Realitný trh na Slovensku sa v roku 2025 zásadne mení: Odborníci popisujú nové trendy pri kúpe nehnuteľností
- Slovenský realitný trh čelí výrazným zmenám
- Kupujúci sú opatrnejší, banky sprísňujú procesy
- Regionálne rozdiely v cenách sa prehlbujú

- Slovenský realitný trh čelí výrazným zmenám
- Kupujúci sú opatrnejší, banky sprísňujú procesy
- Regionálne rozdiely v cenách sa prehlbujú
Realitný trh na Slovensku v posledných mesiacoch prechádza významnými zmenami. Oslovení odborníci z rôznych častí krajiny sa zhodujú, že kupujúci sú opatrnejší, dôkladnejšie si preverujú nehnuteľnosti a lepšie sa pripravujú na obhliadky.
Spolu so sprísnenými pravidlami zo strany bánk a náročnejšími znaleckými posudkami to vytvára nový trend, ktorý môže zásadne ovplyvniť trh v nasledujúcich mesiacoch.
Opatrnosť a lepšia pripravenosť kupujúcich
Stanislav Lindák zo spoločnosti UPgreat ELEGANCE v Šamoríne si všimol, že správanie kupujúcich sa v poslednom období výrazne mení. „Áno, vnímam to – a nielen v realitách. Myslím si, že ľudia sú citlivejší všeobecnejšie. Banky sprísnili príslušné schvaľovacie procesy, znalecké posudky sú v nadväznosti na nový stavebný zákon náročnejšie.“
„Kupujúci si viac preverujú skutkový stav. Dnes majú oveľa ľahší prístup k celkovým informáciám a najmä mladšia generácia prichádza na obhliadky nehnuteľnosti oveľa lepšie pripravená a s viac otázkami,“ vysvetľuje Lindák pre Startitup.
Podobnú skúsenosť má aj Lucia Farkašovská z UPgreat LUXREAL v Spišskej Novej Vsi, ktorá si všimla, že klienti sa čoraz menej boja vyjednávať. „Klienti viac vyjednávajú, skoro každý klient sa nebojí vyjednávať cenu a áno, sú síce opatrní, ale nepripisujem to nejakému konkrétnemu trendu. Pri kúpe nehnuteľnosti ide o väčšiu investíciu, preto je opatrnosť logická,“ hovorí.
Investičné byty a potenciál na rast v konkrétnych lokalitách
Zatiaľ čo v niektorých regiónoch zaznamenávajú vysoký dopyt po určitých typoch nehnuteľností, inde je situácia výrazne odlišná. Stanislava Zamcová z UPgreat NAMAX v Novom Meste nad Váhom poukazuje na malú ponuku starších jedno- a dvojizbových bytov v porovnaní s dopytom. Preto očakáva, že ich cena bude v najbližších mesiacoch stúpať.
Podobne sa vyjadruje aj Lucia Farkašovská, ktorá v lokalite Spiša eviduje vysoký dopyt po dvojizbových bytoch, najmä investičných. To môže v budúcnosti viesť k nárastu ich hodnoty.
Naopak, Dušan Kubina z UPgreat GOOD CHOICE v Skalici má na situáciu iný pohľad. „V našej lokalite pôsobnosti je vysoká nezamestnanosť a žiadne väčšie ohlásené investície v regióne, čo ovplyvňuje aj dopyt po nehnuteľnostiach. Preto v nasledujúcom období nepredpokladám prudký nárast cien v niektorej časti alebo konkrétneho typu nehnuteľností,“ vysvetľuje Kubina.
Regióny so sľubným potenciálom
Stanislav Lindák vidí potenciál v regiónoch, kde sa realizujú veľké priemyselné projekty. „V médiách avizovaná Baterkáreň v Šuranoch, fabrika Porsche v Hornej Strede, alebo iné podobné projekty, ako sú priemyselné parky a nová infraštruktúra vo forme diaľnic, môžu túto oblasť zatraktívniť a tým pádom aj navýšiť samotnú cenu nehnuteľností v danom regióne a zvýšiť dopyt po nich,“ hovorí.
V Bratislave sa situácia odlišuje, ako uvádza Zuzana Klačanová z UPgreat HOME. Podľa nej klienti štandardne vyžadujú energetické certifikáty, pretože to od nich žiadajú banky pri schvaľovaní hypotekárnych úverov.
