Realitný rok 2022 bol turbulentný, hovorí odborníčka: Takto vyzerajú predikcie na 2023
- Každý vníma tri najväčšie kľúčové faktory, ktoré viedli k zásadným zmenám
- Expertka očakáva, že realitný trh bude v roku 2023 viac-menej stabilizovaný
- Každý vníma tri najväčšie kľúčové faktory, ktoré viedli k zásadným zmenám
- Expertka očakáva, že realitný trh bude v roku 2023 viac-menej stabilizovaný
„Rok 2022 na realitnom trhu bol naozaj turbulentný,“ uvádza riaditeľka FinGO Reality Róberta Mecková.
Konštatuje, že každý vníma tri najväčšie kľúčové faktory, ktoré viedli k zásadným zmenám. Prvým bol rast úrokových sadzieb do zdravých hodnôt, ktorý spomalil nákup nehnuteľností. Na to je naviazaný druhý faktor, keďže ponuka začala prevyšovať dopyt a to spôsobilo zastavenie rastu cien nehnuteľností, u niektorých aj pokles predajnej ceny.
Tretím faktorom bol nárast cien nájmov. Z dôvodu menšej dostupnosti hypoték s ohľadom na zvyšujúce sa úrokové sadzby sú klienti nútení preferovať nájomné bývanie. To sa míňa rýchlo a jeho cena rastie. Vplyv mala aj utečenecká kríza, keď veľa ľudí prenajalo a stále prenajíma svoje nehnuteľnosti ukrajinským občanom, čo do istej miery opäť znížilo dostupnosť voľných bytov na trhu prenájmov.
Na koni sú konečne kupujúci
Čo je však zaujímavé, úplne sa zastavil trh s rekreačnými nehnuteľnosťami. Chaty a pozemky si hľadajú kupcov oveľa ťažšie ako pred rokom či dvoma, kedy sa predávali okamžite. Okrem toho vnímame, že bonitnejšia klientela sa rozhliada aj po nehnuteľnostiach v zahraničí, napríklad v Španielsku, Chorvátsku, Grécku či v Dubaji.
Na koni sú teda momentálne kupujúci, keďže si môžu vyberať z viacerých nehnuteľností a majú tak možnosť vyjednávať. Slovenský realitný trh si za posledné roky zvykol, že vo výhode boli predávajúci. To sa však zmenilo a počas roku 2022 presedlal z trhu predávajúceho na trh kupujúceho.
Slovákov čaká stabilita
Expertka očakáva, že realitný trh bude v roku 2023 viac-menej stabilizovaný a bude sa vyvíjať podobne ako tomu bolo v posledných týždňoch roku 2022.
„Extrémne prepady nárastu cien nehnuteľností neočakávame, určite však ani extrémne nárasty. Situáciu môže ovplyvniť aj vývoj vojnovej situácie. Ak zavládne mier a veľa ukrajinských občanov sa vráti späť do vlasti, mnoho prenajatých bytov sa uvoľní a vďaka tomu môže klesnúť cena prenájmov,“ vysvetľuje.
Zároveň ak sa situácia upokojí, inflácia klesne a všetko sa vráti do starých koľají, mnoho ľudí môže nadobudnúť apetít po kúpe nehnuteľností. V súčasnosti je však naozaj ťažké predikovať ďalší vývoj. Tak či onak, nikto podľa odborníčky neočakáva pokles cien realít radikálnym spôsobom a už vôbec nie v prípade novostavieb. Tie boli relatívne stabilizované aj počas roku 2022 a ich ceny neklesali.
Do úvahy berieme životnú situáciu
„Ak bude vojna pokračovať takýmto vleklým spôsobom, nehnuteľnosti budú tak ako aj v roku 2022 kupovať najmä kupujúci, ktorí majú potrebu bývať. Investičných kupujúcich je výrazne menej, a to nielen kvôli vojne, ale najmä kvôli predajným cenám realít,“ myslí si Mecková s tým, že niet sa čo čudovať.
Inú pridanú hodnotu mala podľa nej pre kupujúceho kúpa 2-izbového bytu pred 10 rokmi za 50-tisíc eur a inú má v súčasnosti investícia do podobného bytu za 170-tisíc eur, pričom cena mesačného nájmu sa za tú dobu zvýšila o približne 50 %.
Dodáva, že vždy platí, že každý záujemca o kúpu nehnuteľnosti musí robiť rozhodnutie podľa svojej aktuálnej finančnej a životnej situácie. Ak má niekto zvyšné peniaze a chce kupovať nehnuteľnosť aj s ohľadom na súčasnú mieru inflácie, nech kupuje. Ak niekto očakáva prírastok do rodiny a je nútený presťahovať sa do väčšieho, aspoň 3-izbového bytu, tak tiež nebude váhať a zrejme sa rozhodne pre kúpu.
„Ak človek potrebuje dostavať dom a nemá dostatok financií, predá svoj byt hoci aj za cenu, ktorá pre neho ako predávajúceho v súčasnosti nie je najvýhodnejšia. Ak však niekto nie je nútený predávať, pravdepodobne počká na predpokladaný opätovný rast cien nehnuteľností, ktorého by sme sa mohli dočkať v rokoch 2024 – 2025,“ uzatvára odborníčka z FinGO Reality.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality