Rebelka Greta Thunberg je už plnoletá: 3 roky inšpiruje, ale aj hnevá ľudí po celom svete. Takýto je jej príbeh
- Greta Thunberg začínala ako osamelá školáčka pri tichých protestoch pred švédskym parlamentom
- Postupne naštartovala nové globálne hnutie mladých ľudí, ktorí si uvedomujú hrozbu klimatickej krízy
- Mladá aktivistka, ale silno popularizuje ľudí, kým jedni ju považujú za pozitívnu zmenu, ďalší ju kritizujú a dokonca sa jej vysmievajú
- Aký bol jej príbeh, ktorý premenil obyčajné dievča na líderku miliónového hnutia si môžeš prečítať v našom článku
- Greta Thunberg začínala ako osamelá školáčka pri tichých protestoch pred švédskym parlamentom
- Postupne naštartovala nové globálne hnutie mladých ľudí, ktorí si uvedomujú hrozbu klimatickej krízy
- Mladá aktivistka, ale silno popularizuje ľudí, kým jedni ju považujú za pozitívnu zmenu, ďalší ju kritizujú a dokonca sa jej vysmievajú
- Aký bol jej príbeh, ktorý premenil obyčajné dievča na líderku miliónového hnutia si môžeš prečítať v našom článku
Greta Thunberg začínala ako osamelá školáčka pri tichých protestoch pred švédskym parlamentom. Postupne naštartovala nové globálne hnutie mladých ľudí, ktorí si uvedomujú hrozbu klimatickej krízy a žiadajú politických a podnikateľských lídrov aby zasiahli, kým je ešte čas.
Greta sa stala hlasom mladej generácie a vyslúžila si obdiv aj niektorých skúsených politikov. Práve Thunberg sa pripisuje aj volebný úspech zelených politikov po celej planéte. Mladá aktivistka ale silno polarizuje ľudí, kým jedni ju považujú za pozitívnu zmenu, ďalší ju kritizujú a dokonca sa jej vysmievajú.
Prestala rozprávať, smiať sa a plakala
Greta Thunberg sa narodila 3. januára 2003 vo švédskom Štokholme do prominentnej rodiny. Jej mamou je švédska operná speváčka Malena Ernman, jej otec Svante Thunberg je herec. K ďalším významným predkom podľa portálu heavy. patrí jej starý otec režisér a herec Olof Thunberg alebo vzdialený predok nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Svante Arrhenius, ktorý ako prvý človek na svete v roku 1896 vypočítal skleníkový efekt oxidu uhličitého.
Najskôr Greta zažívala pomerne normálne detstvo, až pokiaľ sa nedozvedela o klimatickej kríze. Podľa Gretiných vlastných slov na konferencii TEDxTalks sa tak stalo približne vo veku ôsmich rokov. „Pamätám si, že som si myslela, že je to veľmi divné. Ľudia, ktorí sú vlastne jeden živočíšny druh medzi ostatnými, môžu byť zodpovední za zmenu zemskej klímy. Pretože, ak sme skutočne boli, nevraveli by sme o ničom inom. Keď by ste si zapli televíziu, všetko by bolo o tom. Titulky, rádio, noviny, nikdy by ste nečítali alebo nepočuli o ničom inom ako keby tu bola vojna, ktorá prebieha. Ale nikto o tom nevravel,“ uviedla Greta.
Podľa Washington Post, ktorý vychádza z memoárov Gretiných rodičov s názvom Our House Is on Fire: Scenes of a Family and a Planet in Crisis sa tak malo stať v škole, kde mladá aktivistka videla video o zmene klímy. Video obsahovalo zábery z obrovského ostrova zmietaného plastmi v južnom Pacifiku. Thunberg plakala, zatiaľ čo jej spolužiaci sa nemali problém zo zistením vyrovnať.
