Realita podnikania na Slovensku: Po Vianociach už svoje prevádzky mnohí neotvoria, ak nepríde pomoc od štátu
- Podnikateľom v rôznych segmentoch už dochádza trpezlivosť
- Pomoc štátu je podľa nich nedostatočná
- Richard Sulík spomína aj cielenú likvidáciu prevádzok
- Podnikateľom v rôznych segmentoch už dochádza trpezlivosť
- Pomoc štátu je podľa nich nedostatočná
- Richard Sulík spomína aj cielenú likvidáciu prevádzok
Pomoc štátu je v čase koronakrízy podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov nedostatočná a podnikateľom už dochádza trpezlivosť. Aj preto ISKM rozumie súčasnému rozhorčeniu viacerých majiteľov reštaurácií, ktorí pohrozili protestným otváraním podnikov. Maloobchodníci a špeciálne gastro prevádzky totiž patria podľa iniciatívy k najviac zasiahnutým častiam slovenskej ekonomiky.
Chaotické opatrenia a rozhodnutia vlády obmedzujú podľa predsedu ISKM Daniel Krakovského podnikanie gastro prevádzok nepretržite od začiatku pandémie a postupne si vyberajú svoju daň.
Veľká časť maloobchodníkov je už na pokraji definitívneho zatvorenia prevádzok. Ani v tejto situácii s podnikateľmi štát nekomunikuje a problémy ignoruje.
„Viacerí naši členovia avizovali, že ak nepríde rýchla a účinná pomoc štátu, po vianočných sviatkoch svoje prevádzky už neotvoria. Znamenalo by to nielen likvidáciu mnohých desiatky rokov budovaných spoločností, ale hlavne prepustenie ich zamestnancov,“ povedal predseda ISKM Daniel Krakovský.
Iniciatíva negatívne vníma, že avizovaná podpora na zamestnancov podľa novej schémy stále nebola zrealizovaná, mnohým maloobchodníkom ešte nedorazili k podpisu ani dodatky zmlúv na poskytnutie.
„Opätovne tak vyzývame vládu a príslušné ministerstvá, aby sa začali čím skôr zaoberať situáciou slovenských maloobchodníkov a nedopustili ich likvidáciu v dôsledku protipandemických opatrení,“ uzavrel Krakovský.
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje desiatky maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov, až po veľké siete s tisíckami zamestnancov.
Medzi jej zakladateľov patria firmy Nay, Martinus, LPP Slovakia, Regal Burger, Phočkáren a Sportsman. Maloobchod v našej krajine zamestnáva približne 300 tisíc ľudí.
Minister hospodárstva Richard Sulík označil zatvorenie terás reštaurácií ako jedného z možných opatrení v rámci lockdownu za ich cielenú likvidáciu. „To sa nijak inak nedá nazvať,“ myslí si Sulík.
Úmyselné obchádzanie pandemických opatrení prevádzkovateľmi gastro podnikov, fitnescentier a iných môže viesť v čase pandémie k exemplárnym trestom. Upozornila na to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková, ktorá tak reagovala na protestné otvorenie niektorých gastro podnikov a fitnescentier počas utorka.
Zároveň dodala, že ÚVZ prosí verejnosť, aby dôsledne zvážila návštevu priestorov, v ktorých sa nerešpektujú opatrenia proti šíreniu COVID-19.
Epidemiologická situácia na Slovensku, ani prognózy jej vývoja, nie sú stále podľa ÚVZ priaznivé. „V tejto situácii je mimoriadne dôležitá osobná zodpovednosť každého z nás. Chránime tým seba aj svojich blízkych. So všetkou pokorou vyzývame ľudí, aby v záujme ochrany svojho zdravia rešpektovali platné nariadenia. Ich cieľom je spomaliť šírenie nákazy,“ uviedla Račková.
Zdroje: ISKM, ÚVZSR