Realita slovenských startupov: Chýbajú tu peniaze, mozgy nám preto odchádzajú za hranice
- Mathison legal je advokátska kancelária, ktorá sa venuje digitálnemu svetu
- Pôsobia ako právnici pre startupy a IT firmy a firmám zároveň pomáhajú získavať investorov
- Mathison legal je advokátska kancelária, ktorá sa venuje digitálnemu svetu
- Pôsobia ako právnici pre startupy a IT firmy a firmám zároveň pomáhajú získavať investorov
Ich svetom sú technológie, inovatívne nápady a právnické služby. Mathison legal je advokátska kancelária, ktorá sa venuje startupom, IT a tech industry. Ich cieľom bolo, jednoducho povedané, vytvoriť advokátsku kanceláriu pre digitálny svet.
„Sme IT právnici. Robíme digitálne právo, zastupujeme IT firmy, startupy, štátne organizácie až medzinárodné korporácie. Robíme digitálne služby – sústredíme sa na softvér či licencovanie toho softvéru,“ približuje ich činnosť Oliver Majdúch, CEO spoločnosti Mathison legal, v najnovšej epizóde relácie Let’s Talk Business s Adamom Šipošom.
„Okrem toho riešime veľa e-commerce prípadov, otázky ohľadne GDPR, prípadne badger kapitálové transakcie, kedy investičný fond investuje do startupu a podobne.“
Mathison legal teda zastupuje technologické firmy, ktoré bojujú o miesto na trhu a snažia sa riešiť ich problémy. Startupom zároveň pomáhajú presadiť sa na medzinárodnom trhu a prilákať zahraničných investorov. Vo svojom portfóliu majú dnes už známe firmy ako Eyerim, Simplicity, či Packeta.
Právnici pre technologický svet
„Pri založení firmy sme si dali jeden cieľ – znovu objaviť službu, ktorou môže byť advokátska kancelária pre digitálny svet. Vnímali sme, že slovenský trh na IT právnych službách nebol. Takže sme to vytvorili ako-taký priestor a momentálne pracujeme na tomto trhu, čomu sa i naďalej chceme venovať,“ približuje Oliver.
Podľa jeho slov dnes klient nevyhľadáva full servisovú kanceláriu, ale primárne chce špecializované poradenstvo. IT firmy hľadajú advokátov, ktorí vedia nielen písať zmluvy, ale rozumejú aj IT industry a poznajú tech procesy a jazyk.
Výhodou spoločnosti Mathison je, že ich zamestnanci sú súčasťou vývojárskych tímov a stoja pri developeroch. V praxi teda reálne vidia, ako startupy pracujú. Na základe toho dokážu rámcovať svoje riešenia z právnického hľadiska a zároveň si tým rýchlo získavajú dôveru klienta.
„Vybrali sme si úzke pole a vieme, že ho musíme zvládnuť pokryť celé, aby sme v ňom zvládli prežiť. Momentálne klient oceňuje industry know-how. Veríme, že sa nám to darí poskytnúť.“
Problémy firiem na Slovensku
Podľa slov Olivera Majdúcha nie je legislatíva týkajúca sa podnikateľov významným problémom, keďže využívame európske nariadenia a smernice. Oveľa väčší problém vidí v nízkom kapitále. Na Slovensku chýbajú peniaze na rozvoj firmy, odliv mozgov a talentov, je tu málo špecializovaného poradenstva na jej vybudovanie.
Za najväčší problém však považuje nedostatok badger kapitálových peňazí, ktoré prichádzajú od investorov/podnikateľov, ktorí sami vybudovali technologické firmy a následne ich predali. Práve oni časť týchto peňazí investujú naspäť do ekosystému. Týchto firiem však máme na Slovensku, bohužiaľ, menej.
„Realita je taká, že tí talentovaní ľudia a úspešné firmy tu sú, avšak je ich menej aj v porovnaní s Českom alebo Poľskom,“ porovnáva situáciu Oliver. „Gro peňazí preto startupy čerpajú z európskych fondov.“
Konzervatívnosť Slovákov
Dôvodom, ktorý za tým podľa jeho názoru stojí, je aj konzervatívne nastavenie obyvateľov Slovenska. Startupy so sebou prinášajú zisk, no zároveň aj vysoké riziko.
„Pokiaľ investuješ do startupu, nemal by si investovať len do jedného, ale do desiatich, prípadne ešte viac. Z tých desiatich, 2 – 3 firmy zomrú, možno 5 bude prežívať ako nejaká priemerná organizácia a možno jedna vystrelí. A práve tá jedna by ti mala pokryť stratu tých deviatich. Chvíľu však trvá, kým si investor vybuduje tento mindset.“
A na túto skutočnosť reagujú aj oni. Okrem toho, že poskytujú právnické služby, tak sa snažia firmy dostať do povedomia i vonku a získať im tak zahraničnú investíciu.
„Tých peňazí je na Slovensku síce menej, ale zato sú v zahraničí. Práve zahraničné fondy majú peniaze, už napríklad keď sa pozrieme do Česka. Veľmi radi sa pozrú na slovenské startupy, keďže na svojom trhu ich majú možno menší počet.“
Ako prilákať investorov na Slovensko
Alfou a omegou každého podnikateľa by mala byť kvalita jeho startupu. Odpoveďou na otázku, ako prilákať investorov na Slovensko, by malo byž zvyšovanie kvality a zároveň schopnosť byť konkurencieschopný.
„Keď svoj startup predstavíš zahraničnému fondu, tak musíš byť ultimátne lepší ako lokálny trh. A potom sa môžeš snažiť si sem získať zahraničný kapitál. Čo sa, samozrejme, darí, pretože tu máme startupy, ktoré sú preinvestované.“
Najväčší problém, prečo nemáme na Slovensku viac veľkých startupov, je podľa jeho skúseností nedostatok peňazí. „Keby sme mali viac peňazí, ktoré by boli lepšie dostupné, tak by aj ten odliv mozgov, ktorý je najhorší v EÚ, bol aj nižší. Je potrebné mať aj talenty, aj peniaze, ktoré to zafinancujú,“ dodáva CEO spoločnosti Mathison.