Toto zistenie jej spôsobilo šok, prestala hrať na klavíri, prestala sa smiať a aj rozprávať. Dokonca odmietala aj potravu, za pár mesiacov schudla až 20 kíl. „V noci plakala, keď mala spať. Cestou do školy sa rozplakala. Na hodinách a cez prestávky plakala a učitelia volali domov takmer každý deň,“ uvádza Gretina mama Ernman v memoároch. „ Zmizla v akejsi temnote a vyzerala, že prestane fungovať. “
Aspergerov syndróm ako superschopnosť
Thunbergovej neskôr diagnostikovali Aspergerov syndróm (porucha v rámci autistického spektra) a obsedantno-kompulzívnu poruchu. Ernman napísala, že Greta má síce diagnózu, ale to neznamená, že nemá pravdu.
Samotná Greta často hovorila o spôsobe, akým jej autizmus formoval spôsob, akým vníma svet a hrozby, ktoré proti nemu stojí, ako jej pomáha vidieť klimatickú krízu „čiernobielo“ dokonca ho nazvala svojou superschopnosťou. „V tejto spoločnosti je každý rovnaký. Každý si myslí to isté, tak si myslím, že byť iný je dar, ak si v autistickom spektre, tak si iný. Špeciálne v kríze ako táto musíme myslieť mimo rámca. Potrebujeme ľudí, ktorí myslia inak, ktorí pracujú inak môžu byť toho dobrým zdrojom,“ povedala Thunberg, keď hosťovala v Ellen Show.
Seriete na moju budúcnosť
Greta sa rozhodla proti klimatickej kríze, ako 15-ročná v roku 2018, bojovať jediným spôsobom, ktorým vedela, a to tichým protestom pred švédskym parlamentom v centre Štokholmu s papierovým letákom „školský štrajk pre klímu.“
Jej požiadavka bola, aby Švédsko znížilo uhlíkové emisie podľa Parížskej dohody. Greta kvôli tomu prestala chodiť do školy a ľudom rozdávala letáky, na ktorých podľa Guardian stálo „Robím to preto, lebo vy dospelí, seriete na moju budúcnosť.“
Na otázku, prečo to robí, odpovedala: „Robím to preto, lebo nikto iný nič nerobí. Je mojou morálnou zodpovednosťou robiť čo môžem, “ uviedla a dodala: „Chcem, aby politici uprednostnili otázku klímy, zamerali sa na klímu a zaobchádzali s ňou ako s krízou.“
Niektorí ľudia jej argumentovali, že by mala byť radšej v škole a venovať sa svojej budúcnosti. Thunberg ale oponovala, že na faktoch už nezáleží, keďže politici nepočúvajú vedcov.
Pôvodne mala Greta protestovať len do dátumu všeobecných volieb vo Švédsku, ktoré sa konali 20. septembra 2018. Neskôr sa rozhodla, že bude v protestoch pokračovať každý piatok. Protesty so sloganom „Školský štrajk za klímu“ pokračujú s pauzami prakticky dodnes.
Najväčší klimatický protest v histórii
Už v roku 2018 sa podľa Guardian k protestom pripojilo 20-tisíc študentov a školské štrajky sa rozšírili do najmenej 270 miest v krajinách po celom svete vrátane Austrálie, Spojeného kráľovstva, Belgicka, USA a Japonska.
Neskôr v roku 2019 nabrali protesty ešte väčšie rozmery. Napríklad protest v rámci štrajku, ktorý sa konal 15. marca 2019 sa zúčastnilo 1,4 milióna študentov približne v 300 mestách 112 krajín.
