Rasizmus v USA nie je novinkou, prehníva stovky rokov. Týchto 10 filmov ti priblíži situáciu za veľkou mlákou
- 10 filmov, ktoré mapujú rasizmus či už aktuálne, alebo z historického hľadiska
- Príbehy podľa skutočných udalostí či úspešných kníh
- 10 filmov, ktoré mapujú rasizmus či už aktuálne, alebo z historického hľadiska
- Príbehy podľa skutočných udalostí či úspešných kníh
O protestoch v USA či hnutí #BlackLivesMatter sme ťa už informovali. Ak ťa však zaujíma situácia v Amerike viac a nechce sa ti čítať knihy či zahraničné články, prinášame ti aj inú možnosť, ako sa v tejto problematike dovzdelať.
V USA totiž vzniklo aj veľa filmových počinov, ktoré ti pomôžu pozrieť sa na rasizmus, či protesty v USA inými očami a možno to pomôžu viac pochopiť situáciu.
Selma (2014)
Historická dráma Avy DuVernayovej je o Selme v roku 1965 v Montgomery, kde sa konali protesty proti rasovej neznášanlivosti. V hlavnej úlohe hrá David Oyelowo Martina Luthera Kinga, Jr.
Film začína smutnou udalosťou, kedy v roku 1965 vybuchol kostol. Výbuch zabil štyri dievčatá v Birminghame, čo bol kľúčový moment k formovaniu občianskych hnutí.
„Ide o dobový film, ale niečo, čo ma skutočne zaujalo, bolo to, ako sa zameriava na proces priamej akcie,“ hovorí pre TIME Ashley Clark, riaditeľ filmového programovania na Brooklynskej akadémie hudby.
„Aj keď existuje niekoľko veľkých hollywoodskych počinov, väčšina filmu sa odohráva v pozadí, a v kostoloch, kde ľudia hovoria o tom, ako dosiahnuť svoj cieľ. Bolo to len pred niekoľkými rokmi, ale zdá sa to pozoruhodne relevantné.“
Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ukazuje krutú reality a zachytáva prelomové obdobie v dianí USA. Titulná pieseň „Glory“ získala dokonca Oscara.
Just Mercy (2019)
Podľa IMDb je Just Mercy o uznávanom právnikovi občianskych práv Bryanovi Stevensonovi, ktorý pracuje na oslobodení neoprávnene odsúdeného väzňa, ktorému hrozí trest smrti. Obžalovaný McMillian bol odsúdený za vraždu bielej ženy.
Ide opäť o príbeh podľa skutočnej udalosti. Stevenson je tiež známy kvôli založeniu iniciatívy Equal Justice Initiative.
Get Out (2017)
Ako píše Vox, rasizmus je zlovestný, desivý a ubližuje celému svetu. Do tohto rebríčku patrí aj film Get Out, ktorý nie je síce podľa skutočnosti a nie je o očividnom rasizme kde sa pália kríže, lynčuje či kde sa vraždí z nenávisti.
Namiesto toho sa zaujíma o odrodu akéhosi bieleho liberálneho rasizmu. Ten sa maskuje ako agresívne neškodný, no je rovnako hrôzostrašný ako do očí bijúce predsudky. Vo filme Get Out režisér Jordan Peele pracuje na tom, aby sme túto hrôzu cítili vizuálnym a telesným spôsobom.
V tradícii najlepších klasických thrillerov berie Get Out tému, ku ktorej sa často pristupuje na ľahkú váhu – príležitostný rasizmus – a premieňa ju na niečo, čo zaujme každého z nás. A robí to so zvráteným zmyslom pre humor.
Pri tomto filme netreba prezradiť nič z deja, spoilery by mohli pokaziť divákovi celý film. Musíš ho vidieť, stojí naozaj za to.
If Beale Street Could Talk (2018)
V nadväznosti na oceňovaný film roku 2017 Moonlight sa režisér Barry Jenkins rozhodol sfilmovať román Jamesa Baldwina z roku 1974 If Beale Street Could Talk.
Príbeh sa odohráva v Harleme a sústreďuje sa na lásku a vzťah mladého, čierneho páru. Prichádzajú ale problémy, nie však vnútro-vzťahové, ako by človek očakával, ale skôr z vonkajšieho sveta. If Beale Street Could Talk sa odohráva v 70. rokoch, ale vďaka spôsobu, akým reflektuje témy, ako sú obvinenia zo sexuálneho napadnutia, polície a rasizmu, pôsobí nadčasovo.
