Reaktor jadrovej ponorky opravovali obyčajným lepidlom. Britská armáda má kolosálny problém
- Na britskej ponorke HMS Vanguard malo dôjsť k zvláštnej metóde opravy - skrutky prilepili lepidlom
- Problém má aj armáda, ktorú americký generál zaradil do druhej kategórie
- Na britskej ponorke HMS Vanguard malo dôjsť k zvláštnej metóde opravy - skrutky prilepili lepidlom
- Problém má aj armáda, ktorú americký generál zaradil do druhej kategórie
Britské kráľovské námorníctvo čelí nevídanému škandálu. Na jadrovej ponorke HMS Vanguard sa mali diať opravy pomocou obyčajného lepidla. Alarmujúce na celej udalosti je, že sa to malo diať v reaktorovej komore ponorky. Podľa denníka The Sun, ktorý informácie o tejto nezvyčajnej „oprave“ priniesol, išlo o chladiace rúrky, ktoré mali chladiť jadrový reaktor.
Skrutky na potrubí, ktoré slúžili na jeho izoláciu, mali vypadnúť. Namiesto toho, aby ho pracovníci dodávateľskej firmy Babcock vymenili, ich prilepili naspäť. Celkovo takto malo byť „opravených“ najmenej sedem hláv skrutiek.
„Je to hanba. V jadrovej energetike nemožno šetriť. Normy sú normy. Jadrové štandardy nemôžu byť nikdy ohrozené,” uviedol pre The Sun anonymný zdroj z námorníctva.
Celým prípadom sa zaoberá už aj britské ministerstvo obrany, uvádza BBC. K incidentu malo dôjsť počas rekonštrukcie v suchom doku a tankovaniu v Plymoute. Samotná firma Babcock, ktorá je zodpovedná za údržbu viacerých ponoriek, tvrdí, že „oprava“ nemala vplyv na bezpečnosť a prevádzku ponorky.
Ministerstvo uviedlo, že problém bol identifikovaný počas „bežnej kontroly v rámci záverečných fáz testovania projektu a uvedenia do prevádzky“.
„Jadrová bezpečnosť nie je voliteľným doplnkom – nedá sa o nej vyjednávať,“ uviedol labouristický poslanec Luke Pollard.
„Správy o tom, že lepidlo bolo použité na nesprávne opravy, nie sú len znepokojujúce, ale aj urážlivé pre skúsených inžinierov, ktorí si dávajú načas, aby vykonali svoju prácu správne,“ dodal.
Ponorka, ktorá na palube nesie balistické rakety Trident, bola rekonštruovaná v rokoch 2015 až 2022. Rovnaké meno, ako nesie ponorka, má aj trieda ponoriek, do ktorej patrí.
Ponorky triedy Vanguard, sú najväčšími ponorkami, akými kráľovské námorníctvo disponuje. Sú to zároveň jediné ponorky schopné niesť rakety Trident, ktoré môžu niesť i jadrové hlavice. Každá ponorka má niesť šestnásť týchto rakiet.
Nedostatok munície, záložníkov a staré vozidlá
Problém má mať aj britská armáda. Nemenovaný americký generál mal ministrovi obrany Benovi Wallaceovi povedať, že britskú armádu už nepovažujú za bojovú silu najvyššej úrovne, uvádza Sky News. O rozhovore generála a ministra mali médium informovať viaceré zdroje z ministerstva obrany.
„Sčítané a podčiarknuté… celá armáda nie je schopná ochrániť Spojené kráľovstvo a našich spojencov celé desaťročie,“ uviedol jeden zo zdrojov z ministerstva.
Britskú armádu má trápiť rovnaký problém, ako napríklad nemeckú, ak by nastal ozbrojený konflikt, ozbrojeným silám by „do pár dní“ došla munícia. Veľká Británia tiež nie je schopná chrániť svoj vzdušný priestor pred raketami a bezpilotnými lietadlami, ak by útočili s takou intenzitou ako Rusko na Ukrajine.
Problémom by bola aj stavba novej bojovej divízie s približne 25 000 až 30 000 vojakmi podporovanými tankami, delostrelectvom a vrtuľníkmi. Jej vytvorenie by trvalo päť až desať rokov.
Asi 30 % britských ozbrojených síl vo vysokej pohotovosti sú záložníci, ktorí nie sú schopní rýchlej mobilizácie v rámci časových plánov NATO.
Problémom sú aj zastarané obrnené vozidlá vrátane tankov. Väčšina z nich má až 30 až 60 rokov pričom sa ich výmena očakáva až po rokoch.
Ste sotva na úrovni dva, povedal americký generál ministrovi
Generál z USA mal rozdeliť mocnosti do tried podľa schopností armády. Do prvej triedy zaradil armády štátov, ako sú Spojené štáty americké, Rusko, Čína a Francúzsko.
Do druhej triedy zaradil stredné mocnosti s menšou bojaschopnou silou, ako je Nemecko. „Nemáte prvú úroveň. Je to sotva úroveň dva,“ mal povedať generál z USA britskému ministrovi.
Zdroje z obranného sektoru sa obávajú, že premiér Rishi Sunak odvracia oči od potrieb armády a od hrozby, ktorú predstavuje ruský prezident Vladimir Putin pre globálnu bezpečnosť.
Hlasy v rámci vlády, ale aj obrany tvrdia, že Sunak by mal namiesto škrtov investovať do nových zbraňových systémov a zabrániť ďalšiemu znižovaniu počtu vojakov, ktorých je aktuálne 76 000, čo je najmenej za posledné desaťročia.
Experti sa obávajú, že Sunak nepochopil to, čo väčšina Európy áno. „Obrana nemôže zostať na konci zoznamu. Prečo to nepočúvajú na Downing Street a ministerstve financií, ale v Paríži alebo Berlíne áno?“ uviedol britský generál vo výslužbe Richard Barrons.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Sun, BBC, Sky News