„V lokalite Bratislavy nepociťujem výraznejšiu zmenu, alebo opatrnosť v správaní kupujúcich. Spomínané energetické certifikáty klienti už viac menej štandardne vyžadujú, pretože to od nich žiadajú banky, ktoré poskytujú potom na základe toho úľavy pri poplatku za schválenie hypotekárneho úveru,“ vysvetľuje Klačanová.
Odborníci z jednotlivých regiónov sa zhodujú, že realitný trh sa mení. Niekde sú investori a kupujúci opatrnejší, inde je dopyt po nehnuteľnostiach silný a dokonca rastie. Situácia sa líši v závislosti od lokality, ekonomických ukazovateľov a dostupnosti pracovných príležitostí. Priepastné rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sa navyše prejavujú nielen v dopyte a investičných príležitostiach, ale aj v cenách samotných nehnuteľností.
Priepastné rozdiely: Ceny novostavieb sa výrazne líšia naprieč Slovenskom
Slovenský realitný trh sa vyznačuje výraznými rozdielmi v cenách novostavieb, ktoré sú najmä výsledkom lokálnych ekonomických podmienok a dopytu. Ako ukazujú aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk, priemerná cena za meter štvorcový novostavby v centre Bratislavy dosahuje takmer 6 000 eur. Naopak, v niektorých okresoch stredného a východného Slovenska, ako napríklad v Poltári, klesá pod hranicu 950 eur.
Podiel novostavieb na celkovom trhu je aktuálne na úrovni približne 30 %, čo sa od roku 2023 výrazne nemení. Tento stav nastal v období, keď sa do predaja vo väčšej miere dostali nehnuteľnosti, ktoré ešte neboli dokončené. Bratislavský kraj dominuje nielen v absolútnom počte ponúkaných novostavieb, ale aj v ich podiele na celkovej ponuke nehnuteľností, ktorý dosahuje 43 %. Podobne výrazný je aj Trnavský kraj s 41 %.
„Tieto údaje odzrkadľujú silnú ekonomickú aktivitu a vysoký dopyt po bývaní, ktoré podporujú dynamický rozvoj nových rezidenčných projektov,“ vysvetľuje Michal Pružinský, Head of Sales Nehnuteľnosti.sk.
Jedným z najvýraznejších trendov je vysoké zastúpenie novostavieb v satelitných lokalitách. Napríklad v okrese Senec tvoria novostavby až 71 % všetkých ponúkaných nehnuteľností. Podobné čísla možno nájsť aj v Malackách (59 %), Dunajskej Strede (55 %) či Pezinku (47 %). Tento trend sa opakuje aj v Žilinskom kraji, kde v okrese Bytča dosahuje podiel novostavieb 60 %.
Prešovský kraj má priemerný podiel novostavieb na úrovni 24 %, pričom dominujú hlavne oblasti Prešova, Popradu a Kežmarku. Najmä v týchto okresoch podporuje výstavbu rekreačných nehnuteľností blízkosť Tatier.
Najlacnejšie novostavby na Slovensku
Na opačnom konci spektra sa nachádzajú regióny s najnižším podielom novostavieb a zároveň najnižšími cenami. Najmenej novostavieb v ponuke evidujú Trenčiansky (17 %), Nitriansky (16 %), Košický (15 %) a Banskobystrický kraj (9 %). Dôvodom je najmä slabšia ekonomická aktivita, stagnácia či nedostatok veľkých investícií.
Výrazne lacné novostavby sú dostupné napríklad v Poltári, kde cena za meter štvorcový klesá pod 950 eur. Podobne nízke ceny sú aj v Rožňave a Vranove nad Topľou.
„Regionálne rozdiely v cenách novostavieb odrážajú nielen dostupnosť bývania, ale aj kúpyschopnosť. Bratislava a krajské mestá si dlhodobo udržujú vysoké ceny vďaka stabilnému dopytu a neustálej výstavbe. Naopak, v menej rozvinutých regiónoch je situácia opačná – výstavba nových projektov sa javí ako málo perspektívna. Tento trend sa pravdepodobne v najbližších rokoch bude prehlbovať,“ zhrnul Michal Pružinský.
Čítajte viac z kategórie: Nehnuteľnosti
Zdroje: UPgreat, Nehnuteľnosti.sk