Fruitvale Station (2013)
Oscar Grant je mladý černoch, ktorý bol zastrelený bielym policajtom na Silvestra 2008. Režisér Ryan Coogler skvele humanizuje život mladíka z tituliek novín. Ide o skutočný príbeh.
Niektoré filmy sú podľa USA Today príliš smutné a traumatické na to, aby ste ich mohli sledovať viac ako raz – ak sa cez ne dokážete raz dostať. Film Ryana Cooglera rozpráva príbeh Oscara Granta, 22-ročného černocha, ktorého zastrelila polícia na stanici metra v Oaklande v Kalifornii.
Náhla smrť mladého muža šokovala vtedy celé Spojené štáty.
Malcolm X
V Malcolm X hrá Denzel Washington aktivistu a film je založený na Autobiografii Malcolma X. Dej vás prevedie monumentálnymi udalosťami v jeho živote, od jeho kriminálnej histórie po jeho vstúpenie do Islamu, až po jeho atentát.
„Ak si vážne myslíš, že si anti-rasista, považuj to za úvodnú hodinu dejepisu. Musíš vedieť, čím sme si prešli a čo sme prekonali, a čo ešte musíme zbúrať, aby sme pochopili, čo sa dnes deje,“ hovorí pre USA Today Arienne Thompson, asistentka katedry Žurnalistiky na Georgetown University.
Za tento film si vyslúžil Denzel Washington nomináciu na Oscara.
When They See Us (2019)
Aj keď by malo ísť v tomto zozname o filmy, táto mini-séria si zaslúži výnimku. Prečo? When They See Us rozpráva príbeh skupiny piatich tínedžerov známych ako Central Park Five. Ide o skutočný príbeh, kedy boli títo piati chlapci obvinení a odsúdení za čin, ktorý nespáchali.
Ako uvádza Netflix, päť dospievajúcich chlapcov čaká peklo po tom, ako sú krivo obvinení zo znásilnenia a brutálneho útoku na bežkyňu v Central Parku. Prípad obklopoval rasizmus a predsudky už od začiatku štvordielnej série.
Silný príbeh, pri ktorom budeš len neveriacky krútiť hlavou.
The Hate U Give (2018)
V tomto prípade ide o adaptáciu úspešného románu Angie Thomas. Starr je jednou z pár černošských študentov na súkromnej strednej škole a stane sa svedkom toho, ako polícia zastrelí jej priateľa pri incidente, po ktorom vzplanul celý národ.
Aj keď sa film podľa Vox prezentuje ako rodinná dráma, má viacero otvorených odkazov, poskytuje rovnováhu medzi osobným príbehom a spoločenskou situáciou. Film ukazuje príklady nerovnosti, bariéry, ktorými čelia čierni Američania, násilie a policajnú brutalitu. Nezabúda však na dievča, ktoré stojí medzi dvomi svetmi a snaží sa nájsť svoj hlas.
To Kill a Mockingbird (1962)
Túto klasiku, ktorá získala tri Oscary, nesmieme vynechať. Ide o adaptáciu románu Harper Lee, získala Pulitzerovu cenu. Príbeh je o Atticusovi Finchovi, bielom právnikovi, ktorý zastupuje černocha obvineného zo znásilnenia bielej ženy.
Ako píše web Morocco World News, príbeh sa odvíja rôznymi smermi. Prostredníctvom Atticusových detí zistíme, že rasizmus je naučený postoj alebo emócia, ktorú nám jednoducho vštepujú od malička. Atticus sa taktiež viac zamerá na nevinu svojho klienta.
Do the Right Thing (1989)
Toto je klasický film o policajnej brutalite. Je horúce leto v New Yorku, v ktorom rastie rasové napätie. Vyvrcholenie filmu a jeho záver sú plné prekvapení. Film najskôr pôsobí ako komédia, ale napätie sa znásobuje a končí v masových, občianskych nepokojoch.
„Je to o rasovom konflikte, policajnej brutalite, cudnosti. … Bol to do istej miery prorocký film. Presne odráža to, na čo ľudia práve teraz reagujú,“ povedala Thompson pre USA Today.