Global News uvádza, že len počas „Klimatického mítingu“ v Montreale sa stretlo približne 500-tisíc účastníkov. Ešte väčších rozmerov nabral podľa USA Today Globálny klimatický štrajk, ktorý mohol mať od 4 až 7,6 miliónov účastníkov, čo sa považuje za najväčší klimatický protest v histórii.
https://twitter.com/GretaThunberg/status/1176655439511113728?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1176655439511113728%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F18%2Fgreta-thunberg-6-things-know-climate-change-activist%2F2358463001%2F
Chcem, aby ste prepadli panike
Ako rástla popularita Školských stávok rovnako ako Grety samotnej, pomaly sa Thunberg menila na hovorkyňu a iniciátorku celého hnutia, ktorej hlas bolo počuť na významných politických stretnutiach, fórach a konferenciách.
Greta vystúpila na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, ktorý každý rok navštívi desiatky vrcholových politikov a najbohatších podnikateľov a výkonných riaditeľov. Tí na svoju prepravu tradične používajú súkromné vrtuľníky alebo lietadlá.
„Chcem, aby ste prepadli panike,“ povedala na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose. „Chcem, aby ste každý deň cítili strach, ktorý cítim. Chcem, aby ste konali ako v kríze. Chcem, aby ste konali, ako keď vám horí dom, pretože tomu tak je.“
Po Davose napísala článok do britského periodika Guardian, kde uviedla „Náš dom horí. Som tu, aby som povedala, že náš dom horí. Podľa IPCC (Medzivládny panel pre zmenu klímu) nám zostáva menej ako 12 rokov na to, aby sme odvrátili situáciu, kedy nebudeme schopní napraviť svoje chyby. V tom čase je potrebné uskutočniť bezprecedentné zmeny vo všetkých aspektoch spoločnosti, vrátane zníženia našich emisií CO2 najmenej o 50%,“ uviedla v článku.
Európsky parlament aj Snemovňa reprezentantov
Nasledovala účasť na konferencii Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Európskeho parlamentu v apríli 2019. Európskym predstaviteľom Greta pripomenula, že kvôli Brexitu zabúdajú na klimatickú krízu v Európskom parlamente zožala ovácie. Nasledoval svetový summit R20 vo Viedni.
V septembri 2019 sa vydala na cestu do Ameriky na cestu za oceán využila plachetnicu, ktorá má mať podľa prevádzkovateľov nulové emisie. V USA vystúpila ako svedok pri spoločnom vypočutí dvoch výborov Snemovne reprezentantov o „globálnej klimatickej kríze“.
Namiesto plánovania zdĺhavého vyhlásenia Thunberg jednoducho rozdala kópiu správy o globálnom otepľovaní z roku 2018, ktorú vypracoval Medzivládny panel pre zmenu podnebia a pričom zdôrazňuje hrozivú hrozbu, ktorú predstavuje globálne otepľovanie spôsobené ľuďmi, spolu s klimatickými a ekonomickými dopadmi . „Predkladám túto správu ako svoje svedectvo, pretože nechcem, aby ste ma počúvali,“ povedala Thunberg členom Snemovne. „Chcem, aby ste počúvali vedcov. A chcem, aby ste sa zjednotili za vedu. A potom chcem, aby ste skutočne konali.“
https://twitter.com/GretaThunberg/status/1166779161790361600?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1166779161790361600%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F18%2Fgreta-thunberg-6-things-know-climate-change-activist%2F2358463001%2F
Virálne prejavy na Konferenciách OSN
Virálnym sa stal prejav mladej aktivistky na Konferencii OSN ku zmene klímy 4. decembra 2019. Na konferencii prehovorila zo slzami ku stovkám svetových lídrov v New Yorku s prosbou: „Ľudia trpia, ľudia umierajú, celé ekosystémy sa zrútia. Sme na začiatku hromadného vymierania a všetko, o čom môžete hovoriť, sú peniaze a rozprávky o večnom ekonomickom raste. Ako sa opovažujete? “
Pre Thunberg to nebol prvý prejav na Konferencii OSN, už v roku 2018 v Poľsku predniesla prejav: „Hovoríte iba o zelenom večnom ekonomickom raste, pretože sa príliš bojíte, že sa stanete nepopulárni. Hovoríte len o tom, ako napredovať, s rovnakými zlými nápadmi, ktoré nás dostali do tohto neporiadku, aj keď jedinou rozumnou vecou, ktorú musíte urobiť, je zatiahnuť rýchlobrzdu. Nie ste dosť zrelí na to, aby ste to povedali tak, ako to je. Aj to bremeno, ktoré prenechávate nám deťom,“ uviedla.
