Realitný expert Čapo: Minúť všetky peniaze na investičný byt by som neodporúčal
- Situácia s nehnuteľnosťami nie je u nás jednoduchá, treba si premyslieť, kedy investovať
- Mladí by sa nemali bezhlavo hnať do kúpy bytu, na začiatok postačí aj nájom
- Situácia s nehnuteľnosťami nie je u nás jednoduchá, treba si premyslieť, kedy investovať
- Mladí by sa nemali bezhlavo hnať do kúpy bytu, na začiatok postačí aj nájom
Nájom alebo hypotéka? Túto otázku dnes rieši množstvo mladých ľudí, ktorí sa rozhodli osamostatniť. Nie je to jednoduché rozhodnutie, treba si ho poriadne premyslieť. O všetkých výhodách a nevýhodách spomenutých možností ale aj o trhu s realitami sa v Diskusnom klube rozprával Šimon Žďársky s Martinom Čapom, majiteľom realitnej kancelárie.
„Pre mladého človeka je fajn ísť na začiatok do nájmu. A to nielen teraz, ale všeobecne, pretože si myslím, že v tom mladom veku je potrebné nazbierať nejaké skúsenosti,“ tvrdí Čapo. Podľa neho je istým rizikom kúpiť si nehnuteľnosť kým človek nevie, s kým bude žiť či kde bude pracovať.
Hoci na Slovensku vládne predstava, že nájom sú vyhodené peniaze, nie je to úplne správny postoj. Podľa Čapu napríklad 5 rokov v nájme stojí za fakt, že človek potom spraví lepšie rozhodnutie.
Podľa Čapa si treba dať pozor aj na kupovanie bytov a domov „z papiera“, teda ešte predtým, ako ich naozaj postavia. Upozorňuje, že vizualizácia nie je realita a že výsledný dojem z nehnuteľnosti môže byť iný. „Podľa mňa to chce nemalú skúsenosť, aby ste vedeli z tých podkladov vydestilovať, čo to asi bude,“ tvrdí.
Dnes už lacno nekúpiš
Podľa majiteľa realitnej kancelárie ľudia často nakupujú na základe pocitov, marketingových zručností predajcu, dojmu z neho a na základe tlaku.
„Lacné to nebude,“ hovorí Čapo. Podľa neho je podstatné urobiť „relatívne lepšiu transakciu“, nepozerať sa pri kúpe nehnuteľnosti na to, aký potenciál narásť daná nehnuteľnosť má. „To by malo ísť bokom,“ hovorí.
Podľa Čapa by mali nehnuteľnosti kupovať ľudia, ktorí už vedia, kde sa v živote zrejme budú nachádzať. Majú vytypovanú vhodnú štvrť, vyhovuje im dostupnosť do práce, kde chcú zostať, majú partnera alebo vedia, že chcú zostať sami. To všetko sú preferencie, ktoré treba zvážiť.
Ak hľadáš nehnuteľnosť v Bratislave, mal by si poriadne zvážiť pomer cena – výkon. Obľúbené sú najmä „satelitné“ obce Bratislavy, teda tie, ktoré majú dobrú dostupnosť do hlavného mesta. Cena nehnuteľnosti ale aj kvalita života tam však môžu byť lepšie.
Bývanie napríklad v Ružinove má výhodu výbornej dostupnosti, chýba tam však príroda, akou disponujú okrajové časti. „Pre mňa sú zaujímavé okrajové časti, napríklad Podunajské Biskupice,“ tvrdí Čapo. Výhodou je, že v častiach, ktoré sa rozvíjajú, bude cena nehnuteľnosti stúpať.
Podľa realitného experta si treba dať pozor aj na realitné kancelárie a vybrať si takú, v ktorej sa veci nerobia „na kolene“. Podľa neho je táto oblasť náročná a ľuďom by nemal radiť s nehnuteľnosťami človek, ktorý len pred dvoma týždňami skončil školenie. „To je skutočne problém a pochopím, ak majú potom ľudia pocit, že maklérovi platia zbytočne veľa peňazí,“ tvrdí. Maklér podľa neho je pridanou hodnotou, ale musí to byť profík.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra