Realitná bublina Slovenska sa stále nafukuje. Prenájmy dražejú, nehnuteľností nie je dosť
- Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším
- Do hlavného mesta sa vracia aj zahraničná klientela
- Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším
- Do hlavného mesta sa vracia aj zahraničná klientela
Trh s prenájmami je v Bratislave opäť aktívnejší, v posledných troch mesiacoch zaznamenali v RK HERRYS nárast realizovaných prenájmov o 30 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Je to reakcia na príchod utečencov z Ukrajiny, ktorých záujem o prenájmy stále pretrváva, aj keď je v porovnaní s marcom menší.
Na trh sa vracia aj zahraničná klientela, ktorá kvôli pandémii takmer dva roky absentovala, ide najmä o zamestnancov nadnárodných spoločností a vysokoškolských študentov. Práve tieto faktory prispeli k nárastu cien prenájmov o takmer 10 % v porovnaní s úvodom februára 2022, zároveň sa ponuka prepadla o viac ako 40 %.
„Situáciu na trhu pravidelne monitorujeme, výraznejšie klesá ponuka od úvodu marca. Príchod ľudí z Ukrajiny je určite primárnym dôvodom zvýšenia dopytu po prenájmoch v hlavnom meste, kde si už stovky rodín prenajali byt, či už za štandardných alebo zvýhodnených podmienok,“ priblížil situáciu Martin Marsina z RK HERRYS.
Okrem vyššej ceny musia nájomcovia myslieť aj na rastúce ceny energií. Štandardne má totiž prenajímateľ právo navýšiť energie aj počas trvania prenájmu v prípade, že navýšenie korešponduje s navýšením cien energií od dodávateľa.
V RK HERRYS predpokladajú, že zvyšovanie energií bude aktuálna téma najmä v najbližších mesiacoch pri uzatváraní nových nájomných zmlúv a predlžovaní už existujúcich. Rovnako tak očakávajú, že suma určená ako preddavok energie sa v nových zmluvách bude navyšovať.
Lokalita a komfort v podobe zariadeného bytu
Preferencie nájomcov sú jasné, vyhľadávajú najmä byty v lokalitách s dobrou občianskou vybavenosťou a infraštruktúrou, záleží im aj na dostupnosti do mesta. Práve z tohto dôvodu je dopyt po prenájmoch v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov, Nové Mesto a začiatok Petržalky.
Z realizovaných prenájmov RK HERRYS vyplýva, že sa najviac prenajímajú 2-izbové byty. Prím hrajú najmä byty s kompletným novším zariadením vrátane všetkých spotrebičov, prenajať byt so starším zariadením, prípadne čiastočne zariadené byty, trvá dlhšie.
Tieto preferencie reflektujú priamo na potreby nájomcov, ktoré sú úzko späté so životným štýlom, ale aj finančnými možnosťami.
Priemerný vek nájomcov sa za posledné dva roky podľa dát RK HERRYS drží na úrovni 33 rokov, najdominantnejšou skupinou sú mladí Slováci prichádzajúci do Bratislavy za prácou či končiaci vysoké školy, záujem je aj zo strany mladých Bratislavčanov, ktorí sa osamostatňujú od svojich rodičov, ako aj spomínaná zahraničná klientela. V menšej miere sú zastúpené aj rodiny, ktoré ale vo väčšej miere vyhľadávajú nehnuteľnosti na kúpu.
Ceny idú hore v mestách, kde by si to nečakal
Realitný barometer Realitnej únie SR, ktorý monitoruje predajné ceny bytov v krajských mestách, sa na konci mája vyšplhal až na 2 814 eur za meter štvorcový. V máji 2022 sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v krajských mestách zvýšili ceny bytov o 1,9 %.
Rast za posledný rok (máj 2022 verzus máj 2021) predstavuje 31,1 %, za rok 2022 13,6 %. Pri starších trojizbových bytoch majú za sebou dvojciferný percentuálny rast v tomto roku už Prešov, Žilina, Trnava, Nitra a Trenčín. Jednociferný rast zaznamenali experti v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=443195591143617&set=a.393532989443211&type=3
V aktuálnom cenovom rebríčku krajských miest je v porovnaní s decembrom 2021 len jedna zmena – poradie si vymenili Prešov a Trenčín. Ceny v Košiciach sú v porovnaní s Bratislavou o štvrtinu nižšie. Za starší trojizbový byt v metropole východného Slovenska musí záujemca zaplatiť rovnakú sumu, ako v bratislavskej Dúbravke na konci minulého roka.
„Realitný barometer má nakročené na to, aby jeho hodnota na konci roka 2022 dosiahla 3-tis. eur/m2. Znamenalo by to medziročný rast na úrovni 21,1 %., čo nie je nereálne. Pripomeňme si, že hranicu 2-tis. eur/m2 prekročil tento ukazovateľ vývoja cien bytov v krajských mestách len v decembri 2020. Znamenalo by to nárast o 50 % za dva roky.“
Hodnotu realitného barometra za posledný rok podľa odborníkov pomerne spoľahlivo kopíruje napríklad cena staršieho 3-izbového bytu v Košiciach. Ak to tak bude pokračovať, pri výmere 75 m2 by takýto byt mohol ku koncu decembra 2022 stáť až 225-tisíc eur.
Tím Realitnej únie pripomína, že v snahe odhadnúť cenový vývoj na realitnom trhu sa Slovensko začalo minulý rok viac pozerať k susedom do Česka. Práve tam začala česká centrálna banka nekompromisne zvyšovať svoju kľúčovú dvojtýždňovú základnú sadzbu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Herrys