Rastlina slovenských babičiek je excelentný liek na chrípku. Máš ju v záhrade, mnohí si myslia, že je jedovatá

  • Baza čierna je špeciálnou, no predsa bežnou rastlinou
  • Jej benefity sú pozoruhodné
  • Musíš ju ale konzumovať konkrétnym spôsobom, aby si sa vyhol toxínom
Baza čierna a jej liečivé účinky, babička, stará mama a jej vnúčatá
Archív Canva
  • Baza čierna je špeciálnou, no predsa bežnou rastlinou
  • Jej benefity sú pozoruhodné
  • Musíš ju ale konzumovať konkrétnym spôsobom, aby si sa vyhol toxínom

„Kuchyňa slovenských babičiek“ ukrýva rastlinné klenoty, ktoré v medicíne môžu fungovať ako skvelé alternatívy pri liečbe rôznych zdravotných problémov či podpora liečby. Jedným z takýchto pokrmov je napríklad kurací vývar, ktorý podľa vedcov skutočne pomáha pri znižovaní zápalu. Niekedy však nemusí ísť o hotové jedlá, ale aj o tie najbežnejšie bylinky, ovocie či zeleninu.

To platí napríklad o baze čiernej, z ktorej naše babičky oddávna vyrábajú svoj slávny bazový sirup, no aj džem. V tomto prípade ide obzvlášť o jej čierne plody, ktoré mnohí považujú za jedovaté. Pravda je, že sú liekom, ktorý má však pri nesprávnej konzumácii svoje riziká. Ako uvádza portál Good Housekeeping, samotné ovocie má sladkú a kyslú chuť. Tá je skvelá sama o sebe v kompótoch či džemoch, no ukrýva aj dôležitú vlastnosť. Podporuje zdravie srdca a mozgu či imunitný systém.

„Čierna baza má veľmi vysoký obsah antokyánov, rastlinných zlúčenín prepožičiavajúcich pigment,“ vysvetľuje doktorka Sue-Ellen Andersonová-Haynesová.

Ako píšu experti na známom portáli Health, baza sa používa na liečebné účely po stáročia, najmä v Grécku, Škandinávii, Portugalsku a Maroku. Ide o jednu z najbežnejších liečivých rastlín na svete.

Používa sa pri horúčke a reumatizme infekciách, ale aj množstve ďalších problémov. Dnes sa doplnky z bazy čiernej najčastejšie vyskytujú pri liečbe príznakov prechladnutia a chrípky.

Poznáme viacero odrôd bazy a niektoré sú skutočne nevhodné na konzumáciu. Najčastejšou a bezpečnou je azda sambucus nigra, známa aj ako baza európska alebo baza čierna. Jej strom má charakteristické strapce bielych kvetov, neskôr s bobuľami.

Liečivé účinky

Bazové plody sú bohaté na antioxidanty. Majú protizápalové vlastnosti a môžu podporovať imunitný systém pri prevencii a liečbe bolesti či chorôb, vrátane príznakov chrípky.

Health podotýka, že v priemere pohár šťavy z bazy obsahuje 52,2 miligramu vitamínu C. Ten podporuje imunitu, predchádza chorobám a dokonca pomáha pri regenerácii svalov. Pomáha totiž pri oprave tkaniva a pri zvrátení oxidačného poškodenia.

Baza je tiež už spomínaným antioxidantom, a to veľmi efektívnym. Chráni bunky pred oxidačným poškodením, ktoré môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke, rakovine a kognitívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba a demencia.

Pozitívne teda vplýva aj zdravie ľudského srdca. Znižuje cholesterol a krvný tlak. Dokáže sa naviazať na cholesterol a vylúčiť ho z tela.

Krvný tlak znižuje pomocou vylučovania kyseliny močovej v krvi, ktorá neustále predpovedá rozvoj hypertenzie.

Prečo ti mnohí myslia, že je jedovatá, a aké toxíny obsahuje, ktorým je potrebné sa vyhnúť, sa dozvieš na druhej strane. >>>

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Good Housekeeping, Health

Najnovšie videá

Trendové videá