Niektorí politici ju ospevujú
Greta sa stretla aj s mnohými politikmi, medzi ktorými boli napríklad bývalý prezident USA Barack Obama, ktorý vo svojom tweete označil aktivistku za jednu z „najväčších obhajcov planéty“. Rovnaké privítanie sa jej dostalo aj od kanadského premiéra Justina Trudeaua. Hovorila aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel.
https://twitter.com/BarackObama/status/1174056583610949632?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1174056583610949632%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F18%2Fgreta-thunberg-6-things-know-climate-change-activist%2F2358463001%2F
Azda najlepšie si rozumie s hviezdou progresívcov, demokratickou političkou v Snemovni reprezentantov USA Alexandriou Ocasio-Cortez (za štát New York), s ktorou absolvovala aj rozhovor pre Guardian. Obe spája nálepka radikáliek a obe rovnako polarizujú spoločnosť. Cortez vypracovala plán s názvom New Green Deal, ktorý má bojovať s klimatickou krízou. Niektorí jej kolegovia zo Snemovne aj Senátu ho však označujú za socialistický nápad a neváhajú ho kritizovať.
„Jedna z vecí, ktorá ma zaujíma, je, že ľudia často hovoria: „Nepolitizujte mladých ľudí.“ Je to takmer tabu. To, že máme niekoho tak mladého, ako ty, vystupuješ v prospech politických pozícií, je podľa nich manipulatívne alebo nesprávne. Považujem to za veľmi blahosklonné, pretože najmä v dnešnej dobe, keď máme prístup k informáciám, ktoré máme, si nemôžeš vytvárať svoje vlastné názory a obhajovať sa,“ povedala Cortez švédskej aktivistke. Politička bola do svojej funkcie zvolená tiež mladá, ako 29-ročná, vtedy išlo o najmladšiu osobu, ktorá do svojej funkcie nastúpila.
https://twitter.com/sanjanah/status/1146366412027334656
Uznanie si získala aj u bývalej ministerke zahraničných vecí USA a demokratickej nominantky na prezidentku Hillary Clinton v roku 2016, ktorá vyzývala svojich podporovateľov aby sa zapojili do klimatického štrajku.
Mladá aktivistka sa stretla aj s hlavou Rímskokatolíckej cirkvi Pápežom Františkom.
Trump si do nej rypol, po voľbách mu to odplatila
Naopak, niektorým politikom Greta prekáža, nepriaznivo sa o nej vyjadril francúzsky prezident Emanuel Macron.
Ruský prezident Vladimir Putin posledný Thunbergovej prejav OSN odmietol a označil ju za „milé a veľmi úprimné dievča“, ktoré nechápe zložitosť „moderného sveta“. Greta si ako odpoveď na Putinove slová zmenila popis na Twitteri ako na „milá ale zle informovaná teenagerka.“
https://twitter.com/stableford/status/1179826025779417089?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1179826025779417089%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F18%2Fgreta-thunberg-6-things-know-climate-change-activist%2F2358463001%2F
Azda najznámejší je spor mladej aktivistky s dosluhujúcim prezidentom Donaldom Trumpom. Prezident odstúpil od Parížskej klimatickej dohody aj napriek naliehaniu svojej dcéry Ivanky, nech tak nerobí. Greta na neho zazerala na Konferencii OSN.
