Ukrajine vyrukovať s tézou, podľa ktorej chaos na ukrajinských hraniciach využívajú nielen utečenci pred vojnou, ale aj africkí migranti.

„Slováci sú pohostinný národ a Ukrajincom v núdzi radi pomôžeme. Ale v žiadnom prípade nenecháme našu solidaritu zneužiť špekulantmi z Afriky,“ napísal exkotlebovec. Ten svoje slová podložil „dôkazom“ fotografiou z poľských hraníc, na ktorej sa podľa europoslanca nachádzajú práve „špekulanti z Afriky“.

O nijakých „špekulantov z Afriky“, samozrejme, nejde. Ako uviedla slovenská polícia, ide o ľudí, ktorí do krajiny pricestovali napríklad aj z afrického kontinentu, či už za prácou alebo štúdiom.

Zdroje: CNN, Facebook/Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá