Rastú obavy, že európsky supervulkán sa prebudí. Desaťtisíce ľudí sa pripravujú na evakuáciu

  • Supervulkán Campi Flegrei prejavuje známky aktivity
  • Oblasť postihujú zemetrasenia
  • Talianska vláda tvrdí, že situácia nie je alarmujúca
neapol sopka
Unsplash/Alfred Lockwood, Danilo D'Agostino
  • Supervulkán Campi Flegrei prejavuje známky aktivity
  • Oblasť postihujú zemetrasenia
  • Talianska vláda tvrdí, že situácia nie je alarmujúca

Neapol je jednou z mnohých turistami obľubovaných talianskych destinácií. V súčasnosti však jeho imidž dovolenkového raja poznačili početné zemetrasenia, ktoré v seizmológoch vyvolávajú strach z možnej erupcie tamojšieho vulkánu.

Nie je ním však svetoznámy Vezuv, ktorý pred mnohými storočiami pochoval slávne rímske Pompeje. Oblasť je známa ako Campi Flegrei (Flegrejské polia) a ide o supervulkán.

Campi Flegrei naposledy vybuchol v roku 1538 a v prípade erupcie by ohrozil pol milióna obyvateľov, ktorí žijú v oblasti, informovala TASR. Len dva týždne dozadu tam zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 4,2, ktoré bolo najsilnejšie za posledných 40 rokov.

Riaditeľ Národného ústavu geofyziky a vulkanológie (INGV) Mario Di Vito varoval, že „je možné, že v blízkej budúcnosti prídu otrasy väčšej intenzity“.

Plán existuje

Mala by teda táto seizmická aktivita odstrašiť turistov? Ako informuje portál Euronews, talianska vláda už v súčasnosti plánuje možnú hromadnú evakuáciu desiatok tisíc ľudí, ktorí žijú v okolí supervulkánu. 

Odborníci tvrdia, že zvýšená seizmická aktivita je pravdepodobne spojená s javom známym ako bradyseizmus. Laicky povedané, ide o jav, kedy zem stúpa alebo klesá v závislosti od cyklu, ktorý je spôsobený plnením alebo vyprázdňovaním podzemných magmatických komôr.

Väčšina vulkanológov tvrdí, že erupcia bezprostredne nehrozí, ale vzhľadom na to, že pôda v súčasnosti tejto aktivity stúpa o 1,5 cm za mesiac, existujú obavy z negatívneho dopadu na miestne budovy.

vezuv
zdroj: Unsplash/Julian Stollmeier

Talianska vláda prijíma množstvo opatrení, aby sa na prípadnú erupciu pripravila, vrátane vykonania prieskumu budov v oblasti s cieľom posúdiť ich stabilitu a pridelenia ďalších zdrojov miestnym agentúram civilnej ochrany. Vláda tiež plánuje komunikačnú kampaň na zvýšenie informovanosti verejnosti o situácii.

Posledná erupcia Campi Flegrei sa odohrala, v geologickom meradle, relatívne nedávno v roku 1538.

Jedna z jej najväčších erupcií sa odohrala pred 39 000 rokmi a mohla prispieť k vyhynutiu neandertálcov. Ak Campi Flegrei skutočne vybuchne, spustí sa plán evakuácie. Obyvatelia budú z oblasti vysťahovaní súkromnou alebo hromadnou dopravou do troch dní.

Katastrofa bezprostredne nehrozí

Zatiaľ by však malo byť cestovanie do tejto oblasti relatívne bezpečné. Odborníci priamy výbuch sopky neočakávajú a prípady nárastu vulkanickej aktivity sú známe aj z nedávnej minulosti.

Ako informuje spravodajský web The Guardian, v 80. rokoch minulého storočia zažívala neapolská oblasť dlhé obdobie zvýšenej vulkanickej aktivity, ktoré však postupne utíchlo. Odborníci udávajú, že v takýto scenár dúfajú aj dnes.

Na druhej strane argumentu však stojí nedávna štúdia spomínaného INGV a University College London (UCL). Výskum odhalil, že tisícky malých zemetrasení prítomných od 50. rokov 20. storočia oslabili kalderu, oblasť na vrchole sopky. Tlak pod ňou sa postupne hromadí, čo vytvára ideálne podmienky na prasknutie. Štúdia dospela k záverom, že „vulkán sa blíži k bodu zlomu“ a je v „extrémne nebezpečnom stave“.

K udalosti sa vyjadril aj Nello Musumeci, taliansky minister civilnej obrany. Uviedol, že je dôležité mať pripravený plán pre najhorší možný scenár, no v súčasnosti neexistuje dôvod alarmovať obyvateľstvo.

Zdroje: Euronews, TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá