Realitná bublina praskne. Ceny menších bytov konečne stagnujú a nestúpajú
- Už viac ako rok bojujú Slováci so zdražovaním prenájmov
- Konečne sa však dostali do situácie, kedy sa cena menších bytov nezvyšuje
- To však neplatí aj v prípade väčších bytov
- Už viac ako rok bojujú Slováci so zdražovaním prenájmov
- Konečne sa však dostali do situácie, kedy sa cena menších bytov nezvyšuje
- To však neplatí aj v prípade väčších bytov
Pri pohľade na ceny prenájmov bytov je zjavné, že na prelome rokov do nich zatiaľ inflácia významne nezasiahla. Výnimkou je bratislavské Staré mesto, Trenčín a Žilina s ponukou luxusnejších rezidencií. Aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk mapujú vývoj za posledných 5 mesiacov.
Po výraznom jesennom náraste cien prenájmov 2-izbových bytov sa v tomto segmente na konci roku 2021 situácia ustálila. Zima priniesla uvoľnenie pandemických opatrení a s ním aj nerušený chod ekonomiky a škôl, atraktívne prenájmy sú teda dlhodobo obsadené.
Vyššie kvartálne nárasty sme zaznamenali len v Trenčíne (8,50 %), Bratislave I a IV (6,79 % a 7,10 %), kde boli počas zimy stále v ponuke drahšie prémiové byty z nových rezidenčných projektov.
„Realitný trh v Trenčíne bol vďaka množstvu nových developmentov skokanom roka aj v predajných cenách bytov, to sa nevyhnutne prejavuje aj v cenách prenájmov. Majitelia investičných bytov majú záujem, aby sa im vyššia cena bytu vrátila,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.
Priemerná cena nájmov v ostatných regiónoch skôr klesá, signifikantný nárast neavizujú ani údaje za január a február 2022. „Treba si však uvedomiť, že ceny energií prenajímatelia do nájmu nezahŕňajú,“ dodáva analytik.
Kým po lete ceny 3-izbových prenájmov vo všetkých slovenských regiónoch klesali, na konci roka v mnohých mestách priemerný nájom kvartálne výrazne stúpol. V tomto segmente je rekordmanom Žilina (21,17 %), je pred Bratislavou (13,38 %), Trenčínom (12,08 %), Košicami III (11,64 %) a Nitrou (9,95 %).
„Práve v týchto lokalitách sa kvartálne i medziročne rapídne zvyšovali ceny väčších bytov na predaj a počas zimy ostávali v ponuke tie najdrahšie. Pri pohľade na údaje za január a február 2022 však vidíme, že aj prémiové nájomné byty z trhu postupne odchádzajú a do príchodu nových sa nájmy znovu znížia,“ dodáva Michal Pružinský.
Dočkáme sa poklesu cien?
Už na začiatku tohto roka sa predpokladalo, že ceny nehnuteľností pôjdu hore aj v roku 2022. Ako informovala agentúra TASR, medzera medzi dopytom a ponukou na realitnom trhu je totiž taká veľká, že ju nedokáže zaplniť ani prípadné zrýchlenie výstavby nových bytov.
Zastaviť rast cien však môžu len osoby, ktoré plánujú kúpiť novú nehnuteľnosť. „Kým budú kupujúci ochotní zaplatiť viac, hypotekárne úvery budú lacné a nehnuteľnosť bude považovaná za dobrú investíciu, tak budú ceny pri súčasnej inflácii určite rásť,“ tvrdí Filip Urminský z kancelárie Riešime bývanie.
Rovnaký názor má aj Peter Janči z realitnej kancelárie RE/MAX. Ten hovorí, že stav, ktorý sa v odborných kuloároch nazýva realitná bublina, jedného dňa praskne. Tento deň nastane vtedy, keď ľudia nebudú schopní zaplatiť také vysoké peniaze za nehnuteľnosti.
Po prasknutí bubliny by sa mali ceny ustáliť, ba dokonca trochu poklesnúť. „Ja osobne verím, že to bude už koncom tohto roka najneskôr začiatkom 2023,“ konštatuje.
Podľa Mateja Teleka z realitnej kancelárie QUICKREAL sa rast cien realít netýka iba veľkých miest, ale aj tých menších. V tomto prípade býva trend rastu cien podporený najmä skutočnosťou, že v nich nie sú realizované nové developerské projekty a záujemcom o kúpu bývania tak zostáva len kúpa bytu z druhej ruky.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TS