https://twitter.com/nowthisnews/status/1176162231719014400?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1176162231719014400%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F18%2Fgreta-thunberg-6-things-know-climate-change-activist%2F2358463001%2F
Trump nepremárnil príležitosť a do Grety si rypol. „Vyzerá ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a úžasnú budúcnosť,“ napísal prezident na Twiteri. „To je pekné vidieť!“ V ďalšom príspevku napísal „Je to také smiešne. Greta musí popracovať na svojom probléme so zvládaním hnevu, potom ísť s kamošom na staromódny dobrý film! Upokoj sa Greta, Pokoj!“
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1176339522113679360?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1176339522113679360%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.usatoday.com%2Fstory%2Fnews%2Fpolitics%2F2019%2F09%2F24%2Fdonald-trump-tweet-greta-thunberg-seems-like-a-happy-young-girl%2F2426440001%2F
Po treťom novembri prišiel rad na Gretu aby si Trumpa rypla, keď napísala na sociálnej sieti status: „Je to také smiešne. Donald musí popracovať na svojom probléme so zvládaním hnevu, potom ísť s kamošom na staromódny dobrý film! Upokoj sa Donald, Pokoj!“ napísala aktivistka na adresu prezidentových výlevov o volebných podvodoch.
Kritizovaná aj oceňovaná
Greta bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier, bola jej udelená cena Amnesty International a stala sa Osobnosťou roka časopisu Time v roku 2019. Okrem toho sa jej pripisuje aj úspech po celej planéte, kde strany zelených zaznamenali nevídanú popularitu. Vo veci jej pomáha aj jej vplyv na sociálnej sieti Twitter, kde má v súčasnosti 4,4 milióna sledovateľov a prostredníctvom ktorej šíri svoje myšlienky.
Samozrejme aj Thunberg má svojich kritikov, ktorí sú zväčša popieračmi klimatickej zmeny ako Donald Trump, alebo uvádzajú, že je príliš mladá alebo radikálna.
Hosť v televízii Fox News Michael Knowles ju mal podľa New York Times, nazvať „duševne chorým švédskym dieťaťom.“
Kontroverzie vyvolal aj český psychiater dr. Jaroslav Matýs, ktorý v českom Blesku označil Gretu ako duševne chorú, čo vyvolalo pohoršenie u jeho kolegov. „Jaroslav Matýs pochybil odborne i eticky, keď komentoval duševný stav adolescentného dievčaťa, ktoré nevyšetril a ona mu nedala k niečomu takému súhlas. Okrem toho sú v texte zásadné odborné chyby,“ píšu vo vyjadrení členovia Psychiatrickej spoločnosti ČR.
https://twitter.com/GretaThunberg/status/1176930548146692096?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1176930548146692096%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.vogue.com%2Farticle%2Fgreta-thunberg-responds-to-haters-twitter-thread
Iní zas veria, že Greta je len bábka v rukách svojich rodičov. Jej otec to odmieta. „Nemal som potuchy o klíme. Začali sme sa tým zaoberať, čítať všetky knihy,“ uviedol pre Guardian. Ani Štěpán Sedláček z Českého rozhlasu, ktorý mal šancu sa s ňou rozprávať, si nemyslí, že by ju ovládal jej otec. Navyše Thunberg dokáže na dlhých fórach samostatne odpovedať na zdĺhavé otázky.
„Nejde o to, ako ma niektorí volajú. Nejde o ľavicu ani pravicu,“ tweetovala Greta na slová kritikov. „Všetko je o vedeckých faktoch. A že si nie sme vedomí situácie. Pokiaľ na to nezačneme všetko zameriavať na toto, naše ciele budú čoskoro mimo dosah. “
https://twitter.com/GretaThunberg/status/1214150289378435072?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1214150289378435072%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.nbcnews.com%2Fpop-culture%2Fpop-culture-news%2Fgreta-thunberg-responds-meat-loaf-comment-she-s-been-brainwashed-n1111436
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: heavy. , Washington Post, Guardian , Guardian, Global News, USA Today, Guardian, Guardian, BBC, New York Times, Český rozhlas